Emma Adbåge to niezwykle utalentowana autorka książek dla dzieci. Szwedka w swej najnowszej książce pt. „ZAMEK” z ogromnym telnetem ukazuje co dla dziecka jest najważniejsze: codzienne chwile, relacje, dziecięce przemyślenia, różne punkty widzenia, emocje i spostrzeżenia pod wpływem chwili. A wszystko dzieje się w kilka godzin. Tytułowy ZAMEK to upominek, który Frej otrzymał dzisiaj w dniu swoich urodzin. To także zamek innego chłopca. Tylko ten żaden z nich nie cieszy się teraz z własnego zamku…

wp-1615157424673-859x1024 Zamek- Emma Adbåge. Wydawnictwo ZAKAMARKI. ZIMA 2021- 3+
  • Zamek
  • Autor: Adbage Emma
  • Tłumaczenie: Skalska Katarzyna
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Zakamarki
  • Język wydania: polski
  • Język oryginału: szwedzki
  • Liczba stron: 28
  • Do kupienia TUTAJ

Dziś idziemy z mamą do Freja na urodziny. Kupiliśmy prezent. Mały czerwony zamek. Dokładnie taki jak mój, tylko że mój jest zielony. Zielony, brzydki i zwyczajny! I już mi się znudził!

To niezwykle prawdziwa książka. ZAMEK trafia do mnie jak każda książka Emmy Abdage. Czasami trudno opisać to co w tak niezwykle prostej a zarazem trafnej opowieści jest niezwykłe. Bo w zasadzie można by powiedzieć, ze nic. To jednak błąd. Codzienność, którą autorka uchwyciła w słowach i na ciekawych ilustracjach chwyta za serce. Tym bardziej z punktu widzenia dziecka, które za chwilę będzie mieć 4 lata.  Jako mama prawie 4-latki doskonale rozumiem tą opowieść. Cudza zabawka jest lepsza od mojej. Ale wszystko potrafi się też tego samego dnia odmienić.

Dziecięce emocje są prawdziwe. Bardzo często są zbyt intensywne dla dziecka jak i dla jego rodziców czy opiekunów. Pełne sprzeczności, nie oszlifowane, intensywne. Emocje, które do granic realności oddane są w krótkiej opowieści. ZAMEK to ilustrowany zapis kilku chwil z życia dwóch chłopców. Wspólne chwile spędzają na przyjęciu urodzinowym. To jak przebiegało przygotowanie do wizyty na urodzinach Freja oraz sytuacja z prezentem – to sedno książki. Niezwykłej opowieści opowiedzianej przez prawie czterolatka. 

ZAMEK czyta się błyskawicznie. Na stronach znajdziemy mało tekstu, dużo znaczeń. ZAMEK czyta się także wielokrotnie. Nasz rekord to seria 8 razy. Mogłoby być więcej, ale sama namówiłam córkę, aby przeczytać coś innego. ZAMEK to opowieść, którą przedszkolak zrozumie, doceni i polubi. ZAMEK będzie rezonował po przeczytaniu. Będziecie do niego wracać wiele razy w rozmowach czy podczas przygotowań urodzinowych, kupowania prezentów, przygotowywania laurki.

wp-1615157424673-859x1024 Zamek- Emma Adbåge. Wydawnictwo ZAKAMARKI. ZIMA 2021- 3+

Emma Adbåge w swojej kolejnej książce pokazuje jak bardzo dobrze zna dzieci. ZAMEK trafia do ich umysłów i serc. Książka, do której wracamy, odkrywając za każdym razem inny akcent. A to prezenty, a to czekanie, a to zazdrość, a to relacje z mamą czy kolegą. Wartościowe działo o niebanalnej oprawie graficznej. Zobaczcie sami – warto.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *