Tego nie powie Ci nikt! TOP 10 najciekawszych książek dla dzieci i młodzieży (grudzień 2018). Czytanie jest cool! Jeśli nie wierzysz – podaruj dziecku jedną z książek opisanych poniżej i przekonaj się sam! Gwarancja zadowolenia dziecka i rodziców, obdarowujących. Kocham czytać i zarażam miłością cały świat (pora na Ciebie!!). Już ponad 30 000 czytelników bloga szuka swoich inspiracji – pora na podsumowanie w sam raz przed świętami. Podaruj książkę pod choinkę – a ja podpowiem która na pewno okaże się dobrym wyborem. W zastawieniu pozycje dla dzieci od około roku do 16 roku życia. Sporo nowości i kilka książkowych hitów. Kolejność przypadkowa. Wszystkie to TOP 10!
Akademia Mądrego Dziecka od EGMONT: Moje pierwsze 100 zwierząt i pojazdów.
Moje pierwsze 100 zwierząt i pojazdów. Fantastyczne książki, które uwielbia każde dziecko! Matylda sięga po nie kilkanaście razy w ciągu dnia i za każdym razem z fascynacją otwiera okienka, ogląda ilustracje oraz pokazuje paluszkiem na nowe poznane pojazdy i zwierzęta. Realistyczne zdjęcia, zagadki, zdjęcia i podpisy czcionką prosto z elementarza. Absolutny hit wydawniczy i książka, która idealnie trafia w dziecięce gusta!
- Moje pierwsze 100 zwierząt
- Moje pierwsze 100 pojazdów
- EGMONT
- Wydanie: 2018
- Seria/cykl: AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA, MOJE PIERWSZE 100 SŁÓW
- Do kupienia TUTAJ oraz TUTAJ
Nowa seria książek z otwieranymi okienkami to świetny sposób, by małe dziecko mogło poznawać świat dookoła siebie. Seria składa się z czterech pozycji: „Moje pierwsze 100 słów”, „Moje pierwsze 100 pojazdów”, „Moje pierwsze 100 słów na wsi”, „Moje pierwsze 100 zwierząt”. Ja wybrałam dwa, które od kilku dni są najczęściej oglądanymi książkami przez moją córkę. Każda z pozycji to ogromna porcja wiedzy i ćwiczeń motoryki małej, zabaw poznawczych, językowych i edukacji o otaczającym świecie. Realistyczne zdjęcia przestawiają zwierzęta i pojazdy bardzo czytelnie i zrozumiale. Podpisy również nawiązują do elementarza, który jest pierwszą czcionką jaką poznaje dziecko uczące się pisać i czytać. Dodam jeszcze twardą okładkę, odporne na zniszczenia wykonanie oraz zadania angażujące dziecko w naukę i zabawę. Razem – wspaniały komplet.
Świetny pomysł na prezent i wspaniała propozycja na wzbogacenie domowej biblioteczki o hit, który wasze dziecko będzie po prostu uwielbiać! W każdej książce znajdziecie realistyczne zdjęcia, podpisy z elementarza oraz ponad 50 okienek!
Kicia Kocia i Nunuś. Bardzo fajna rodzina!
Kicia Kocia i jej braciszek Nunuś wyruszają w odwiedziny do państwa Kwiatków. Po drodze mijają rozmaite domy i poznają (przez interaktywne okienka) ich mieszkańców. Rodziny są bardzo różne – a wszystkie bardzo fajne! Książka, którą pokocha każda mała dziewczynka lub mały chłopiec! Ulubiona seria dzieci o Kici Koci w nowej odsłonie! Pozycja obowiązkowa na dziecięcej półce, w podróży czy na prezent.
- Kicia Kocia i Nunuś. Bardzo fajna rodzina
- autor: Anita Głowińska
- ilustracje: Anita Głowińska
- Media Rodzina
- ilość stron: 6 rozkładówek + okładka
- rok wydania: 2018
- format: 250 x 270 mm
- Do kupienia TUTAJ
Kici Koci w zasadzie nie trzeba przedstawiać. Jeśli pozna ją dziecko gwarantuję, że zadziała jak magnes i Kicia Kocia już zostanie z Wami. To jedna z ulubionych bohaterek książek dla dzieci. Uwielbiają ją dziewczynki i chłopcy. Stworzona przez Anitę Głowińską seria to po prostu hit. Co tu dużo mówić! Kicia Kocia i Nunuś. Bardzo fajna rodzina to nowość z serii. Tym razem do czynienia mamy z twardą okładką, dużym formatem i kartonowymi okienkami.
Sympatyczna kotka i jej młodszy brat wybierają się w odwiedziny do państwa Kwiatków. Po drodze mijają wiele domów: stare kamienice, duże bloki, małe domki. W każdym z nich mieszka jakaś rodzina, a każda jest inna. Każda skrywa za oknami swoich mieszkańców w codziennych sytuacjach. Jest tutaj pracownia artysty malarza, cukiernia, Pani z trojaczkami, wesoła rodzina czy starszy Pan i Pani. Wszyscy są fajni! Finał to cel wędrówki i odwiedziny Pani i Pana Kwiatek. Ilość tekstu jest bardzo mała, dostosowana swą formą i treścią do najmłodszych odbiorców. Każde spotkanie to także sympatyczna puenta: wszystkie rodziny są fajne!
Kicia Kocia i Nunuś. Bardzo fajna rodzina to przede wszystkim książka o bardzo przyjaznej dziecku tematyce. Opowieść edukacyjna pełna otwartości na ludzi, tolerancji, akceptacji i dobrych manier, kultury osobistej. Kicia Kocia i Nunuś to także przykład poprawnych relacji między rodzeństwem. Sympatyczna kotka po prostu ma klasę i zdecydowanie polecam ją wychowawczo. Samo wydanie Bardzo fajnej rodziny to ogromny walor publikacji. Ponad 40 okienek to ogromna frajda otwierania, zamykania, odgadywania, zapamiętywania i rozmowy o bohaterach spotkanych na spacerze. Ułożenie okienek to również ćwiczenia małej motoryki. Młodsze dzieci ćwiczą paluszki starając się otworzyć okienko z prawej, z lewej strony. Nie zabraknie również zupełnie innych okienek – na poddaszu, okrągłych czy otwieranych od dołu. Absolutnie fantastyczna zabawa. Dzieci około 12-18 miesięcy fascynują się okienkami i wiedzą już, że nie należy ich niszczyć.
KOLOROWY POTWÓR
Kolorowa i przygodowa podróż po emocjach z potworem, którego nie należy się bać. Piękne wydanie i szalenie ważna treść będąca wstępem w edukacje emocjonalną najmłodszych.
- Kolorowy potwór
- Autor: Anna Llenas
- Tytuł oryginalny: El Monstre de Colors
- Mamania
- Do kupienia TUTAJ
Fenomenalny przewodnik po emocjach. Kolorowy potwór wprowadza czytelnika w rozpoznawanie i nazywania emocji. Bardzo przejrzyste i humorystyczne informacje, które sprytnie wplecione zostały do opowieści o potworku. Kolorowy potwór nie wie, co się z nim dzieje. Wszystkie jego emocje się poplątały, sam już nie wie, co właściwie czuje! Trzeba to szybko naprawić. Czy ktoś mu pomoże?
Książka jest bardzo sensownie zilustrowana. Kolory pomagają przypisać do emocji znaczenie:
- Radość jest słonecznie żółta.
- Smutek lubi niebieskości.
- Złość płonie czerwienią.
- Strach jest czarny, a spokój zielony.
Emocje ponazywane i poukładane sprawiają, że Potwór odzyskuje dobre samopoczucie i odkrywa niezwykłego uczucia (o którym dowiecie się z książki).
Kolorowy potwór to metafora zarządzania emocjami poprzez kolory. Grafiki dodają publikacji waloru i zatrzymują na dłużej. Na pewno wspólne czytanie to okazja do rozmów o tym, co czujemy, nazwania emocji oraz edukacji jak wyrażać emocje w bezpieczny sposób. Sama publikacja podpowiada również zabawy w nazywanie przedmiotów ukrytych na emocjonalnych kolażach. Zresztą zachęcam, aby opowieść przenieść poza książkę. Potrzebujemy tylko kolorowe kartki i dziecięcą kreatywność w poszukiwanie skojarzeń do każdej z emocji w odpowiednim kolorze. Książka śmiało może być tą pierwszą o emocjach jak i stanowić może systematyzację już posiadanych informacji przez dziecko. Już dla przedszkolaków – od 3 lat.
Uczucia: Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze
Jaki jest kolor szczęścia albo dlaczego zemsta jest najgorszym doradcą? Czekać i tęsknić to nie to samo… o emocjach – prawdziwi, dosadnie i po prostu – tak jak należy. Najpiękniejsza książka dla młodzieży jaką widziałam. Kreatywna, pięknie wydana i poruszająca emocjonalnie.
- tekst: Janusz Leon Wiśniewski
- ilustracje: Ania Jamróz
- TADAM
- kategoria wiekowa: 8+
- Do kupienia TUTAJ
Delikatnie, językiem dostosowanym do młodego odbiorcy i do szpiku kości prawdziwie. Młody chłopiec opowiada o uczuciach. To zbiór 12 relacji z ważnych emocjonalnie wydarzeń w życiu chłopca. Janusz Leon Wiśniewski pokazuje jak dzieci odbierają uczucia – prostym językiem i z głębokim przesłaniem. To zwykle historie i zarazem niezwykle spostrzeżenia. Autor nie boi się zapoznać dziecka z trudnymi tematami jak śmierć, uprzedzenia rasowe i dyskryminacja, kłopoty finansowe i ubóstwo. Nawet dorosły czytelnik spotkać może w książce chwile refleksji, rozmyślań o sensie egzystencji i relacji społecznych. Autor pokazuje jak zrozumieć sytuacje bardzo trudne emocjonalnie. Pokazuje perspektywę wrażliwości i szacunku dla innych. Uczucia to także całkowicie wyjątkowe wydanie.
Takiej oprawy graficznej nie znajdziecie nigdzie. Ta książka zatrzymuje na dłużej. Każda z historii stanowi trampolinę do dialogu o uczuciach. Pokazuje ze emocje mogą być i są ulotne. Każda z ilustracji autorstwa Ani Jamróz została przedstawiona w wyjątkowy sposób. Kolorystyka stonowana – błękit, delikatna kreska oraz mocne kontury. Kartki maja celowe zgięcia, otwory czy niecodzienne układy. Ciekawość zagląda przez lupę do środka, radość przenosi nas w dynamiczny obraz uśmiechu, bliskich ludzi, cytrusów i domu. W Uczuciach będzie także o zaufaniu, zemście, strachu, dumie, wstydzie, gniewie oraz samotności.
Dziecięce opowieści o tym, co dorośli uważają za dziecinnie proste. Dziecinne opowieści to bardzo udana książka już dla 8 letnich dzieci. Daje do myślenia, pielęgnuje wrażliwość na uczucia i walory estetyczne literatury i sztuk plastycznych. Mam nadzieję, że książka trafi do rodzin – będzie omawiana i często czytana. Uczucia to trudny temat dla wielu dorosłych – stąd tak ważna rola rodziców i opiekunów, aby przybliżyć dziecku świat oparty na wartościach i wrażliwości na drugiego człowieka oraz samego siebie.
Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. Tom 2.
Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. Tom 2 to 100 nowych historii o kobietach, które zmieniły świat i zmieniają go teraz. Legendarna Nefretete i superkobieta, gwiazda muzyki pop Beyonce i królowa muzyki Madonna. Polska noblistka Wisława Szymborska i imienniczka mojej córeczki Matylda z Canossy. Po bestsellerowej części pierwszej, sprzedanej w ponad milionie egzemplarzy na całym świecie, Elena Favilli i Francesca Cavallo stworzyły nowy zbiór historii niezwykłych kobietach. 100 niezwykłych kobiet to propozycje od samych internautek. Każdej kobiecie towarzyszy fenomenalny portret! Ta książka skradła moje serce do reszty.
- Tytuł: Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. Tom 2
- Tytuł oryginalny: Good night stories for rebel girls 2
- Autor: Cavallo Francesca, Favilli Elena
- Tłumaczenie: Borówka Ewa
- Wydawnictwo Debit
- Do kupienia TUTAJ
100 nowych opowieści na dobranoc, inspirowanych życiem i przygodami niezwykłych kobiet, od Nefretete do Beyonce. W całości oparty na sugestiach czytelników ze wszystkich stron świata. Wyjątkowy sposób narracji przemienia każdą spisaną tu biografię w bajkę i pobudza ciekawość czytelników tak, by chcieli dowiedzieć się więcej o każdej z bohaterek.
Opowieściom towarzyszą portrety, nad którymi pracowało 70 artystek z całego świata. Ponad to, książka zawiera ilustrowany glosariusz, dzięki któremu dzieci mogą rozszerzać swoje słownictwo, poznając historie bohaterek. Dodatkowo mamy wyznaczone miejsce, aby opisać własną historię oraz narysować swój portret- fantastyczne zakończenie.
Oprawa i wydanie jest fenomenalne. Solidna, twarda okładka, praktyczna zakładka i gruby kolorowy papier. Książka pachnie historią, czuć również między palcami jej niezwykłą wagę i moc. Ilustracje wykonane z dbałością o najmniejszy szczegół. Każda inna, każda niepowtarzalna i niezwykła. Spostrzeganie na bohaterkę dodaje opowieści wizualizację co pozwala przenieść się realnie w miejsce wydarzeń, zobaczyć oczami wyobraźni bohaterkę taką jaka jest lub była!
Książka, która spodoba się bez względu na wiek czy płeć. Zdecydowanie polecam ją dla osób o obniżonym poczuciu własnej wartości, zmartwionych perspektywą przyszłości, oraz dla osób, które poszukują wzorca, autorytetu czy inspiracji zawodowej. To świetna pozycja dla marzycielek i działaczek! Lekcja wychowania dla rodziców i lektura dla młodych kobiet (i nie tylko) – motywująca i wspierająca zarazem. CUDOWNA!
Przesuń Paluszkiem. W lesie wróżek.
- Autor Gabriele Clima
- Wydawnictwo: Wilga
- Do kupienia TUTAJ
Książka zachwyca swym urokiem i delikatnością. Doskonała lekcja uważności – dla dziecka i rodzica. Cała zabawa polega na tym, aby paluszkiem poruszyć książką. Każda z rozkładówek ma krótkie polecenie i ilustrację, która rusza się pod naciskiem przesuwanego paluszka. W magiczny sposób wróżki pojawiają się na okładce, spada śnieg czy jabłuszka robią się czerwone. Absolutnie dzieci to uwielbiają. Zabawa bez końca – a każde przesunięcie to urok sam w sobie. Dziecko dodatkowo ćwiczy paluszek i koordynacje ręka-oko, skupienie, odkrywa działania przyczynowo-skutkowe i swoją moc sprawczą.
Książeczka jest porządnie wydana tj. grube kartonowe kartki i bardzo dobrej jakości papier (mały minus za jedną stronę, gdzie ciężko chodzi mechanizm przesuwania – ale pewnie to tylko problem tego egzemplarza). Ilustracje chociaż proste to bardzo cieszą oko czytelnika. Subiektywny plus za urok- ta książeczka zwyczajnie ma urok – zachwyca i tyle. Przekonajcie się sami. Niedawno Wydawnictwo Wilga wznowiło nakład serii przesuń paluszkiem. Śpieszcie się – ta książka znika z półek sklepowych jako jedna z pierwszych.
NACIŚNIJ MNIE
Książka Naciśnij mnie to hit wydawniczy na całym świecie. Ponad 3 miliony dzieci na całym świecie zna I korzysta z tej niesamowicie interaktywnej publikacji. Została wydana w kilkudziesięciu językach, trafiła m.in. na listę bestsellerów „New York Timesa” oraz Amazon.com. Autor Herve Tullet to prawdziwy wynalazca. Publikuje książki, których wydania sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Na czym polega fenomen książki Naciśnij mnie?
- HerveTullet
- wydanie polsko-francuskie (dwujęzyczne)
- BABARYBA
- oprawa: twarda
- liczba stron: 56
- wiek: 1+
Jest to książka, którą trzeba przekręcać, na która trzeba dmuchać, przestawiać, której trzeba klaskać itd. Książka zabiera dzieci i dorosłych w świat zabawy słowem, kolorem i ruchem. Jest fenomenalnym narzędziem do nauki i zrozumienia przyczynowości. Stanowi także swoiste narzędzie diagnostyczne dla psychologa-pedagoga oceny rozwoju poznawczego małych dzieci.
Została wydana w twardej oprawie w języku polskim i francuskim. Kartki są grube (lecz nie sztywne), z wyrazistymi kolorami. Minimalizm wykonania i bogactwo treści. Prostota pomysłu to cały sekret i uniwersalność zastosowania. Konwencja żartu i zabawy spodoba się każdemu. Podsumowując – pozycja obowiązkowa dla dzieci około 2 roku życia i starszych.
Atlas mitów.
Wyjątkowe wprowadzenie w świat legend, mitów dwunastu mitologii: egipskiej, nordyckiej, azteckiej, japońskiej, polinezyjskiej, słowiańskiej, greckiej, rdzennych Amerykanów, irlandzkiej, hinduistycznej, plemienia Janomamów i ludu Joruba.
- Atlas mitów
- Thiago de Moraes
- forma wydania: książka papierowa
- oprawa: twarda
- ilustrator: Thiago de Moraes
- tłumacz: Anna Nowak
- Nasza Księgarnia
- liczba stron: 96
- format: 285 x 350 mm
- przedział wiekowy: 6-10
- Do kupienia TUTAJ
Takiej mitologii nie znajdziecie nigdzie indziej. Sam autor stworzył ją z myślą o własnych dzieciach. Jak na troskliwego ojca przystało zrobił to fenomenalnie. Bogactwo informacji w bardzo przystępnej formie i fenomenalnej oprawie graficznej. Jak na atlas przystało w Atlasie mitów jest wiele map, na których widzimy mitologiczne postacie. Przegląd dziesiątek bóstw, bogów, bożków stworzeń z całego świata.
Mitologiczne fakty i podania w bardzo przejrzystej oprawie graficznej zostały jeszcze wzbogacone o dowcipnie napisane opowieści oraz fakty. Książka dla dzieci, której nie przepuści żaden dorosły. Powtórka wiadomości ze szkolnych książek jak i całkowicie nowa wiedza z odległej dżungli amazońskiej lub stromych brzegów norweskich fiordów. Znajdziemy tutaj także słowiańska Babę Jagę czy Wilkołaka. Informacje wyselekcjonowane, uporządkowane i bardzo atrakcyjnie zaprezentowane wizualnie.
Książka to piękna oprawa graficzna. Znajdziemy tutaj fenomenalne grafiki, które są absolutnie innowacyjne i niepowtarzalne.Thiago de Moraes to mistrz kreski. Nawet najbardziej przerażające mitologiczne stworzy przedstawione są w przystępnej formie. Fenomenalnie – straszne, ostre i niebezpieczne a zarazem dowcipne, estetyczne i zachęcające stworzenia. Autor fenomenalnie łączy dostępność formy dla dzieci z oddaniem charakteru postaci. Wyjątkowe mapy – pomagają zrozumieć i zapamiętać dynamikę np. bogów olimpijskich.
Rok z Linneą
Rok z Linneą to ogromna porcja wiedzy o otaczającym nas świecie z naciskiem na przyrodę na wyciągnięcie ręki. Sporo pomysłów na aktywizacje razem z dzieckiem, estetyka ilustracji i wydanie na najwyższym poziomie. Cudowna książka, która powinna znaleźć się w każdym domu. Osobiście mnie bardzo wzruszyła – dlaczego?
- Rok z Linneą
- tekst: Christina Björk
- ilustracje: Lena Anderson
- Wydawnictwo: Zakamarki
- Liczba stron: 60
- Wiek : od 3 lat
- Do kupienia TUTAJ
Linnea to bohaterka cudownej książki pt.”Rok z Linneą”. Oczywiście jak nazwa wskazuje bohaterka opowieści pokazuje nam swoje życie z perspektywy 12 miesięcy. Już tutaj zaczyna się pedagogika Montessori – poznajemy nazwy miesięcy, ich kolejność a co najważniejsze specyfikę różnorodności czasu przyrody i kultury. Każdego miesiąca Linnea tworzy ciekawe rzeczy nawiązujące do świat, przyrody czy pór roku. Zajęcia dziewczynki są bardzo związane z przyrodą: zwierzętami i roślinami. Tutaj kolejny plus książki – to absolutnie kopalnia pomysłów na zabawy z dzieckiem.
Dziewczynka dzieli się z czytelnikiem krok po kroku ciekawym i mądrym spojrzeniem na świat. Znajome dzieci od razu polubiły bohaterkę i chciały wykonywać jej pomysły od razu. Każdy pomysł jest dodatkowo zilustrowany np. wykonania karmika dla ptaków, wianka. Rysunki przedstawiają jak wykonać daną rzecz. Pokazują także inne spojrzenie na przyrodę – np. obrazując jak wygląda życie zwierząt na działce, ukryte pod pokrywą śnieżną.
Ilość tekstu jest duża. Czcionka nieznacznie powiększona – zdecydowanie jest to książka do samodzielnego czytania dla dzieci już dobrze radzących sobie z tekstem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby książkę czytać dzieciom – już 3 latki będą zainteresowane poznawaniem świata razem z Linneą. Polecam wracać do książki co miesiąc i poznawać historię według właściwych miesięcy (nie ma więc znaczenie kiedy zaczniecie czytać opowieść). Krótki wstęp i czytamy właściwy miesiąc.
Drzewa
Kolorowa i wielkoformatowa księga wiedzy o drzewach i nie tylko. Hit o którym muszę napisać i który musicie poznać. Jedna z najbardziej odkrywczych, kreatywnych i merytorycznych publikacji dla dzieci. Fenomenalne wydanie i cudowne grafiki autorstwa znakomitego Piotra Sochy. Ksiażka, która wywraca do góry nogami pojęcie o literaturze dla dzieci. Fenomenalna, mądra, humorystyczna i niestandardowa.
- Drzewa
- tekst: Wojciech Grajkowski
- ilustracje: Piotr Socha
- Dwie Siostry
- Do kupienia TUTAJ
- oprawa twarda
- 72 str.
- kategoria wiekowa 6+
Niezwykły świat drzew o którego ogromie i znaczeniu nie zdajemy sobie sprawy. Drzewo w ujęciu globalnym, holistycznym i niezwykle atrakcyjnym. Zaczynając od różnorodności gatunkowej drzew (i nie drzew), poprzez drzewne rekordy, liście, korzenie, mieszkańców drzew, pracę drwala, instrumenty muzyczne czy drzewo w religiach, wehikułach, legendach czy na papierze w formie drzewa genealogicznego. Poznaj drzewne enty, Adama i Ewę, Robin Hooda i Buddę. Poznaj drzewo życia, drzewo ludojada i święty figowiec. Zajrzyj do lasu. Zapuść się w puszczę.
Na książkę składają się ponad 34 wielkoformatowe tablice, z których każda to misternie skomponowana plansza. Kolorowe grafiki dominują nad tekstem. Całość tworzy kompozycje z wielością szczegółów. Merytoryczny tekst objaśnia znaczenie ilustracji oraz poddaje wiele dodatkowych informacji i ciekawostek. Ilość szczegółów zapiera dech w piersiach i daje bardzo mocno do myślenia.
Publikacja to wybitne działo. Zachwyca kunsztem wykonania oraz walorem merytorycznym oraz wartościami, które pielęgnuje w młodym czytelniku. To piękna oraz mądra i wartościowa książka. Pokazuje również fenomen przyrody oraz zakres połączeń znaczeń, relacji, zastosowań dla drzewa. Prezentacja drzew z każdej z możliwych stron. Ważny jest tutaj nie tylko aspekt biologiczny, ale również historyczny, kulturowy, religijny, ludzki, a nawet literacki, muzyczny i typowo użytkowy. Po lekturze ma się wrażenie, że już nic więcej na temat drzew powiedzieć się nie da. I nie chodzi tu o zmęczenie prezentowanym materiałem, ale ogromną satysfakcję z otrzymanej wiedzy. Drzewa inspirują także do poszukiwań dalszych znaczeń, do codziennej obserwacji.
Wielostronicowe ilustracje to kunszt wykonania. Ilość elementów sprawia, że można wpatrywać się w nie godzinami, a niedosyt i tak pozostanie. Publikacja zawiera również elementy humorystyczne zawarte w słowach oraz grafikach. Autorzy wykonali tytaniczną pracę – która bez wątpienia zasługuje na książkowego NOBLA. Książka, którą trzeba sprezentować! Dla dzieci od 6 roku życia.
0 komentarzy