Dobiega koniec rok 2019 – jak co roku przedstawiam subiektywne zestawienie TOP 10 (a tak naprawdę: TOP 11) książek dla dzieci i młodzieży. Absolutnie wyjątkowe pozycje o ciekawej tematyce, solidnym wydaniu oraz pięknej oprawie graficznej. Książki, których wartość poznawcza, edukacyjna nie budzi wątpliwości. To bardzo trudne zestawienie – rynek wydawniczy w Polsce ma się bardzo dobrze. Zobaczcie co postanowiłam wyróżnić. Kolejność przypadkowa.

top-1 TOP 10 najciekawszych książek dla dzieci i młodzieży 2019
 • Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury DWIE SIOSTRY.

Rzeki to książka z kategorii: piękna, niezwykła i absolutnie muszę ją mieć! Wydawnictwo Dwie Sisotry kolejny raz zachwyca czytelnika rozmachem, wydaniem i wartością jakie niosą ich książki. Przeznaczona dla starszego dziecka publikacja to podróż po kontynentach, państwach w dół rzeki. Piękne, kolorowe mapy, ukryte w wielu miejscach informacje, zachwycające grafiki. Wielkoformatowy album o najważniejszych rzekach świata

 • RZEKI. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury
 • tekst i ilustracje: Peter Goes
 • tłumaczenie: Maja Porczyńska-Szarapa
 • Wydawnictwo Dwie Siostry
 • Do kupienia TUTAJ

Rzeki to publikacja o wielkim rozmachu. Zdecydowanie mówi o tym rozmiar książki jak i jej zawartość. Rejs składa się z podróży po 6 kontynentach, których bohaterami jest 36 rzek i dziesiątki państw. Na ogromnych ilustracjach możemy skupić się zarówno na tym co widzimy jak i na treści starannie zaszyfrowanej w wielkich ilustracjach.

Rzeki to okazja do poznania miejsc po których płyną wspaniałe rzeki. Towarzyszą im zdarzenia, osoby, zwierzęta. Każda rzeka wpisana jest w szeroki kontekst kulturowy, geograficzny oraz politykę (ale bez przesady – nie będzie jej tutaj wprost!), codzienne życie mieszkańców terenów dookoła których przepływa.  Nie zabraknie także wspaniałych zwierząt  i roślin, które można spotkać w okolicy rzek. Wszystko znajdziecie na bardzo szczegółowych ilustracjach oraz na opisach, które zostały przygotowane z dbałością o zaciekawienie i edukację dziecka.

Rzeki to książka, która wymaga od dziecka umiejętności selekcji informacji, koncentracji, dobrze również, aby dziecko opanowało umiejętność czytania. Zdecydowanie nie wcześniej niż 6 lat, a optymalnie 8-10. Piękny pomysł na prezent i ozdoba kolekcji książek. Publikacja, do której będziecie wracać wielokrotnie. Świetna na jesienne wieczory, zabawę z mapą i poszukiwania na niej rzeki o której czytaliście w publikacji.

 • Planetarium. Muzeum Kosmosu i jego tajemnice. Dwie Siostry

Witajcie w Muzeum Kosmosu! Absolutnie kosmicznym miejscu. Jego rozmach i ogrom informacji zapiera dech w piersiach. Planetarium od Wydawnictwa Dwie Siostry to prawdziwy majstersztyk wiedzy o (prawie) całym wszechświecie. Ogrom wiedzy i piękne grafiki zamknięte w wielkoformatowym wydaniu.  Absolutnie jestem pod wrażeniem i serdecznie zapraszam do Muzeum Kosmosu!

 • PLANETARIUM
 • Muzeum Kosmosu
 • tekst: Raman Prinja
 • ilustracje: Chris Wormell
 • tłumaczenie: Jeremi K. Ochab
 • oprawa twarda
 • 104 str.
 • kategoria wiekowa 7+
 • Do kupienia TUTAJ

Są takie książki, które mogą zmienić życie. Planetarium to wielkiego formatu i ogromnej wiedzy publikacja, która onieśmiela dorosłych i zachwyca oraz fascynuje dzieci. Książka, którą pamięta się całe życie i która pozwala zyskać wiedzę na całe życie. Kosmos to fascynujący temat o którym uczeni wiedzą coraz więcej i na szczęście dzielą się tą wiedzą z dziećmi.

Autorem publikacji jest prof. Ramona Prinja z Uniwersity Collage London, która wraz z grafikiem Chrisem Wormwellem stworzyli dzieło niezwykłe.

Podstawowym tematem Planetarium jest oczywiście przestrzeń kosmiczna.  Poznanie tajemnic kosmosu to spacer po jego muzeum. Na okładce znajduje się bilet, po którego kupieniu zaczyna się wizyta w kolejnych salach. Rozdziały właśnie zostały porównane do sal. Jest ich siedem. Muzeum Kosmosu zdradza tajemnicze informacje o Ziemi, Słońcu i Książycach, galaktykach, budowie planet, wyjaśnia gwiazdozbiory, opisuje tajemnicę tzw. Wielkiego Wybuchu oraz charakteryzuje każdą z planet. Nie zabrakło również informacji o teleskopach. Na koniec wizyty w Muzeum Kosmosu zaglądamy do biblioteki, która inspiruje do dalszych poszukiwań informacji na kosmiczne tematy. Publikacja zgodna z założeniami Pedagogiki Montessori.

Opis zawarty w Planetarium jest bardzo merytoryczny. Książka została napisana językiem fachowym. Nie znaczy to, że jest to język trudny i niedostępny dla dziecka. Wprost przeciwnie. Wystarczy zacząć czytać, aby przekonać się, że ciekawostki oraz fakty się przeplatają tworząc ciekawą całość. Ilość tekstu jest zbilansowana i przeplata się z ilustracjami, które zdecydowanie zasługują na wyróżnienie. Kosmos został ukazany przez Wormwella z ogromną dokładnością. Wiele z ilustracji wydają się magicznym tworem, który nie jest w stanie stworzyć ręka ludzka.  Dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, dokładnie opisane oraz utrzymane w spójnych i nieco mrocznych kolorach.

Planetarium Muzeum Kosmosu to misterne dzieło, które stanowi fascynujący prezent dla dzieci i młodzieży. Sposób prezentacji zawarty w tekście oraz grafikach to olbrzymia dawka wiedzy, która została bardzo przystępnie zaprezentowana. Planetarium zaprasza nawet najmłodszych czytelników i gwarantuje częste powroty przez lata. Sprawiając, że czytelnik wyruszy w kosmiczną podróż po galaktykach, planetach i gwiazdach.

 • Basia do słuchania. Zbiór opowieści dla przedszkolaków z audiobookiem.

Basia do słuchania ?! Basia to absolutny hit na półce książkowej przedszkolaków. Książki z tej serii to gwarancja mądrej edukacji oraz wartościowy pomysł na spędzenie czasu. Wydawnictwo EGMONT poszedł krok dalej i wydał obszerny zbiór opowiadań z serii o BASI wraz z płytą z nagraniami opowieści, które czyta Maria Seweryn. Sami decydujcie czy dziś czytanie czy słuchacie. Absolutnie fantastyczna książka!

 • Wydanie: 2019
 • Seria/cykl: BASIA
 • Autor: Zofia Stanecka
 • Ilustrator Marianna Oklejak
 • Czyta: Maria Seweryn
 • Typ oprawy: miękka
 • Do kupienia TUTAJ

Basia uważa, że „wspólne słuchanie książek to jedna z najmilszych rzeczy, jakie istnieją na świecie“!

Tym bardziej, że czasami są takie dni, kiedy mamę boli gardło a tata nie wrócił jeszcze z pracy. Są też takie dni, kiedy dziecko w wieku przedszkolnym chce np. pobawić się samo i włączyć sobie ulubione opowieści – oczywiście SAMO! Dlaczego nie! Basia słynie z wartościowych, ciekawych i bardzo aktualnych dla dziecka opowieści. Dzieci uwielbiają Basię! Móc posłuchać opowieści o jej życiu- to bardzo kuszące! Słuchanie opowieści przez cały rok jest bardzo kuszące! Przekonajcie się sami!

Opowieści zawarte w książce to aż 11 historii zawartych na 270 stronach książki i w 11 nagraniach, które czyta Maria Seweryn. Każde z opowiadań jest bogate w dialogi oraz zostało przez Marianne Oklejak zilustrowane. Ilustracje są bardzo charakterystyczne dla serii i jest ich bardzo dużo – zobaczycie je na każdej stronie! To ciężki wybór – słuchamy czy czytamy!? Lepiej mieć jednak wybór niż go nie mieć!

 1. Basia i przedszkole
 2. Basia i bałagan
 3. Basia i taniec
 4. Basia i kolega z Haiti
 5. Basia i opiekunka
 6. Basia i gotowanie
 7. Basia i podróż
 8. Basia i alergia
 9. Basia i biwak
 10. Basia i plac zabaw
 11. Basia i słodycze

Zawarte w opowiadaniach treści pasują bardzo adekwatnie do codziennego życia dziecka w wieku przedszkolnym, polskiej rodziny. Basia wychowuje, uczy i zaprasza do wartościowego świata w którym żyje wraz z rodziną, przyjaciółmi. Nie poucza i nie rozkazuje. Zachęca, ciekawi i modeluje zachowania.

 • Akceptuję, co czuję: moje emocje, pewność siebie, strach- wróg czy przyjaciel. EGMONT 4/5+

Emocje towarzyszą nam od pierwszych momentów na świecie. Stopniowo poznajemy i doświadczamy ich pełniej. Przedstawiam z dumą i ogromną radością wspaniałą serię od wydawnictwa EGMONT. Akceptuję, to co czuję – to wspaniała seria o emocjach dla dzieci od 5 roku życia. Absolutnie wspaniałe wydanie zaprasza do interaktywnej gry, zadań, wyklejanek oraz rozważań w rozdziale dla rodzica. Uczy, pomaga zrozumieć i zarządzać emocjami. Pewność siebie, strach oraz emocje – trzy zeszyty i trzy szalenie ważne tematy.

 • Seria/cykl: AKCEPTUJĘ, CO CZUJĘ
 • Autor: Isabelle Filliozat, Virginie Limousin
 • Ilustrator: Éric Veillé
 • Tłumacz: Anna Wolna
 • Typ oprawy: miękka
 • Do kupienia TUTAJ

Kolorowa okładka i sporo emocji na twarzach dzieci – będzie ciekawie! To moje pierwsze myśli po zobaczeniu zeszytu. W środku jest jeszcze lepiej. Publikacja zawiera ponad 100 ćwiczeń, których celem jest lepsze poznanie przez dziecko emocji. Aby zacząć pracę z emocjami będziemy potrzebować kilku przedmiotów: nożyczki, klej, kredki, taśma, masa mocująca itd. Zawartość książki to ogromna porcja zadań o których mogłabym rozpisywać się dokładnie. Jednak najlepiej zobaczyć je na zdjęciach i oczywiście w samej książce. Zadania dotyczą rozpoznawania emocji, nazewnictwa, empatii i współodczuwania, edukują o dopaminie czy serotoninie. Jednym zdaniem –kalejdoskop emocji, które doświadczamy wraz ciekawą formą przekazu i atrakcyjną oprawą wizualną. Zadania angażują, skupiają i ciekawią.  Forma wydania jest absolutnie zachwycająca. Proste i trafne grafiki, gruby papier oraz neonowe kolory – jestem zachwycona treścią i wyglądem.

Ciekawy jest również dodatek dla rodzica, którego celem jest wsparcie dziecka w emocjonalnym poznawaniu siebie i przezywanych emocji.

 • Pewność siebie. Akceptuję, co czuję
 • Wydanie: 2019
 • Seria/cykl: AKCEPTUJĘ, CO CZUJĘ
 • Autor: Isabelle Filliozat, Violene Riefolo, Chantal Rojzman
 • Ilustrator: Amandine Laprun
 • Tłumacz: Anna Wolna
 • Typ oprawy: miękka
 • Do kupienia TUTAJ

Poczucie pewności siebie wywodzi się z dzieciństwa. Od min. postawy rodzica, wychowania zależy wsparcie dziecka. To ważne zadanie i jednocześnie ogromna odpowiedzialność. Z pomocą przychodzi publikacja Pewność siebie. Akceptuję , co czuję”.

 Jak poprzednio i tutaj mamy do czynienia z ciekawą propozycją pod względem zadań jak i prezentacji wizualnej.  Zadania na które składa się zeszyt to min. dopasowywanie treści, odpowiedź na pytania, quiz, wycinanki i naklejki, testy wyboru, orgiami,  rysowanie. Ogromna różnorodność, której celem jest wypracowanie w dziecku poczucia akceptacji i zadowolenia z samego siebie.

Książka „Pewność siebie. Akceptuję, co czuję” pełna psychologicznej wiedzy będzie znakomitym wsparciem dla dzieci do lat 6 oraz ich opiekunów. Książka zawiera zeszyt z poradami dla rodziców, z którego czytelnicy czerpią użyteczną wiedzę.

 • Strach – wróg czy przyjaciel? Akceptuję, co czuję
 • Wydanie: 2019
 • Seria/cykl: AKCEPTUJĘ, CO CZUJĘ
 • Autor: Isabelle Filliozat
 • Ilustrator: Fred Benaglia
 • Tłumacz: Anna Wolna
 • Typ oprawy: miękka
 • Do kupienia TUTAJ

Czego boi się twoje dziecko? Potwory, ciemność, samotność, nauczyciel – nie wiele trzeba, aby poczuć strach. By go pokonać i przezwyciężyć go również nie trzeba wiele. Wystarczy znać siebie i poznać oraz przećwiczyć metody na redukcję leku. Zawarte w publikacji techniki na redukcję strachu to min.: techniki przeciwlękowe, łączenie cyfr, gry, tworzenie bransoletki miłości, rysowanie emocji, naklejki i wiele więcej. Publikacja jest rewelacyjnie zilustrowana. Pełna dowcipu, koloru niebieskiego oraz ciekawych zadań.  Wprowadza w tematykę bardzo znaną tj. emocji i pokazuje nowe spojrzenie na przejmowanie kontroli przez dziecko nad przezywanym strachem.

Stanowi także poważną i skuteczną pomoc w redukcji napięcia u dziecka. Pomocne mogą okazać się zaproponowane zadania i  skuteczne techniki przeciwlękowe – dzieci mogą m.in. samodzielnie przygotować spray na potwory! Dowiadują się, że odrobina strachu jest w życiu niezbędna do podjęcia wyzwań, a jego brak może zamknąć oczy na niebezpieczeństwo. 

Akceptuję, co czuje to mądra, dowcipna i ciekawa seria dla dzieci. Psychologia w formie dostępnej dla dzieci oraz w bardzo atrakcyjnym wydaniu. Gry i zabawy absorbują dziecko i wspierają jego psychikę. Publikacja dedykowana jest dziecku od ok 4/5 lat. Oczywiście jej wykonywanie powinno być wspierane przez dorosłych, którzy pomogą odczytać polecenia, zadają pytania czy pomogą zrozumieć najważniejsze treści.

Niezwykła księga owadów -Bart Rossel. Nasza Księgarnia

Są takie istoty na Ziemi, które zasługują na uwagę! Małe, często szpetne i z niechęcią strzepywane z dłoni, lekceważone a nawet deptane! OWADY – fascynujące, inteligentne w swych zachowaniach, o ogromnej ilości przedstawicieli i niezwykłości wyglądu. Mikrospopijne, małe i te większe – zobaczycie je i nade wszystko dowiecie się o nich z ogromnej publikacji, która jest nowością Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Niezwykła księga owadów

 • Bart Rossel
 • forma wydania: książka papierowa
 • oprawa:twarda
 • ilustrator: Medy Oberendorff
 • tłumacz: Alicja Oczko
 • rok wydania: 2019
 • liczba stron: 96
 • format: 270 x 370 mm
 • przedział wiekowy: 6-10
 • Do kupienia TUTAJ

Olbrzymia księga, która dzisiaj staje dla Was otworem. To chyba jedyna publikacja na blogu, dla której zdecydowałam się pokazać zdjęcia od Wydawcy. Dlaczego? Jej ogrom a jednocześnie niezwykły układ tekstu i wkomponowanie w nie ilustracji oraz owadów zasługuje na takie zdjęcia- profesjonalne w 10000%.

Tym razem owady doczekały się ogromnego działa, którego zawartość absolutnie zasługuje na pochwałę i nagrody. To księga, której treść opisuje niezwykły świat owadów. Na wstępnie autor oddaje im należną role i podkreśla ich istotę w ekosystemie.  Zresztą z każdego z opisów wywnioskować można o wielkiej roli owadów i ich fenomenalnych umiejętnościach.

A olbrzymia różnorodność tych zwierząt sprawi, że będziecie przeglądać i czytać Księgę z wielką fascynacją.  Nie zabraknie tutaj wielkich owadów jak i tych mikroskopijnych. Poznamy ich zwyczaje, techniki ochronne, rodzaje polowań i walki, zwyczaje rodzinne, fascynujące umiejętności oraz talenty.

Ciekawą pozycją jest rozdział poświecony owadom pasożytniczym. Dowiadujemy się min. o pracy patologa i etapach rozkładu ciała. Owady mają olbrzymią rolę w identyfikacji czasu zgonu.

Główne zagadnienia omawiane w Niezwykłej Księdze Owadów:

 • Kształty i rozmiary
 • Samoobrona
 • Mrówka to superzwierzę
 • Niecne Sztuczki
 • Wokół Miłości
 • Idealne mieszkania
 • Pożyteczne, paskudne …

Opowieść jest wydana w bardzo nowoczesny, estetyczny, przejrzysty i atrakcyjny sposób. Na tle białego papieru widzimy słowa oraz owady (czasami w otoczeniu zwierząt, dodatków). Nie ma tutaj przypadkowych, zbędnych i zakłócających elementów. Autorzy zadbali o atrakcyjność i przejrzystość przekazu. Grafiki do złudzenia przypominają realistyczne zwierzęta. Na szczęście przybliżają zwierze i pozwalają bez obaw na dotknięcie. Możemy więc bez obaw dotknąć mrówki, motyla, larwy mrówkolwa pospolitego, złotooka i wielu innych owadów.

Publikacja z uwagi na tematykę, ilość słów oraz ich specjalistyczny przekaz jest dedykowana dzieciom w wieku od około 6 lat. Wymaga skupienia, zainteresowania i ciekawości, które maja dzieci w tym wieku. Język opisów oraz słowa w nim zawarte będą przystępne dla dziecka w wieku szkolnym. Ogrom publikacji oraz jej ciężar również dostosowany jest do czytelnika.

Fascynujący świat owadów w wydaniu realistycznym, ciekawym i bardzo estetycznym. Pokazuje dzieciom (i nie tylko) jakie znaczenia mają owady w codziennym życiu nie tylko człowieka ale Ziemi. Zwraca uwagę na ciekawostki o których kompletnie nic nie wiemy i wiedzieć nie będziemy bez tej publikacji! Np. czy wiedzieliście, że Cyklady wieloletnie sprawiają wrażenie, że potrafią liczyć! Tego samego dnia, dokładnie 13 lub 17 lat od poprzedniego razu wychodzą na powierzchnię ziemi. To fascynujące i bardzo tajemnicze zagadnienie!

 • Śmieci. NAJBARDZIEJ uciążliwy PROBLEM na świecie. Gerda Raidt od Wydawnictwa BABARYBA

 „Śmieci. NAJBARDZIEJ uciążliwy PROBLEM na świecie” to książka, którą powinien przeczytać absolutnie każdy. Dziecko, młodzież i dorośli. Wytwarzamy ich tak dużo, że tylko znajdziemy je nawet w kosmosie, oceanie i na Marsie!  Książka pokazuje problem śmieci w skali świata i przekazuje informacje jak każdy z nas może zapobiec śmieciowej katastrofie. To mądra i ważna książka, która może zmienić wiele!

 • Gerda Raidt
 • Wydawnictwo: Babaryba
 • Polecany wiek:  od 8 lat
 • Do kupienia TUTAJ

Każdego dnia produkujemy śmieci. Wystarczy kupić bułkę w piekarni, wytrzeć nos z kataru czy zmienić dziecku pieluszkę. Śmieci są bardzo uciążliwe, nikt ich nie chce, wszystkim przeszkadzają.  Bywa jednak, że zamiast naprawić wyrzucamy popsutą rzecz. Innym razem wyrzucamy przedmioty, które po prostu nam się znudziły. Są dookoła nas osoby, które nawet unikają selekcji odpadów i nie wrzucają plastiku do żółtych kubłów! To absolutnie niedopuszczalne. Osobiście bardzo martwię się o przyszłość mojego miasta, kraju i świata. Martwię się losem zwierząt, które zmuszone są do połykania plastikowych słomek, których ogromna liczba znajduje się w morzu i oceanie. Często kupuje rzeczy z odzysku. Mam nawet ten sam telefon 5 rok (co często powoduje ogromne zdziwienie znajomych).

Śmieci. NAJBARDZIEJ uciążliwy PROBLEM na świecie – to książka, która bardzo wyraźnie i głośno mówi o tym jakie błędy w gospodarowaniu śmieciami popełniamy każdego dnia. Pokazuje także globalny problem śmieci oraz wskazuje na rozwiązania. Rozwiązania, które każdy z nas może zaimplementować od teraz! Proste, praktyczne i bardzo realne sposoby na ograniczenie produkcji odpadów.

Publikacja dosłownie skradła moje serce. Skłania do refleksji, dyskusji i zmiany. Mam nadzieję, że będzie omawiana w każdym domu do którego trafi. A mamy bardzo dużo do zrobienia! Publikacja została wydana w bardzo atrakcyjnej formie. Zawiera ogromną liczbę grafik, które wpisują się w krótkie i wartościowe teksty. Równorzędnie przemawia do czytelnika tekst i rysunek. To bardzo atrakcyjny sposób prezentacji wiedzy, który spodoba się dziecku i zachęci do zapoznania się z całością tekstu.

Wystarczy zacząć stosować zasadę: #zerowaste  oraz #lesswaste.

Śmieci – to książka bardzo osobiście dla mnie ważna. Zjawiskowo pięknie wydana, mądra i bardzo praktyczna. Pokazuje na czym polega problem ze śmieciami, wskazuje jego skalę i perspektywę do której może prowadzić bierność Twoja i moja w temacie śmieci. To również zbiór praktycznych rozwiązań, które każdy z nas może zacząć implementować już dzisiaj!

 • Dziecko w brzuchu mamy. Wydawnictwo SAM

Bliźniaki Oskar i Mia będą mieli rodzeństwo. Ta sytuacja prowokuje dzieci do wielu pytań. Dziecięca ciekawość to ogromne ważna kwestia dla rodziców. Mama i tata ze spokojem odpowiadają na pytania dzieci i budują w nich gotowość do przyjścia na świat maluszka. Fascynująca droga od poczęcia do narodzin, lekcja życia, empatii, tolerancji i otwartości. Piękne ilustracje, fachowe słownictwo i bardzo ładne i solidne wydanie.

 • Anna Herzog
 • Joelle Tourlonias
 • Wydawnictwo SAM
 • Do kupienia TUTAJ

Zdecydowanie najlepsza książka jaką dotychczas znalazłam o tematyce prenatalnej dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym! To adekwatna do potrzeb dziecka odpowiedź na ogrom pytań związanych z ciążą, dorastaniem oraz narodzinami dziecka. Odpowiednie przygotowanie młodszego rodzeństwa do momentu przyjścia na świat dziecka to jedno z zadań rodziców. Odpowiednie przejście przez ten ważny etap zagwarantuje dzieciom poczucie bezpieczeństwa w momencie ogromnej zmiany w rodzinie. To w jaki sposób się do tego przygotować i jakie informacje przekazać oraz za pomocą jakich ilustracji, porównań czy zabaw to wykonać to jedna z odpowiedzi jakie znajdziecie w publikacji. Tekst został bowiem dostosowany do wieku dzieci. W zależności od liczby lat sami możecie decydować o ilości treści. Młodsi będą zafascynowani ciepłą opowieścią z dialogami, starsi będą pytać i oczekiwać na odpowiedzi na trudne nie raz pytania np.

 • Czy wody płodowe smakują jak woda?
 • Jak duże jest dziecko teraz?
 • Jak dziecko znalazło się w brzuchu mamy?
 • Jeśli mama coś zje, czy spadnie to dziecku na głowę?
 • Jakie są różnice w wyglądzie między dziewczynkami a chłopcami?
 • Czy dziecko ma już włosy?

Publikacja została opracowana przez lekarkę z dbałością o autentyczność i realność przedstawianych treści, ilustracji itd. Dostosowała również treść do możliwości dzieci. Publikacja wyjaśnia również biologię płci i wprost tłumaczy różnice między chłopcem i dziewczynką. Prosty i konkretny przekaz trafia do dziecka i pomaga mu zrozumieć oraz zaakceptować nadchodzące zmiany.

Ważna, mądra i bardzo potrzebna książka o narodzinach i dorastaniu. Bezkonkurencyjna na polskim rynku wydawniczym!

 • Co robi Pucio? Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem. Nasza Księgarnia
top-1 TOP 10 najciekawszych książek dla dzieci i młodzieży 2019

Dwie fantastyczne nowości od Wydawnictwa Nasza Księgarnia: Co robi Pucio? Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem! Absolutnie fantastyczny Pucio tym razem w mniejszym formacie oraz w samych ćwiczeniach, których celem jest wspieranie rozwoju mowy dzieci od pierwszych miesięcy życia!

 • Co robi Pucio?
 • Marta Galewska-Kustra
 • forma wydania: książka papierowa
 • oprawa: twarda
 • ilustrator: Joanna Kłos
 • rok wydania: 2019
 • liczba stron: 28
 • Do kupienia TUTAJ

 Pucio w codziennych sytuacjach, które nazywamy za pomocą rzeczowników i czasowników. Bardzo proste i bardzo radosne zajęcie w które bez trudu zaangażujesz swoje dziecko.  Format, który tym razem jest znacznie mniejszy od dotychczasowych publikacji z Puciem zachęca do eksploracji w dziecięcych rączkach. A zdecydowanie jest co oglądać, nazywać i zgadywać!  Zadaniem malca jest dotykanie wyznaczonego przedmiotu, bohatera i odpowiedź na pytanie zadane przez dorosłego lub starsze rodzeństwo.

 • Co to? – KRZESŁO
 • Co robi Pucio? – SIEDZI

Autorka zadbała o codzienny kontekst sytuacji oraz powiązanie rzeczowników z czasownikiem znajdującym się na sąsiedniej stronie.  Ogromnym plusem publikacji jest również oprawa graficzna. Jasne tła, konkretne grafiki na których ma skupić się dziecko – nic więcej! Absolutnie pozwala to Malcowi skupić się, skoncentrować i czerpać satysfakcję z rezultatu.  Od rodzica wymaga jest poprawność intonacji oraz zachęcenie dziecka do nauki i zabawy.

 • Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem
 • Marta Galewska-Kustra
 • forma wydania: książka papierowa
 • oprawa: twarda
 • ilustrator: Joanna Kłos
 • rok wydania: 2019
 • liczba stron: 28
 • format: 135 x 135 mm
 • Do kupienia TUTAJ

Pucio wprowadza dzieci w świat mowy!

Kolejna książka z Puciem w roli głównej to zbiór zabaw, ćwiczeń, których odstawowym celem jest zabawa i nauka. Zabawy połączone są z ćwiczeniem mowy. Poprzez wykonywanie poleceń dziecko będzie miało kontakt z samogłoskami, prostymi sylabami i onomatopejami.

Na każdej stronie widnieje krótkie polecenie.  Przykładowo musimy pomachać do Pucia i powitać go słowami „Hej Hej”. Proste, jasne i ważne ćwiczenie, które w połączeniu z gestem jest pełniejsze i znacząco aktywizujące dziecko.  Jest również ulubiona zabawa dzieci w A KUKU!  Sekretem interakcji z książką jest wspólne wykonywanie poleceń.  Oglądajcie ilustracje i dotykajcie ich, odczytując zapisane na nich dźwięki. Powtarzajcie razem z dzieckiem gesty wykonywane przez Pucia (możecie pomóc maluchowi, kierując jego ręką).

Oprawa graficzna oraz wydanie również na świetnym poziomie. To trwała i bardzo solidna książka, która nie raz sprawdzi się podczas zabawy w domu, na świeżym powietrzu, w ogrodzie czy w podróży.

 • Harry Potter i Czara Ognia – wyd. ilustrowane Media Rodzina.

Harry Potter i Czara Ognia w formie ogromnej księgi z ponad 115 ilustracjami! To fenomenalne wydanie jednej z najwspanialszych książek jakie dotychczas ukazały się na świecie! Długo wyczekiwana publikacja z ilustracjami autorstwa Jim Kay. Tajemnicze, kolorowe, mroczne i bardzo klimatyczne ilustracje przenoszą czytelnika do Hogwartu. Tam odbędzie się Turniej Trójmagiczny. Śledź perypetie bohaterów i rozkoszuj się klimatem, który odczujesz jeszcze bardziej! Tą książkę po prostu musi mieć fan Harrego Pottera. Cudowny pomysł na prezent i pamiątka na całe życie.

 • autor: Joanne K. Rowling
 • ilustracje: Jim Kay
 • przekład: Andrzej Polkowski
 • wydawca: Media Rodzina
 • ilość stron: 468
 • rok wydania: 2019
 • format: 226 x 267 mm
 • oprawa: twarda
 • Do kupienia TUTAJ

Harry Potter to fenomenalne dzieło! Zachwyca fabułą, bohaterami i wartościami, które niesie w  świat i które trafiają do serc nastolatków i dorosłych. Seria jest jedną z najlepiej sprzedawanych i najchętniej czytanych książek już od wielu lat. Jako wielka fanka Harrego i wielbicielka sztuki, książek oraz fantastyki bardzo długo czekałam na TĄ publikację. Emocje, jakie towarzyszyły mi przy oglądaniu ilustracji są po prostu ogromne.

Doceniam każdą minutę jaką autor musiał spędzić nad stworzeniem tego działa.  A jest to praca tytaniczna. Ogromna dbałość o szczegóły, spójność ilustracji i uchwycenie na nich klimatu magii i czarodziejstwa – to zadanie którego wykonanie oceniam na 6+. Pamiętam, że jako nastolatka  marzyłam o tym, aby Harry miał rysunki. Dzisiaj w 2019 roku mamy taką możliwość!

To sprawia, że klimat opowieści jest jeszcze mocniejszy a dzieci, młodzież i starsi sięgną po Harrego jeszcze chętniej. Takie wydanie to duma kolekcji i wspaniały pomysł na prezent. Gwarancja zadowolenia obdarowanego i wspaniały prezent.

W czwartej już książce z cyklu przenosimy się do Hogwartu na rozgrywki Turnieju Trójmagicznego. To ogromne wydarzenie, którego przebieg będziemy śledzić na ponad 400 stronach książki. W turnieju wezmą udział uczniowie z Bułgarii oraz Francji. Każdą ze szkół reprezentować będzie tylko jeden uczeń. O jego wyborze zdecyduje Czara Ognia. Nie wszystko jednak pójdzie zgodnie ze starym zwyczajem… Również Harry i jego przyjaciele bardzo to odczują.

Wydanie zostało przejrzane i poprawione przez tłumacza, Andrzeja Polkowskiego.

Harry Potter i Czara Ognia to piękne dzieło, którego urok możemy teraz zobaczyć na ponad 115 ilustracjach! Po prostu pozycja obowiązkowa dla fana serii i miłośnika fantastyki w każdym wieku! Już nie mogę doczekać się kolejnych dzieł zilustrowanych przez Jima Kay’a!

 • Anatomia. Obraz ludzkiego ciała na wyjątkowych ażurowych rycinach. MAMANIA

Spektakularna książka, która wręcz onieśmiela swoją zawartością. Wielkoformatowe wydanie kryje w swym wnętrzu absolutnie rewelacyjną zawartość. Bez zbędnych animacji, kwiatków, cukierków i innych ozdobników: anatomia to przedstawienia człowieka takim jaki jest. Graficzne przedstawienie szczegółów anatomii człowieka w postaci ażurowych rycin uzmysławia dziecku złożoność ludzkiego ciała. Wprost możemy zajrzeć do jego wnętrza, namacalnie poczuć i wyobrazić sobie dokładny wygląd np. układu krwionośnego lub szkieletowego. Ruchome klapki odsłaniają tajniki działania poszczególnych elementów ludzkiego ciała np. mózgu, oka, układu rozrodczego. Mnóstwo rzetelnej wiedzy o budowie i funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Dawkowana z umiarem i wyczuciem zaspokoi głód wiedzy dziecka.

 • Autor: Helene Druvert
 • Tytuł:   Anatomia. Obraz ludzkiego ciała na wyjątkowych ażurowych rycinach
 • Tytuł oryginalny: Anatomie
 • Tłumacz: Małgorzata Skalska
 • Liczba stron:  48
 • Oprawa: oprawa twarda
 • Wydawnictwo: Mamania
 • Wymiary:  370×260
 • Waga:  920 g
 • Do kupienia TUTAJ

Sam układ treści został zręcznie zaprojektowany, aby zwrócić uwagę czytelnika na najważniejsze słowa, łatwiej zapamiętać szczegóły.  Słowa, wzrok oraz ruch – to zmysły, które aktywuje Anatomia. Dziecko uczy się w zabawie polisensorycznie człowieka. Element po elemencie, szczegół po szczególe. Na uwagę zasługuje również wielkoformatowość publikacji. Ta książka waży prawie kilogram!  Miętowe tło znane z szpitalnych środowisk jest również tłem anatomicznej opowieści.

Książka zasługuje na swoje miejsce w pokoju dziecka, które wykazuje zainteresowanie anatomią. Młody naukowiec doceni ogrom i kunszt wykonania dzieła, kiedy sam poczuje zainteresowanie tematem budowy ciała człowieka. Polecam serdecznie dzieciom w wieku szkolnym bez górnej graniczy wieku.

 • Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca planety Ziemia –Zielona Sowa

Panowie i Panie przed Wami wyjątkowa pozycja w świecie literatury dziecięcej. Światowej sławy bestseller i książka roku wg. Magazynu TIME. Wydana nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa absolutnie fantastyczna Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca planety Ziemia. Chylę czoła przed autorem i zabieram Was w podróż po planecie Ziemia pełną wiedzy, faktów i głębokiego szacunku dla przyrody.

 • Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca planety Ziemia
 • Autor: Oliver Jeffers
 • Oprawa: Twarda
 • Liczba stron: 48
 • Wiek czytelnika: 4-5 lat
 • Seria: PICTUREBOOK
 • Do kupienia TUTAJ

Picturebook, który przed Państwem odsłaniam to wyjątkowa pozycja na rynku wydawniczym. Z myślą o przedszkolakach, którzy chcą poznać świat i go doświadczyć oraz przede wszystkim zrozumieć. Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca planety Ziemia to cudownie wydana publikacja o wartościowej i mądrej treści.

Najważniejsze merytoryczne treści:

 • układ słoneczny
 • kosmos i Ziemia
 • ląd i morze oraz bogactwo ich różnorodności
 • atmosfera i zjawiska w niej zachodzące
 • budowa człowieka
 • złożoność i różnorodność organizmów żywych
 • dzień i noc
 • czas
 • przyszłość

Jeffers opisuje właściwości fizyczne samej planety (pagórkowata, płaska, mokra), oferuje spojrzenie na nią z dystansu (jest naprawdę wielka) oraz opisuje życie wewnętrzne jej mieszkańców (w końcu pod pewnymi względami wszyscy jesteśmy tacy sami).

„Tutaj jesteśmy” to tytuł, który absolutnie wyróżnia się na światowym rynku wydawniczym publikacji dla dzieci. Absolutnie wyjątkowy, pięknie wydany i mądry picturebook dla dzieci w wieku 4-6 lat. Zgodny z założeniami pedagogiki Montessori.

TOP 10 (11) książek dla dzieci i młodzieży roku 2019 – KONIEC. Która pozycja spodobała się


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

4 komentarze

Dominika · 15 grudnia 2019 o 16:23

Do młodzieżówek dodałabym jeszcze „Klub fanek W.M.”. Myślę, że każdej nastolatce przypadnie do gustu, bo jest na wskroś współczensna, a do tego ciekawa i mąda.

  annakamyszek · 15 grudnia 2019 o 16:30

  Muszę sprawdzić 🙂

Animka · 7 stycznia 2020 o 23:13

Wow, mnóstwo ciekawych propozycji. Ja ostatnio czytałam, z kategorii guilty pleasure ,,Droga w nieznane” i mi się spodobała. Główna bohaterka musi się zmierzyć się z oskarżeniami o kradzież. Na dodatek jest tam motyw choroby, miłości, poznawania siebie, więc jak ktoś celuje bardziej w te tematy, to powinna mu się spodobać 😀

  annakamyszek · 8 stycznia 2020 o 00:20

  Ciekawie się zapowiada

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: