Zakamarki przygotowały trzy ciekawe propozycje dla młodych czytelników. Przedszkolaki mają okazję sięgnąć po książki, które bardzo dosadnie dotykają codzienności dzieci. Albert, ty złodzieju to kolejna odsłona serii o chłopcu, który tym razem ma spory problem. Został oskarżony o kradzież, której nie dokonał. Oskarżenia i wytykanie palcami jest strasznym przeżyciem dla chłopca. Jak sobie poradzi Albert? Siostrzyczka i Tej nocy miś chce być duży to dwie propozycje w których mały chłopiec stara się być nieco dojrzalszy. Pomoc w opiece nad młodszą siostrzyczką oraz opieka nad misiem, który jednak ma lęki w nocy to odpowiedzialne zadanie! Jak sobie poradzi? Zapraszam na najnowszy wpis!

20190926_104252423536124-1024x1024 ZAKAMARKI DLA PRZEDSZKOLAKA: Albercie, ty złodzieju!, Siostrzyczka oraz Tej nocy miś chce być duży. JESIEŃ 2019
20190926_104252423536124-1024x1024 ZAKAMARKI DLA PRZEDSZKOLAKA: Albercie, ty złodzieju!, Siostrzyczka oraz Tej nocy miś chce być duży. JESIEŃ 2019
 • Albercie, ty złodzieju!
 • tekst: Gunilla Bergström
 • ilustracje: Gunilla Bergström      
 • tłumaczenie: Katarzyna Skalska
 • tytuł oryginału: Där går Tjuv-Alfons
 • język oryginału: szwedzki
 • Do kupienia TUTAJ

Albert Albertson ma poważny kłopot. Koledzy oskarżają go o coś czego nie zrobił. Nie wystarczają zapewnienia, tłumaczenia. Nikt nie wierzy Albertowi. Chłopiec nawet w nocy czuje się bardzo źle. Przed oczami ma sny w których widzi jak wszyscy wytykają go palcami.  Dzieci śpiewają o nim brzydkie piosenki. Co ma zrobić Albert, aby przerwać tą straszną sytuację!? Już ma tego dosyć! Jego dni stają się „nierzeczywiste”. Albert bardzo źle się czuje. Nie ma nikogo. Nie poddaje się jednak. Kolejny raz podejmuje próbę zdobycia dowodów na swoją niewinność!

Czy mu się uda?

Jak poradzi sobie Albert z emocjami, które przeżywa?

Czy Albert oczyści się z zarzutów i ponownie będzie lubiany przez kolegów?

Historia Alberta to bardzo emocjonująca opowieść o emocjach, które towarzyszą dziecku w sytuacji oskarżenia o kradzież, wyśmiewania, szydzenia czy plotek, które wyssane są z palca i całkowicie mijają się z prawdą.  Na szczęście opowieść ma szczęśliwe zakończenie i Albert odzyskuje równowagę psychiczną, dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie.

To świetna opowieść dla dzieci, które znalazły się w podobnej sytuacji a przede wszystkim dla tych maluchów, które mogą wyciągać pochopne wnioski o czyimś zachowaniu. Zdecydowanie dla każdego dziecka od około 3 lat! Albert przezywał bardzo zaistniałą sytuację i tylko jego wewnętrzna siła sprawiła, że nie poddał się i znalazł rozwiązanie! Bardzo polecam Alberta – a w zasadzie całą serię książek o tym sympatycznym chłopcu.

Książki o Albercie, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, rozeszły się dotąd w niemal dziewięciomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami, a na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. W Szwecji to już kultowa seria, licząca ponad trzydzieści tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, włącznie z wyborem jej książki na książkę roku 1997 przez szwedzkie Jury Dziecięce.


W 2012 roku minęło 40 lat od ukazania się pierwszej historii o Albercie Albertsonie, który w Szwecji nazywa się Alfons Åberg. Przy okazji jubileuszu Gunilla Bergström uhonorowana została przez szwedzki rząd medalem Illis quorum za „nowatorską twórczość literacką i ilustratorską znakomicie ukazującą świat z dziecięcej perspektywy”. Książki o Albercie cieszą się niesłabnącą popularnością i wciąż powstają nowe.

20190926_104252423536124-1024x1024 ZAKAMARKI DLA PRZEDSZKOLAKA: Albercie, ty złodzieju!, Siostrzyczka oraz Tej nocy miś chce być duży. JESIEŃ 2019
 • Siostrzyczka
 • tekst: Ulf Stark
 • ilustracje: Charlotte Ramel         
 • tłumaczenie: Katarzyna Skalska
 • tytuł oryginału: Lillasyster
 • język oryginału: szwedzki
 • Do kupienia TUTAJ

Najpierw jej nie było.

Potem była piłką w brzuchu mamy.

Teraz jest moją siostrzyczką.

Opowieść skierowana dla najmłodszych czytelników (nawet 1-2 latków). Prosta i bardzo ciepła historia o narodzinach rodzeństwa. Tym razem bohaterem jest chłopiec, który jest zaskoczony i nieco zmieszany sytuacją, kiedy mama poprosiła, aby przez chwile zaopiekował się siostrzyczką. Dziewczynka jest jeszcze bobasem i potrafi niewiele. W zasadzie tylko jeść, wymiotować i robić kupę. Mama idzie wywiesić pranie a chłopiec opiekuje się śpiącą siostrą. Niestety, nagle siostrzyczka się budzi a chłopczyk próbuje jak tylko potrafi uciszyć jej przerażający krzyk.  Nie pomaga woda, bębenek, zabawkowa śmieciarka. Chłopczyk znajduje jednak sposób a zachwycona mama jest dumna!

Kolorowa, prosta i bardzo ciekawa opowieść o budowaniu odpowiedzialności w dziecku, które jeszcze samo wymaga opieki, a potrafi pomóc mamcie i tacie przy młodszym rodzeństwie. Chłopczyk kierując się swoją intuicją dokonuje wyboru, który sprawia, że siostrzyczka przestaje płakać! Absolutnie wartościowa książka, która świetnie sprawdzi się w momencie, w którym na świat przychodzi rodzeństwo.

Kolorowe ilustracje i krótki tekst zdecydowanie są atutem publikacji. A w serii ukazała się jeszcze jedna książka tego samego autora i ilustratorki.

20190926_104252423536124-1024x1024 ZAKAMARKI DLA PRZEDSZKOLAKA: Albercie, ty złodzieju!, Siostrzyczka oraz Tej nocy miś chce być duży. JESIEŃ 2019
 • Tej nocy Miś chce być duży
 • tekst: Ulf Stark
 • ilustracje: Charlotte Ramel         
 • Do kupienia TUTAJ

Tej nocy Miś chce być duży i spać sam.

Jednak gdy zapada zmrok, ciemność wypełnia się odgłosami.

Co to za dźwięk dochodzi z kuchni?

Jak dobrze znany obraz. Dziecko (i Miś) chcą być duzi! Nawet decydują się, aby spać samodzielnie. Nie wszystko idzie jednak jak w planach i kłopoty z zasypianiem i spaniem przychodzą tej nocy do chłopca i misia. Na szczęście maja siebie oraz tatę, który też potrafi zająć się bohaterami.

Prosta, ciepła i bardzo trafna opowieść o zasypianiu, lękach nocnych oraz budowaniu w dziecku poczucia niezależności, dojrzałości. Zdecydowanie polecam dzieciom, które rozpoczynają spanie w swoim łóżeczku (tj. nie śpią razem z rodzicami), lub chcą zdobyć się na ten krok.

Opowieść przynosi też finał, który zadowala wszystkich bohaterów – sen. Rodzica na pewno rozbawi widok ostatniej strony. Chłopiec, miś i tata zasypiają w jednym łóżku! Skąd my to znamy! Może następnej nocy nie będzie już lęków i uda się chłopcu i Misiowi przespać całą noc w swoich łóżeczkach?

Zakamarki oczywiście zachwycają czytelników prostotą i trafnością przekazu! Trzy propozycje dla dzieci od 1 roku życia! Absolutnie polecam!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: