Zapraszam na szybki przegląd ciekawych propozycji książkowych z kategorii psychologia i fabuła. Uwielbiam czytać książki i dzielić się nimi z czytelnikami bloga. Dzisiaj przygotowałam 10 tytułów, które zdecydowanie warto przeczytać – dlaczego? Zapraszam do szybkiego zapoznania się z propozycjami – kolejność przypadkowa!

Wszystkiego, co naprawdę muszę wiedzieć, dowiedziałem się w przedszkolu. MAMANIA

Zaczynamy od książki, która jest znana na całym świecie. Skąd? Dlaczego? Ponad trzydzieści lat temu Robert Fulghum opublikował swoje credo, które stało się międzynarodowym fenomenem wydawniczym. Zbiór esejów „Wszystkiego, co naprawdę muszę wiedzieć, dowiedziałem się w przedszkolu” pozostawał na liście bestsellerów New York Timesa aż przez dwa lata. Po 25 latach powstało uaktualnione wydanie, przetłumaczone na 31 języków w 103 krajach, które na całym świecie sprzedało się w 17 milionach egzemplarzy.

To wspaniała książka o pięknym przesłaniu: najbardziej podstawowe aspekty życia niosą ze sobą najważniejsze przesłanie. Co to oznacza w praktyce!  Tutaj warto cofnąć się do przedszkola, albo spojrzeć na świat z punktu widzenia dziecka. Przykłady?

wp-1618347644483-1024x680 TOP 10 książek psychologiczno-fabularnych WIOSNA 2021
  • Graj uczciwie.
  • Sprzątaj po sobie.
  • Umyj ręce przed jedzeniem.
  • Zachowaj podziw dla świata.

Poruszające eseje Roberta Fulghuma to rozważania na temat życia, śmierci, miłości, bólu, radości, smutku. Emocje i wartości to główne treści tej znakomitej książki, którą zdecydowanie warto przeczytać. Wystarczy cofnąć się do prostych, ważnych i niezwykle istotnych prawd.  Jeśli brakuje Wam sensu w codziennym życiu,  jaką mądrością chcecie się kierować każdego dnia i gdzie jej szukać – TUTAJ! Bo wszystkiego, co naprawdę musicie wiedzieć o życiu, dowiedzieliście się w przedszkolu!

Jak wychowywać chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi. MAMANIA

Nie jest lekko. Wychowanie i dorastanie to zadanie, które dostarcza wielu trudności. Silni i empatyczni mężczyźni – gdzie ich szukać? Dlaczego ich brakuje? Psycholog Michael Reichert w swojej książce wykorzystuje wieloletnie badania, by podważyć odwieczne przekonania dotyczące tego, jak chłopcy stają się mężczyznami.  W czasach, gdy wielu chłopców przeżywa kryzys, bardzo potrzebujemy przewodnika, aby pomóc im wyrosnąć na silnych i empatycznych mężczyzn.

To książka która obala stereotypy męskich ról. To nie prawda, ze liczy się tylko „twardość” i „męskość”. To nie prawda, że mężczyzna nie ma prawa do słabości, smutku czy łez. Jak zatem wychować wrażliwego a cały czas silnego mężczyznę? Czym się kierować, na co zwracać uwagę?

Reichert oferuje czytelnikom wskazówki krok po kroku, jak to zrobić:

• Słuchanie i obserwowanie bez osądu, aby chłopcy wiedzieli, że są słyszani.

• Pomaganie im w tworzeniu silnych więzi z nauczycielami, trenerami i innymi wzorami do naśladowania.

• Zachęcanie ich do mówienia o swoich uczuciach na temat płci przeciwnej i podkreślanie znaczenia szacunku wobec kobiet.

Rady, które opisał autor sprawią, że rodzice będą wiedzieć jak postępować, aby wychować silnych, empatycznych i życzliwych mężczyzn. Polecam zarówno kobietą jak i mężczyzną tj. matką i ojcom.

Jeśli jesteś rodzicem chłopca, to ta książką pomoże Ci nie tylko spełnić moje życzenie, ale przede wszystkim pomoże Twojemu synowi wyrosnąć na szczęśliwego dorosłego.

Jarek Kania. Ojcowska Strona Mocy

Rzeczy, o których nie rozmawiałyśmy, kiedy byłyśmy dziewczynami.  MAMANIA

Najlepsza książka roku 2019 wg ​Kirkus, TIME, Esquire, Feminist Book Club, Electric Lit, Book Riot, She Reads, Pop Sugar, Amazon. Książka, która chwyta za serce.  Odważna i trudna w przekazie. Mogłabym nawet powiedzieć, że nie dla wrażliwych i delikatnych czytelników. Główna bohaterka książki to kobieta z przeszłością, która nie chce i nie może zostać zapomniana. Kobieta nie może znaleźć spokoju, zmaga się z koszmarem. W śnie powraca jeden  z jej najbliższych licealnych przyjaciół. Chłopaku, który ją… zgwałcił? Czy to, co zrobił Mark, można tak określić? Kto lub co o tym decyduje?

wp-1618347644483-1024x680 TOP 10 książek psychologiczno-fabularnych WIOSNA 2021

To książka, która stara się odpowiedzieć na pytanie: czy dobra osoba może popełnić straszny czyn? Bohaterka po latach przeprowadza z dawnym przyjacielem wywiad, badając, jak gwałt wpłynął na jego życie i jej własne. Książka odpowiada na pytanie jak przepisy prawa wpływają na uczucia i zachowania skrzywdzonych kobiet, a co za tym idzie, na częstotliwość zgłaszania przestępstw przeciwko wolności seksualnej.

Książka, która może złamać serce – ostrzegam. Poruszająca, głęboka i smutna.

UWAŻNE WSPÓŁCZUCIE. GWP

Uważność i praktyka mindfulness to mój sposób na radzenie sobie z trudnościami, metoda relaksu i pełniejszego obcowania z codziennością. W publikacji poznanym głębokie rozważania nad własnymi emocjami. Będziemy budować głębszą relacje z samym sobą oraz innymi. To drogowskaz, który poprowadzić może do równowagi w życiu. Książka stawia pytanie o poszukiwanie sensu, pewności siebie, dobrostanu. Publikacja daje wskazówki, dzięki którym każdy z nas jest w stanie doświadczać życia uważniej i pełniej.

Paul Gilbert, twórca terapii skoncentrowanej na współczuciu, i Choden, opierając się na swoim długoletnim doświadczeniu, a także na wynikach badań między innymi z dziedziny psychologii ewolucyjnej i neuronauki, wyjaśniają, w jaki sposób praktykowanie uważnego współczucia sprzyja regulacji emocji, dobrostanowi i pogłębianiu relacji społecznych.

Współczucie to nie słabość. Jest one wręcz siłą, która pozwala zapobiegać cierpieniu, łagodzić skutki negatywnych doświadczeń nas samych i naszych bliskich.  Książka jest przepełniona ćwiczeniem. To jak spotkanie z terapeutą, który krok po kroku będzie wyjaśniał mechanizmy emocji, depresji, lęku oraz poprzez ćwiczenia przeprowadzi czytelnika do stanu uważnego współczucia wobec nas samych i innych. Książka jest zbiorem praktyk dla poszukujących spokoju, chcących pokonać swojego demona, chcących lepiej siebie zrozumieć i życzliwiej traktować. Poddaje sposoby, jak skutecznie zmniejszyć samokrytykę. Serdecznie polecam każdemu, kto chce bardziej świadomie żyć i czerpać z życia więcej satysfakcji, pełniej i uważniej postępować.

Rodzicielstwo na etacie Jak być obecnym emocjonalnie rodzicem po dniu pełnym wyzwań w pracy. LAURUM

Jak pogodzić życie rodzinne i zawodowe, kiedy na świecie są dzieci? Którą drogę wybrać, aby rozwijać karierę i nie zaniedbać dzieci. Z pomocą przychodzi Anita Cleare, która w książce Rodzicielstwo na etacie. Jak być obecnym emocjonalnie rodzicem po dniu pełnym wyzwań w pracy podsuwa pomysły na lepszą organizację (w głowie, kalendarzu i życiu). Autorka wierzy w możliwości pogodzenia rozwoju kariery z rodzicielstwem bliskości. Z dokładnością opisuje najważniejsze aspekty biznesu i rodzicielstwa.  Stanowczo wyrzuca poczucie winy czy zapobiega wpadaniu  pułapki rodzicielstwa. Autorka krok po kroku prowadzi czytelnika w kierunku lepszego poznania dziecka i samego siebie. Kieruje nas w stronę szczęścia i satysfakcji. Proponowane tu praktyczne metody budowania rodzinnego szczęścia oraz dobrostanu zarówno dzieci, jak i rodziców zostały sprawdzone przez nią na setkach rodzin, z którymi współpracuje. Często są to proste a jednocześnie ważne kwestie, które pomijamy.

Jak pisze autorka: Chodzi oto, by robić mniej, a nie więcej. By wychowywać dzieci w sposób, który jest dobry dla nich, ale także dla rodziców – tak, by rodzicielstwo dawało szczęście i spełnienie, a nie wyczerpywało i doprowadzało na skraj załamania.

Anita Cleare  pisze konkretnie, merytorycznie a jednocześnie zabawnie, praktycznie i interesująco. Pokazuje jasną drogę, aby z powodzeniem łączyć pracę zawodową i ważną role rodzica. To spojrzenia na siebie z boku i analiza dobrych praktyk i ważnych spostrzeżeń, które mają sprawić, że staniemy się bardziej obecni w życiu rodziny i skuteczniejsi w pracy zawodowej. Polecam dla mam i ojców dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz nastoletnim.

Nabici w Facebooka. Przestroga przed katastrofą. Media Rodzina

Media społecznościowe są częścią naszego życia. Facebook od ponad 10 lat skupie miliardy ludzi w siebie. Jakie zagrożenia z sobą niesie Facebook? Jaka jest specyfika tej firmy oraz o tajnikach, decyzjach i ich skutkach w bardzo dokładnym podsumowaniu. Książka otwiera oczy i daje sporo do myślenia. Nie jest to laurka dla mocy mediów społecznosciowych.  Książka może nawet sprawić, że zlikwidujecie swoje konto na serwisie. Niezależnie jaka będzie wasza decyzja warto poznać szczegóły związane z twórcami, firmą i jej perypetiami. Jest to bowiem materiał na książkę. . Autor, Roger McNamee, doradca Zuckerberga w pierwszych latach działania Facebooka, potrzebował trochę czasu, by zrozumieć, co tak naprawdę się stało i co z tym zrobić. W rezultacie otrzymaliśmy książkę, która jasno i precyzyjnie wyjaśnia, dlaczego nowe technologie mogą zagrażać demokracji.

Fascynująca osobista opowieść, ale też bardzo wnikliwa analiza sił, które mogą zrobić sporo złego.

Z nosem w ekranie. Szklana pułapka czy szansa na rozwój twojego dziecka? Laurum

Szklany ekran jest naszą codziennością. Tym bardziej, kiedy od wielu miesięcy szkoła jest zdalna. Tylko jakie niebezpieczeństwa i jakie szanse niesie z sobą nowoczesna technologia. Jak ją mądrze podawać? Wiele razy spotykam się z pytaniem o balans w korzystaniu z komputera, telewizji czy telefonu. Jak go znaleźć? Z pomoca przychodzi publikacja. Autorka  „Z nosem w ekranie” Anya Kamenetz – ekspertka w dziedzinie edukacji oraz nowych technologii, ale również matka dwojga dzieci – prezentuje świeże i praktyczne spojrzenie na ten problem. Po przeprowadzeniu rozmów z setkami rodziców na temat stosowanych przez nich rozwiązań i wyznawanych poglądów oraz po przedarciu się przez gąszcz nierozstrzygających badań i rozdmuchanych obaw, proponuje proste rozwiązanie inspirowane znaną sentencją Michaela Pollana odnoszącą się do jedzenia: Ciesz się technologią. Z umiarem. Najlepiej w towarzystwie.

Publikacja oparta jest na rzetelnych badaniach i obiektywnych wnioskach. Zawiera liczne wskazówki, które raz na zawsze pozwolą pozbyć się obaw i wypracować zdrowy pogląd na temat mediów  w życiu waszej rodziny. Balans z głową – dowiesz się co to znaczy!

Twoja światłość. Wydawnictwo YA!

Czas na mroczną historię fabularną. Będziemy w niej rozwiązywać zagadkę tajemniczego zaginięcia. Wciągający thriller dla wszystkich, których pociągają mroczne tajemnice sekt! Szesnastoletnia Lili rozpacza po zaginięciu swojej siostry. Pewnego dnia na ulicy znajduje leżąca dziewczynę, która początkowo wygląda na poszkodowaną w wypadku. Dziewczyna chce jej pomóc. Lili zabiera ją do domu, zaś tam dowiaduje się o wspólnocie Siostrzanej Światłości. Czy właśnie tam może znajdować się jej zaginiona siostra ? Książka trzyma w napięciu. Kierowana jest głównie do nastolatków i traktuje o ważnym temacie jakim jest sekta. Historia porusza, wciąga, ciekawi. Autorka dodaje także notkę, która niewątpliwie zapada czytelnikowi w pamięć. Ku przestrodze dla młodych. Ciekawa propozycja literacka.

Przedsionek piekła. Uroboros

Pozycja dla fanów klimatów fantasy i science fiction. Exmore to miasto na wschodnim wybrzeżu USA. Nie ma dobrej renomy. Tym bardziej jeśli poznamy akcje wydarzeń książki i skonfrontujemy się z tajemniczymi miejscami. Bohaterami książki są poszukiwacze. Andrew odsiaduje wyrok, Kathlee wprost czeka na śmierć a Janusz próbuje przetrwać w nieciekawym zaułku miasta.  Coś ich jednak połączy. Tutaj zaczyna się piekło, chaos… Miks przeszłości i teraźniejszości., Bardzo dużo emocji: żądza zemsty, samotność, dążenie do władzy i pogłębiania wiedzy. Bardzo dobrze opisana ciemniejsza strona natury ludzkiej. Do czego człowiek jest zdolny, aby zostać u władzy? Mroczna i psychologiczna strona ludzkiej natury. Piekło nabiera zupełnie innego znaczenia. Historia o odkupieniu, zemście i ambicji.

Jeszcze większy przypał. Wydawnictwo YA!

Z przymrużeniem oka na życie jakby sprzed pandemii. Lekka i zabawna książka, która pozwala dobrze się bawić, odpoczywać i z lekkością spędzić chwile na lekturze. Książka, która polecam w szczególności dla młodych czytelników. Bohaterami są nastolatki i właśnie dla młodego czytelnika najbardziej trafi ta publikacja.

Ja, Bella Fisher, jestem tak opanowana, spokojna i pozbierana jak zawsze. Czyli: ANI TROCHĘ.

Powody?

Jesteśmy tylko przyjaciółmi z Fantastycznym Adamem. Moja BFF Tegan zachowuje się megadziwacznie. W soboty pracuję przebrana za ogromnego psa. I, o zgrozo: nowa dziewczyna mojego piekielnego eks jest PRAWDZIWĄ MODELKĄ.

Jakby tego było mało, mama otworzyła lodziarnię dla psiaków – Psierożki. A cała szkoła obserwuje każdy mój ruch w nadziei, że załatwię nam koncert najlepszego zespołu świata.

Co mogłoby pójść źle? A tak, racja. Absolutnie wszystko.

Lekka, przyjemna, zabawna książka do czytania o każdej porze dnia i nocy!

wp-1618347644483-1024x680 TOP 10 książek psychologiczno-fabularnych WIOSNA 2021

Dziękuję za uwagę! Do zobaczenia w kolejnym TOP – LATEM!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *