Bycie mamą to szczególny czas w Twoim życiu. Piękne i bardzo wymagające lata. Czas kiedy przybywa radości, ale tez obowiązków i spraw na głowie. Sprawdzone praktyki: zarządzanie czasem dla mam – tych świeżo upieczonych oraz już doświadczonych. Jak zawsze z perspektywy psychologa, coacha oraz mamy.

Skarbnica-Zdjec-FotoDoKwadratu-licencjaCC0-10-300x200 Zarządzanie czasem dla mam - sprawdzone sposoby.

Zdefiniuj wartości
By skutecznie zarządzać czasem swoim i rodziny – musisz ustalić priorytety. Świadomość wartości to wewnętrzny drogowskaz – ułatwia osiągnięcie celów i podnosi poziom satysfakcji i szczęścia. Coching przynosi odpowiedzi na wewnętrzne wołanie, pozwala zrozumieć siebie. Tutaj i teraz odpowiedz na pytania:
1. Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?
2. Co jest dla Ciebie priorytetem w tej chwili?
3. Nad czym chciałbyś obecnie pracować w życiu? Na co zwrócić uwagę?
4. Napisz krótko, co ma dla Ciebie największe znaczenie w ośmiu podstawowych dziedzinach życia: praca, rodzina/relacje, zdrowie, pieniądze, duchowość, rozwój osobisty, wypoczynek, środowisko.

Gdy wiesz, co jest dla Ciebie najważniejsze – określ potrzeby na tu i teraz. Odpowiedz na pytania:
1. W tej chwili najbardziej potrzebuję….
2. Problemy, które chciałbym przezwyciężyć, albo wyzwania, które chciałbym sprostać, to …
3. Rzeczy, które najbardziej wysycają ze mnie energię i których chciałbym się pozbyć z mojego życia, to …

Zaplanuj działania i ustal cele (jak ustalać cele czytaj TUTAJ). Działaj, aby realizować obrany kierunek i skoncentruj się na priorytetach.

Skarbnica-Zdjec-FotoDoKwadratu-licencjaCC0-10-300x200 Zarządzanie czasem dla mam - sprawdzone sposoby.

Uważność i obecność
Tu i teraz. Pamiętaj, że każda chwila jest niepowtarzalna – duś ją jak cytrynę. Wyciskaj każdą kroplę. Osobiście w życiu kieruję swoje myśli w ok. 70% na dzień dzisiejszy. Obserwuje chwile, skupiam się na słowach, obrazach, osobach i wykonywanych czynnościach. Ok. 10% moich myśli krąży w codzienności do przeszłości a ok. 20% to przyszłość i jej planowanie. Oczywiście wiele sytuacji wymaga niemal 100% koncentracji na tu i teraz – np. opieka nad dzieckiem, gdy raczkujący maluch odkrywa tajemnice świata.

Najważniejsza jest samokontrola swoich myśli. Zarządzanie sobą to zarządzanie również myślami i koncentracją – czy potrafisz zarządzać swoimi myślami? Trening uważności w tym pomaga.

PLANUJ z głową.

Dobra organizacja czasu to podstawa. Dzięki planowaniu mogę być mamą, żoną, córką, pracować na etacie oraz prowadzić prywatną praktykę i pisać bloga!!! Chociaż mam tylko 24h planuję z głową. Pomaga mi w tym PLANER MAMA WRACA DO PRACY od www.matkaprawnik.pl.

Skarbnica-Zdjec-FotoDoKwadratu-licencjaCC0-10-300x200 Zarządzanie czasem dla mam - sprawdzone sposoby.
Przejrzysta forma, rubryki planowania w różnych odstępach czasu. Znajdziesz w nim dużo miejsca na notatki. Cały tydzień przedstawiony jest na dwóch kartach bez dat. Planer zawiera poradnik – Mama wraca do pracy – najważniejsze przepisy dla kobiet wracających po urlopach: macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym, do pracy. Świadomość przepisów prawa dla mamy to bardzo ważna sprawa. Już po powrocie do pracy musiałam po 4 dniach pójść na zwolnienie tj. opiekę na dziecko – a planer mi to dobrze pozwolił kontrolować. Przerwy na karmienie – również skorzystałam z wniosku od matki prawnik – zawartego w planerze. I co najważniejsze – planer nie narzuca dat jak tradycyjny kalendarz. Sama zdecyduj od kiedy zaczynasz z niego korzystać. Ważne – zapisuj w kalendarzu/planerze na bieżąco ważne terminy. Eleganckie wydanie – wygląda pięknie!

Nie rozstawaj się z nim na spacerze czy podczas wyjść prywatnych czy zawodowych. Osobiście wieczorem  przeglądam zapisy w kalendarzu na następny dzień, w niedzielę spoglądam na kolejny tydzień oraz wprowadzam zapisy na najbliższy czas.

Kiedy nie mam miejsca na papierową wersje notuje w kalendarzu w telefonie (później przenoszę najważniejsze zapisy do mojego kalendarza/planera). Dodatkowo daty typu: wyjazdy czy wizyty u lekarza wyraźnie notuję na dużym kalendarzu 3-dzielnym, który mam w kuchni. Dzięki temu nic mnie nie zaskoczy – a i mój mąż ma stały podgląd do ważnych planów (jak to mężczyzna często go informuję o datach a on szybko zapomina).

Miej świadomość własnych praw.
Wspomniana wyżej www.matkaprawnik.pl Katarzyna Łodygowska to kopalnia wiedzy prawniczej dla mam.
Czy wiesz, jakie przerwy na karmienie Ci przysługują?
Czy pracodawca może narzucić Ci delegacje, kiedy masz małe dziecko?
Co z opieką na chore lub zdrowe dziecko?
Koniecznie nadrób zaległości z kodeksów – przykładowe linki do interpretacji przepisów opisane bardzo przystępnym językiem:

  • Roczny urlop macierzyński (macierzyński i rodzicielski) (KLIK)
  • Uprawnienia mamy wracającej do pracy po urlopie macierzyńskim (KLIK)
  • Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim (KLIK)
  • Dwa dni opieki nad dzieckiem do lat 14 (KLIK)

Korzystaj z ułatwień XXI wieku
Żyjemy w czasach, które serwują nam dużo ułatwień. Pieluchy typu „pampers” to jedno z najcudowniejszych osiągnięć techniki – prawda? Nie jestem w stanie wyobrazić sobie podróżny autem np. 300 km z dzieckiem, które ma pieluchę tetrową.

Laktator elektryczny – jeśli karmisz piersią na pewno zaopatrz się w dobry sprzęt. Potrzebny na rozbujanie laktacji, w chwilach nadmiaru pokarmu czy po prostu, abyś mogła wyjść z domu na dłużej niż godzinę.

Inne ułatwienia z których możesz korzystać to robot sprzątający – na rynku jest ich sporo a ceny wcale nie są takie okropne. Nie wyobrażam sobie po 5 miesiącach posiadania robota codziennego odkurzania i mycia podłóg.

Infekcja Twojego dziecka – inhalator to w zasadzie podstawa leczenia Malucha. Zdecydowanie warto go zakupić. Nam przydał się dopiero, kiedy córka miała już 10 miesięcy – jednak pozwolił szybko wyjść z choroby. Do kupienia w dobrych aptekach, sklepach medycznych i oczywiście w sklepach internetowych.

Sprzęty kuchenne – o gotowaniu w zasadzie mogłabym napisać osobny post. W skrócie wspomnę tylko – gotuj z głową i szybko. Może pomóc ci w tym patelnia grillowa, blender, wyciskarka, thermomix. Z pomocą idą także książki kucharskie (dwie świetnie znajdziesz TUTAJ).

Skarbnica-Zdjec-FotoDoKwadratu-licencjaCC0-10-300x200 Zarządzanie czasem dla mam - sprawdzone sposoby.

Dbaj o siebie- potrzebujesz żyć na 100%
Najważniejsza jesteś TY! Dopiero, kiedy zadbasz o siebie możesz w pełni sił zarządzać domem i życiem zawodowym. Znajdź czas na odpoczynek, pielęgnuj hobby (moje to m.in. gry planszowe i blog), rób sobie prezenty, pamiętaj o badaniach profilaktycznych.

Skarbnica-Zdjec-FotoDoKwadratu-licencjaCC0-10-300x200 Zarządzanie czasem dla mam - sprawdzone sposoby.Weź się zbadaj!

To bardzo ważne, aby się nie zatracić. Postaw na sport – od czasu do czasu przebiegnij się, pójdź na basen czy poćwicz jogę. Na zakupach myśl także o sobie – spraw sobie od czasu do czasu coś ładnego. Odwiedź fryzjera i kosmetyczkę. Naładuj swoje baterie, aby mogły pracować na 100% i koncentrować się na TU i TERAZ.

Wyznacz rytm dnia Dziecka i Rodziny
Zarządzanie czasem ułatwia rytm. Szczególnie ważny jest dla małych dzieci – moja 10-miesięczna córka najlepiej funkcjonuje w przewidywalnym świecie który dostarcza jej mniej więcej stała godzina posiłków, spacerów, drzemek, kąpieli. Chociaż prowadząc niestandardowy tryb życia nie jest łatwo trzymać rytm i nie raz zdarzają się wyjątki – zawsze pamiętam o tym, aby gdy przydarzy się ku temu okazja wrócić do naszego rytmu.

Rób rzeczy od razu, pielęgnuj zdrowe nawyki, korzystaj ze wsparcia.
Najważniejsza zasada zarządzania czasem – rzeczy, które mają zająć ci 2-3 minuty rób od razu! Bez zbędnych przerw i ponownych powrotów – natychmiast. Korzystaj ze zdrowych nawyków – np. planowanie obiadów na cały tydzień w niedzielę czy zapisywanie ważnych spraw w kalendarzu, jedzenie posiłków razem przy stole itd. Jeśli masz kryzys – nie bój się skorzystać ze wsparcia zaufanej osoby. To nie wstyd mieć dosyć czy po prostu potrzebować zregenerować siły. Dbaj o swoich przyjaciół.

Bądź silna –bycie mamą to najcudowniejszy czas w Twoim życiu.

Zapraszam na coaching.
😉

Zdjęcia #FotoDoKwardatu


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

2 komentarze

mojazgraja.pl · 11 lutego 2018 o 21:49

Hmm… Plener mi znany i lubiany. Chociaż obecnie nasze dni wyglądają dość chaotycznie. Znaczy dzieci mają stały rytm dnia i to jest nie naruszalne. Jeśli jednak chodzi o rytm dnia matki = maskara. Nie mam siły na pasję chociaż w głowie mnustwo pomysłów, nie mam siły się realizować i wiem że nie zawodzi tu czas, ale brak sił i organizacji nad którą zamierzam popracować. Bardzo fajny artykuł. Pozdrawiamy :*

    annakamyszek · 14 lutego 2018 o 12:39

    Życzę dużo sil! Matka mają sił bardzo dużo! Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *