Kiedy nadchodzi czas adwentu i dni stają się coraz krótsze to znak, że zbliżają się święta. Najpiękniejsze w roku. W oczekiwaniu na śnieg oraz pierwszą gwiazdkę złap za książkę. Podaruj ją dziecku oraz bliskim. TOP książek z klimatem: zimowym i świątecznym. Zapraszam na moje propozycje.

wp-1606688447909-1024x652 TOP 7: Zimowe i świąteczne książki – od 2+

Wieczór gwiazdkowy na placu budowy. Nasza Księgarnia

wp-1606688447909-1024x652 TOP 7: Zimowe i świąteczne książki – od 2+

Wspaniała i ukochana przez dzieci opowieść. „Wieczór gwiazdkowy na placu budowy” to książeczka dla wszystkich młodych miłośników sprzętów budowlanych. Tym razem jednak w wersji świątecznej. Betoniarka, wywrotka i dźwig pracują w wyjątkowy wieczór – Boże Narodzenie. Co niezwykłego zdarzy się tego wieczoru? Jakie prezenty znajdziemy na placu budowy? Świetna pozycja do czytania przed zaśnięciem.

Wieczór gwiazdkowy na placu budowy

 • Sherri Duskey Rinker
 • Wydawnictwo Nasza Księgarnia
 • Do kupienia TUTAJ

Być może znacie książeczkę „Snów kolorowych, placu budowy”? Jeśli tak – to absolutnie nie musicie czytać tego wpisu, tylko od razu zakupić książkę. Osoby, które jednak nie zapoznały się z pierwszą z książek polecam, aby zobaczyły i przeczytały nieco więcej o nowości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Opowieść na dobranoc, która zyskała popularność na świecie i jest jeszcze ciepła na polskie półce z książkami dla dzieci. Klimatyczna i ciekawa opowieść dla najmłodszych budowlańców (i nie tylko). Zaprasza czytelników do zapoznania się ze sprzętem budowlanym, który do złudzenia przypomina zachowaniem ludzi. Wielkie maszyny, specjalistyczne sprzęty i postacie, które mają swoje charakterystyczne wizerunki i zadania. Tym razem w zimowej scenerii spotykamy się na placu budowy.  Zbliżają się święta Bożego Narodzenia.

Nim jednak na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka i zapadnie noc wigilijna, budowlańcy na kółkach muszą przygotować pewną niespodziankę. To będzie prezent pod choinkę, z którego ucieszy się… sami zresztą sprawdźcie kto!

Na naszych bohaterów czekają niezwykłe niespodzianki – świąteczne prezenty. Wieczór gwiazdkowy na placu budowy to również bardzo dobra książka do czytania przed snem. Absolutnie ulubiona przez miłośników sprzętów budowlanych, która dodatkowo wprowadza dziecko w tematykę świąt, zimy i wieczornych opowieści.

GĄSKA ZUZIA I PIERWSZA GWIAZDKA – Petr Horacek – polsko-angielska bajka wigilijna

wp-1606688447909-1024x652 TOP 7: Zimowe i świąteczne książki – od 2+

Piękna i pełna uroku oraz wartości opowieść o magicznych świętach Bożego Narodzenia. Główna Bohaterka pragnie podarować bliskim coś wspaniałego: gwiazdkę z nieba. Gąska Zuzia to dzielna dziewczyna, która wyrusza w samotną drogę. Czy jej się uda? Jak wróci do przyjaciół? Jakie piękne oraz trudne chwile i wartości odkryje?

Książka jest dwujęzyczna: polsko-angielska. Ten krótki tekst możecie czytać równolegle w dwóch językach lub zmieniać wersje. To prosty i rewelacyjny sposób. Osobiście żałuję, że więcej książek nie jest tak wydawanych. Książka ma stosunkowo krótki tekst, który szybko się czyta. Jego struktura gramatyczna jest prosta i bardzo przystępna dla dziecka w każdym wieku.  Piękne ilustracje budują klimat świąt, oczekiwania, zimowej przygody. Książka prezentuje się bardzo pięknie. Szczególnie kontrastowe, intensywne ilustracje budują klimat zimy, mrozu,  nocy. Coś pięknego! Wspaniały pomysł na prezent dla najmłodszych (od 2 lat) jak i starszych dzieci (do 5-6 lat).

W trakcie pełnej przygód wędrówki odkrywa wartość przyjaźni i prawdziwą magię świąt Bożego Narodzenia. Gąskę Zuzię pokocha każde dziecko! 

Osobiście uwielbiam tą książkę i z radością oraz wielkim spokojem wyruszam z Zuzią na poszukiwania świątecznej gwiazdki. Moja córka bardzo często chce tą podróż odbyć ze mną! Nasza ukochana książka!

O AUTORZE:

Petr Horáček jest wielokrotnie nagradzanym czeskim ilustratorem oraz autorem książek dla dzieci. Zdobył m.in. przyznawany przez „Washington Post” tytuł World Best Children’s Books of the Year. 
Urodził się w 1967 roku w czeskiej Pradze, studiował na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych rysunek i malarstwo. W wieku 27 lat przeprowadził się do Wielkiej Brytanii, gdzie założył rodzinę. Ma dwie córki, które – jak były małe – stanowiły wielką inspirację dla Horacka i to dla nich zajął się tworzeniem książek dla dzieci. 

KIEDY PRZYCHODZI ŚWIĘTY MIKOŁAJ? – Richard Scarry – książka dla dzieci na Mikołajki, Adwent i święta

wp-1606688447909-1024x652 TOP 7: Zimowe i świąteczne książki – od 2+
 • Richard Scarry
 • Wydawnictwo Babaryba
 • Do kupienia TUTAJ

Święta coraz bliżej! Czy zdążymy wszystko an czas przygotować?! Pan Niezdarek aż śpieszy z pomocą, niestety nie kończy się to dobrze. Ma on wielki talent do psucia, niszczenia i delikatnie mówiąc komplikowania życia innym. Nie Zienia to jednak faktu, że ma wielkie serce i chce pomagać. Niezdarek wyrusza wiec w podróż na daleką Północ. Poszukuje Świętego Mikołaja. To kogo spotka i jak rozwinie się ta opowieść to sedno książki i zarazem piękna i bardzo klimatyczna opowieść.

„Kiedy przychodzi święty mikołaj?” to świąteczny klasyk. Bestseller amerykański, popularna opowieść na całym świecie. I absolutnie się nie dziwię dlaczego. Ta klimatyczna opowieść po prostu wciąga dzieci. Tym bardziej, ze bohaterowie są nieco niezdarni.  Niezdarna opowieść pełna zwrotów akcji, zaskoczenia, klimatu Bozego Narodzenia i Mikołaja zakończona pytaniem: co chciałbyś dostać pod choinkę? Moją córka uwielbia na ten moment i zawsze odpowiada pełna radości  o swoim ukochanym prezencie świątecznym. Książka polecana od około 3 lat. Rozbudowana, ale krótka w swych scenach opowieść. Dobrze się czyta, ciekawie śledzi akcję wydarzeń w których ukryty jest tekst!

Poczujcie klimat świąt razem z klasykiem amerykańskiej literatury dziecięcej Richardem Scarrym. A jest to coś szczególnego! Absolutnie książka jest cudownym pomysłem na czytanki w czasie oczekiwania na  Święta Bożego Narodzenia.

O Autorze:

Richard Scarry (1919–1994) to jeden z najpopularniejszych amerykańskich autorów i ilustratorów książek dla dzieci. Klasyk, na którego książkach wychowało się kilka pokoleń czytelników. Wydał blisko 250 tytułów, których nakład przekroczył 100 mln egzemplarzy. Na ich podstawie powstało wiele animowanych seriali m.in. TROPICIELE ZAGADEK (MiniMini+), WESOŁY ŚWIAT RICHARDA SCARRY’EGO (TVP).

Pan Patyk

wp-1606688447909-1024x652 TOP 7: Zimowe i świąteczne książki – od 2+

Pan Patyk żyje sobie spokojnie wraz z ukochaną żoną oraz trójką uroczych patycząt. Lecz do czasu, do czasu, gdyż pewnego ranka wychodzi z dziupli rodowej, żeby rozruszać trochę gałązki, i zostaje… PORWANY!

To początek rewelacyjnej opowieści. Śledzimy z zaangażowaniem losy Pana Patyka i miejsca w których los go skierował. A musicie wiedzieć, że los nie szczędził Pana Patyka. Zmiana miejsc następuje bardzo często. Tylko czy Pan Patyk wróci na święta do domu? Czy zobaczy się z rodziną! Będziecie zdziwieni jak Święty Mikołaj pomoże rodzinie zorganizować spotkanie! Oj będzie się działo!

Zaskakująca opowieść, która absolutnie wyróżnia się na tle tego co znane. Od teraz każdy patyk będzie miał swoją historię! Klimat świąt poczujecie na końcu. Tym bardziej, że pojawi się sam Święty Mikołaj! Piękne ilustracje i ciekaw opowieść dla dzieci od 2 roku życia.

Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie.

wp-1606688447909-1024x652 TOP 7: Zimowe i świąteczne książki – od 2+
 • Monika Utnik-Strugała
 • Wydawnictwo Babryba
 • Do kupienie TUTAJ

Nowe, rozszerzone wydanie książki o tradycjach bożonarodzeniowych i noworocznych.Lektura obowiązkowa na długie zimowe wieczory – nie tylko pod choinką!

„Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie” to obszerny zbiór informacji o polskiej i światowej tradycji świąt Bożego Narodzenia. Odpowiedzi na pytania, które nurtują dziecko, wprowadzenie w tematykę świąt od pierwszych dni adwentu, ciekawa pozycja do codziennej lektury w okresie oczekiwania na Boże Narodzenie i w spokojnym czasie świętowania. Rodzinna, ciepła książka o wyjątkowym czasie w roku, który każdy z Nas przeżywa osobiście. Świetne wprowadzenie dziecka w tradycje świąteczną charakterystyczną dla Polski i świata.

Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie

W życiu każdego dziecka przychodzi taki czas, kiedy odkrywa magię świąt. Zwykle około 5-6 roku życia dziecko spostrzega regularność świat, zauważa zwyczaje i tradycje z nimi związane. Pojawiają się pytania. Na wiele z nich trudno bez zastanowienia udzielić odpowiedzi. Łato także o błąd. Z pomocą przychodzi pokaźna księga, która w swej zawartości kryje łatwe i trudne pytania oraz odpowiedzi, które dziecko zrozumie i których będzie chciało posłuchać lub o których samodzielnie będzie chciało przeczytać.

 • Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?
 • Dlaczego organizuje się bożonarodzeniowe jarmarki?
 • Czy wszystkie dzieci dostają prezenty tego samego dnia?
 • Dlaczego ubieramy choinkę?
 • Kto wymyślił pierwsze szklane bombki?
 • Dlaczego buduje się bożonarodzeniowe szopki?

Publikacji towarzyszy oprawa graficzna, która wpisuje się w klimat świat i Bożego Narodzenia. Proste i nieco bardziej skomplikowane grafiki pokazują klimatyczne sceny z całego świata. Co je łączy – oczekiwanie na TEN dzień. Jedyny w roku.

Osobiście byłam pod wrażeniem ilości zgromadzonych ciekawostek, faktów i informacji o świętach i nie tylko. Wiele z nich jest częścią polskiej tradycji, inne pozwalają odnieść się do światowych zwyczajów. Jeszcze inne odwołują się wprost do historii. Wszystkie  informacje łączy oczekiwanie na Boże Narodzenie i szacunek do tradycji.

Dobranocki na Gwiazdkę

wp-1606688447909-1024x652 TOP 7: Zimowe i świąteczne książki – od 2+
 • Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Manuela Gretkowska, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka
 • Do kupienia TUTAJ

Dobranocki na Gwiazdkę to zbiór opowieści w klimacie Bożego Narodzenia autorstwa znanych polskich autorów. Bardzo klimatyczne historie, które zaskakują treścią i pozwalają poczuć klimat najpiękniejszych i absolutnie wyjątkowych świat. Nie zabraknie tutaj płatków śniegu, zwierząt, świętego Mikołaja czy przepysznych świątecznych łakoci. Piękny i wyjątkowy pomysł na świąteczny prezent.

 • Kto daje prezenty Świętemu Mikołajowi?
 • Do kogo trafi zabłąkana Florentyna na wigilijną wieczerzę?
 • Jak spędzić święta, gdy tata jest daleko?
 • Gdzie się podziały listy do Świętego Mikołaja?
 • Czy da się odczarować święta?

Dobranocki zabierają małych i dużych czytelników w świat przygotowań do Wigilii i świąt Bożego Narodzenia. Bardzo klimatyczne opowieści w których wszystko zdarzyć się może. Mnóstwo niecodziennych sytuacji i poruszających momentów. Każda opowieść ma miłe zakończenie i pozwala mocniej poczuć wyjątkowość świątecznego czasu. Elementy fantazyjne dodają opowieści magii i niezwykłości.

Z uwagi na wiele elementów fantastyki polecam Dobranocki na Gwiazdę dzieciom 5-10 letnim. Znakomicie odczytają metafory czy magiczne momenty zapisane w historiach. Będą także w stanie poczuć klimat świat jeszcze mocniej.

Opowieścią towarzyszy bardzo klimatyczna oprawa graficzna. Ilustracje zostały stworzone z dbałością o świąteczne szczegóły. Zarówno autorzy dobranocek jak i grafik bardzo czują klimat Bożego Narodzenia. Nie zabraknie także śniegu w te święta – każda opowieść utulona jest puszystym, białym puchem.

Gwiazdka 2020  to świetna okazja na wypróbowanie przepisów na mikołajkowe naleśniki, rozmowę z karpiem Cyprianem, spotkanie z niespodziewanym gościem czy z siedemnastym pomocnikiem Aniołkiem.

Dorosłym będzie również miło wrócić do magii świąt podczas wspólnego czytania Dobranocek. Nie zapomnijcie o kubku ciepłego kakała, ciepłym kocu i pierniczkach – wtedy klimat magicznych świąt poczujecie jeszcze mocniej.

Wigilijne opowieści

wp-1606688447909-1024x652 TOP 7: Zimowe i świąteczne książki – od 2+
 • Do kupienia TUTAJ
 • Wydawnictwo W.A.B

12 opowiadań i 12 przepisów na popisowe świąteczne dania świetnych polskich autorów. Tym razem propozycja dla rodziców, dziadków oraz młodzieży. A najlepiej jeśli książka będzie krążyć w grudniu z ręki do ręki – bo warto opowiadania po prostu przeczytać.

12 opowiadań i 12 przepisów, które pięknie wpisują się w klimat zimowy i świąteczny. Od trudnych emocji, wspomnień, po radosne chwile. Historie, które przenoszą nas do rzeczywistości sprzed pandemii tj. polskiej ulicy, zwykłych ludzi. Dobrze się czyta. Tym bardziej, ze bohaterowie wydają się tak bliscy nas samych. Spacerują tymi samymi ulicami, chodzą w te same miejsca co my.

Ktoś zginie otruty barszczem wigilijnym, czyjaś paczka na święta zgubi się w paczkomacie, ktoś upuści karpia na tory tramwajowe, ktoś się nieszczęśliwie zakocha, do kogoś w zastępstwie Mikołaja przyjdzie diabeł, a ktoś inny odkupi swoje winy bohaterskim czynem.

Ciekawym pomysłem są przepisy- do wykorzystania przez każdego! Ja osobiście bardzo lubię czytać opowiadania – mam wtedy komfort rozpoczęcia i zakończenia historii podczas jednego wieczoru. Książka sprawdzi się wiec dla każdego – nie musisz mieć dużo wolnego czasu. Wystarczy kilka chwil co kilka dni. Przyjemna i ciekawa propozycja dla młodzieży i starszych.

To wszystko w niesamowitym zbiorze wigilijnych opowieści okraszone smakowitymi przepisami pasującymi do treści opowiadań.

Smakowite historie na każdy dzień adwentu.

TOP 7 książek- w klimacie zimowego i świątecznego poranka lub wieczoru. Klimatyczne, piękne, wciągające i bardzo potrzebne. Podaruj dziecku, bliskiej osobie książkę na święta (i nie tylko!). Warto!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *