Współczesny mężczyzna – o to jest pytanie. Jaki jest a jaki być powinien. Jakiego partnera chce mieć kobieta? Na jakiego faceta wychowuje syna matka a na jakiego ojciec? Czy „prawdziwy” mężczyzna to gatunek na wyginięciu? Poszukajmy odpowiedzi.

8_-ktoARGh0dHA6Ly9vY2RuLmV1L25ld3N3ZWVrLXdlYi81MWYzYTVkYy05MTg1LTQ5NWQtYjAyNi0wYjliYjQ3Mzg1NmEuanBnkZMCAM0EGg-300x300 Współczesny mężczyzna - jaki być powinien?

Zmacie Kasie Nosowską?

Inspiracją do tego wpisu był instagram Kasi Nosowskiej – która jakiś czas temu opublikowała taki filmik z cyklu #azemipowiedzialakaska (serdecznie polecam profil @nosowska.official)

8_-ktoARGh0dHA6Ly9vY2RuLmV1L25ld3N3ZWVrLXdlYi81MWYzYTVkYy05MTg1LTQ5NWQtYjAyNi0wYjliYjQ3Mzg1NmEuanBnkZMCAM0EGg-300x300 Współczesny mężczyzna - jaki być powinien?

TUTAJ:filmik na instagramie Kasi o współczesnych facetach #azemipowiedzialakaska

Piosenkarka opowiada w nim o tym jaki „powinien być współczesny mężczyzna”. Znana sprzed wielu lat wyliczanka mówi, że mężczyzna ma: zbudować dom, spłodzić syna i zasadzić drzewo. Kaśka powiedziała, że współczesny mężczyzna powinien: „zaciągnąć kredyt na dom, płacić alimenty na syna i ściąć drzewo…najlepiej w Białowieży„. Śmiech i jednocześnie rozpacz i łzy -w jakich czasach żyjemy?! Czy te słowa to tylko żart czy do bólu prawdziwa historia… Odpowiedź zostawiam Wam – a co na to psycholog i coach (mama, córka i żona?).

Czasy się zmieniły.

Aktualna sytuacja polityczna i społeczna jest inna – niż 20 czy 40 lat temu. Nic odkrywczego – czasy się zmieniają co kilka miesięcy wchodzą nowe trendy czy wzorce serwowane przez kulturę. Panowie – nie jest łatwo. Jeszcze czujecie na sobie ducha patriarchatu, który być może pamiętacie z własnego domu, gdzie Wasz tato czy dziadek był głową rodziny w której rola męska była dominująca. Dziś Wasza druga połówka oczekuje od Was partnerstwa i jednocześnie dominacji w chwili wahania czy problemów.

Współczesny mężczyzna.

Mężczyzna zdecydowanie musi być silny! Nie chodzi tutaj o ilość podnoszonych kilogramów (chociaż która kobieta nie chciałaby być noszona na rękach?). Silny charakter to zastaw cech, które sprawiają, że kobieta czuje się bezpiecznie u Twego boku a Ty realizujesz się w życiu prywatnym i zawodowym. Odwagazdecydowanie kiedy tego wymaga sytuacja, czułość i troska nie tylko w chwilach kryzysu. Pasja i specjalizacja – zaangażowanie w realizacje własnych marzeń czy hobby. Samorealizacja – sukces zawodowy oparty o zaangażowanie i wykwalifikowanie. Odpowiedzialność za słowa i czyny. Mężczyzna potrafiący zrozumieć własne  emocje i nimi zarządzać. Współczesny facet powinien być również refleksyjny i zadbany, dbający o zdrowie, aktywny.

Nie dziwi już widok mężczyzny pchającego wózek czy bawiącego się z dzieckiem na placu zabaw. Tata – to brzmi dumnie.  Mężczyzna dźwigający damską torebkę to żaden wstyd. Facet XXI wieku gotuje obiad czy odkurza pokój. Kobieta w męskiej bluzie czy butach – to męska opieka i troska w codziennym życiu  (tutaj słynne zdjęcie Ed’a Sheeran’a który oddał dziewczynie swoje buty, kiedy ta złamała obcas w szpilkach). 

 Świat odchodzi od stereotypu męskości. 

Spójrzmy na wyniki badania psychologicznego przeprowadzonego w amerykańskim Indiana University przez Julii Heiman. Przebadano 27 tysięcy mężczyzn. W opinii ankietowanych pod pojęciem męskości  uznaje się głównie samodzielność i uczciwość. Ponadto ankietowani przyznali, że bardziej niż sukces i kariera liczy się dla nich zdrowie i harmonijne życie rodzinne. Na dalszych pozycjach znalazły się zaspokajanie potrzeb materialnych, spełnienie zawodowe czy nawet seks.

Na końcu – lecz nie najmniej ważne: współczesny mężczyzna potrafi okazać emocje i o nich porozmawiać. Nie wstydzi się łez czy chwil smutku – daje sobie do nich prawo i zdecydowanie je ma!

Gdzie ci mężczyźni?

Panowie – bądźcie sobą (twórczo i na miarę czasów). Panie – dajcie panom prawo do bycia mężczyzną. Rozmawiajcie o wzajemnych oczekiwaniach, wspierajcie się w samorozwoju. Każdy nowy dzień to okazja, aby być nową wersją siebie – nie odkładaj samorozwoju na później. 


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *