Jak wspierać rozwój mowy u dzieci – sprawdzone narzędzia i metody. Ciekawe i co najważniejsze skuteczne narzędzia za pomocą których w domu możesz bawić się i wspierać rozwój mowy Twojego dziecka. Pamiętaj – nic nie zastąpi wspólnego czasu mamy/taty z Maluszkiem. Wiele propozycji pozwoli spędzić go przyjemnie i bardzo pożytecznie.
Jak wspierać rozwój mowy u dzieci?
Jak samodzielnie stymulować rozwój mowy dziecka? Proste sposoby są najlepsze:
- Mów do dziecka jak najwięcej – zanurz je w kąpieli słownej. Komentuj wykonywane czynności, opowiadaj co robisz – spokojnie i prostym słownikiem np. „układam pranie – zacznę od czerwonej bluzy Taty- zobacz jaka duża i puszysta”, „obieramy jabłko ze skórki – jest duże i czerwone”. Pamiętaj, że komunikacja niewerbalna to nawet 70% komunikatu – dbaj o intonacje, gesty, różnicuj tępo mówienia i akcenty, pokazuj gestem to co chcesz powiedzieć.
- Powtarzaj po dziecku wypowiadane słowa w poprawnej formie. Wzmacniaj inicjatywę Malucha: pochwałami i gestem np.oklaskami. Nie zmuszaj dziecka do powtórzenia poprawnej formy.
- Czytajcie – czytaj dziecku lub/i z dzieckiem. Nazywajcie to, co widzicie na ilustracjach, pokazujcie osoby i obiekty palcem. Zadawajcie pytania pokazując na obiekty „Kto to?”, „Co robi?”. Powtarzajcie dźwięki wypowiadane przez osoby, zwierzęta czy przedmioty. Książkowym hitem jest książka Naszej Księgarni o chłopcu: „Pucio mówi pierwsze słowa” oraz „Pucio uczy się mówić„. Książka może stanowić także cudowny materiał do nauki samodzielnego czytania.
Wydawnictwo Nasza Księgarnia ma jeszcze kilka pozycji wspierających rozwój mowy dziecka: „Wierszyki ćwiczące języki”, „Z muchą na luzie ćwiczymy buzie”, „Zeszytowy trening mowy” .
Pucio do kupienia TUTAJ
- Ćwiczmy z dzieckiem narząd mowy w formie zabaw „gimnastyka buzi i języka” – ćwiczenia poniżej. Świetnie sprawdzą się także wierszyki i kołysanki.
- Stymuluj rozwój motoryki – zręczność palców: klejcie, nawlekajcie koraliki, budujcie z klocków, malujcie palcami itd.
- Stosujcie ćwiczenia oddechowe: dmuchamy, chuchamy itd.
- Stymulacja rozwoju mowy odbywa się wśród rówieśników – wspólne spotkania, zabawy pozwalają Malcowi na gwałtowny rozwój zdolności językowych. Pozwól dziecku spędzać dużo czasu wśród innych dzieci.
Pamiętaj – rozwój mowy dziecka to pierwsze 3 lata jego życia. Opóźnienie nie muszą być zwiastunem kłopotów czy zaburzeń. Swoje wątpliwości konsultuj z logopedom i psychologiem. Zwykle dziewczynki zaczynają mówić szybciej niż chłopcy. Optymalna stymulacja potrafi przynieść rewelacyjne efekty: mów dużo i różnorodnie, bawcie się wierszykami, zabawami buzi i języka, czytajcie razem książki.
Jak wspierać rozwój mowy u dzieci -przydatne NARZĘDZIA
- RYSOPISY
Rysopisy to rysunki opisujące myśli, lekcje i ćwiczenia logopedyczne i pedagogiczne. Autorka – Ewelina to mistrzyni ręki i głowy – jej realizacje zachwycają nie tylko oko – to bardzo porządne pomoce edukacyjne i nie tylko. Zajrzyjcie na www.rysopisy.eduzabawy.com
Rysopisy znajdziecie również TUTAJ
- Książka: Przygody Myszki Misi
Autorka:Małgorzata Stelmach -Lewandowska.
Książka o Myszce Misi to cudowna okazja do ćwiczeń logopedycznych wraz z Myszką Misią. Już od pierwszej strony Myszka wita nas zakręconym ogonkiem tj. ćwiczeniem w którym mamy do wykonania rysunek po śladzie. Dobry wstęp do ćwiczeń logopedycznych.
Książeczka to propozycja dla dzieci od roku do czterech lat. Książka poza ciekawą historią oraz pięknymi ilustracjami autorstwa Moniki Leosz naszpikowana jest zabawami dźwiękonaśladowczymi, propozycjami gimnastyki buzi i języka oraz propozycjami śpiewu i ruchu. Każda strona to zabawy: pokaż śmieszną minę do Witka, wykonaj „ćśśśśś”, naśladuj odgłosy z książki, naśladuj odgłos stukania dzięcioła, cmokaj naśladując rybę i wiele innych.
Atrakcją są również sensoryczne okienka do których możemy zajrzeć po wykonaniu zadania tj.
– nadymany policzki jak chomik, oba razem, potem na zmianę
– obligujemy językiem swoją górną wargę,
– naśladujemy krowę: mu, mu, mu …
Książka zawiera płytę z filmem z propozycjami ćwiczeń logopedycznych autorki – miły gratis.
Jeśli chcecie wspomagać rozwój mowy Waszych Maluszków – zajrzyjcie do Pani Małgosi na stronę na instagram/Facebook -gdzie na bieżąco autorka pokazuje ćwiczenia i zabawy logopedyczne jak np. Jogopedię i logorytmikę.
Książkę również można zakupić TUTAJ w cenie 25 złotych –śpieszcie się jednak bo nakład się kończy a dodruki nie będzie.
- GRA: Zagrajmy, mamo. Krówka w kuchni.
Autor: Anja Wrede
Ilustratorzy: Krystyna Michałowska
Pozycja dla „starszych” dzieci tj.od ok 5 roku życia. Zabawa i edukacja. Kolorowe ilustracje, łyżka kuchenna w komplecie i garnek kuchenny prosto z kuchni: 1-2-3…zaczynamy. Nauka i zabawa plus bardzo ładna oprawa wydawcy Nasza Księgarnia.
- wiek: 5 lat
- liczba graczy: 3-6
- czas gry: 20 minut
Gra rozwija u dzieci umiejętność sylabizowania oraz trenuje szybkość i spostrzegawczość oraz uwagę słuchową!
Proste zasady gry!
- Losujesz kartę. Na każdej karcie znajdują się 3 przysmaki.
- Bierzesz łyżkę kucharską i wystukujesz nią np. o garnek sylaby przysmaków z karty.
- Pozostali gracze muszą jak najszybciej złapać płytkę z wystukiwanymi przysmakami!
Gra do kupienia TUTAJ
Jakie są Wasze ulubione narzędzia do stymulacji mowy dziecka?
1 komentarz
Czytam sobie - Egmont : Czytam sobie, Komendant wolnej Polski, Kto uratował jedno życie... - Psycholog i Coach - Anna Kamyszek-Cieślarczyk · 23 marca 2018 o 11:51
[…] Więcej o rozwoju mowy u młodszych dzieci TUTAJ […]