Umysł ludzki kryje miniony tajemnic. Poznanie sekretów złożoności struktur mózgu oraz reakcji organizmu na zachodzące w trakcie dojrzewania zmiany to sedno książki, którą mam przyjemność Państwu przedstawić. Wynaleźć siebie- Sekretne życie mózgu nastolatka to książka naukowa, która czyta się jak powieść. Coś wspaniałego dla rodziców i osób pracujących z nastolatkiem. Pozycja obowiązkowa dla psychologa i pedagoga.

Dorastanie to szczególny okres w życiu człowieka. Ogromne zmiany jakie zachodzą w tym czasie w mózgu dziecka to wielka tajemnica, której szczegóły opisano w publikacji. Jeśli nurtują Cię pytania o zmiany w mózgu dziecka, które dorasta i chcesz wspomóc młodego człowieka w zmianach – na pewno znajdziesz w tej książce wiele ciekawych informacji.

20190607_081736313551790 Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka. Mamania 2019
  • Jak zmienia się mózg w okresie dojrzewania?
  • Co ma wpływ na dojrzewanie nastolatka?
  • Skąd problemy ze wstawaniem u młodych ludzi?
  • Jaka jest przyczyna wysokiego ryzyka w podejmowanych decyzjach przez młodych ludzi?
  • Jak wspomagać dorastanie syna/córki?

Odpowiedzi na te pytania udziela profesor Sarah-Jayne Blakemore, która wraz z zespołem prowadziła wieloletnie badania. Autorka zgromadziła ogromną liczbę badań. Posługiwała się bardzo szczegółową analizą literatury naukowej, sprawdzała doniesienia z opisów szczególnych przypadków urazów mózgu oraz przeprowadzając na sobie (i nie tylko) badania obrazowania mózgu. Zgromadzony materiał pozwolił autorce do wyciągnięcia wielu ważnych wniosków.

20190607_081736313551790 Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka. Mamania 2019

Osobiście uważam, że najważniejszym z nich jest wskazanie na ogromną plastyczność i zdolność do przystosowania się mózgu nastolatka. Ma to ogromne znaczenie w procesach podejmowania decyzji, przyswajania wiedzy, czy w dostosowywaniu okresów plastyczności mózgu do momentów nabywania wiedzy. Optymalne przedziały wiekowe wynikające z rozwoju mózgu to wiedza, która musi być wykorzystywana podczas projektowania lekcji i programów edukacyjnych. Plastyczność mózgu to także kształtowanie go przez otoczenie. Oddziaływania środowiska mogą mieć dobre i złe wpływy. W jaki sposób alkohol, narkotyki czy Instagram i Facebook wpływają na mózg człowieka? Jakie znaczenie ma sen i jego brak w rozwoju człowieka? Czy prawo karne opiera się na neurobiologii ludzkiego mózgu? Co z argumentem naukowym, że nastolatki działają pod wpływem impulsu i podejmują ryzyko (szczególnie w grupie rówieśników).

Autor: Sarah-Jayne Blakemore
Tytuł: Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka
Tytuł oryginalny: Inventing Ourselves: The Secret Life of the Teenage Brain
Tłumacz: Jowita Maksymowicz-Hamann
Liczba stron: 268

Nauka jest fascynująca! Uwielbiam takie książki. Pokazują prawdę, którą znamy z autorefleksji czy analizy zachowań otoczenia. Uzasadniają i dają naukowe fakty potwierdzające lub odrzucające tezę. Poznanie sekretów mózgu nastolatka to fascynująca podróż do przeszłości każdego dorosłego oraz spotkanie się z rzeczywistością o której nie mieliśmy nigdy pojęcia. Sekretne życie mózgu nastolatka to książka, którą serdecznie polecam i która mam nadzieję doczeka się kontynuacji w przyszłości.

Nauka jest fascynująca a jej sekrety znacznie ułatwiają pracę z młodzieżą i wspierają dorosłych w tym szczególnym czasie! Brawo MAMANIA – kolejna pozycja warta szczególnej uwagi!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: