Komiksy innego wymiaru. Przenikają do prawdziwych tematów i trafiają do właściwych odbiorców: dzieci (i dorosłych), które zmagają się z brakiem rodzica czy rozwodem, chorobami albo łatką rozrabiaki. Zabawne, artystyczne i z dystansem do problemów oraz mówiące o problemach wprost. Trzy wspaniałe komiksy od EGMONT Ernest i Rebeka. Mój kumpel mikrob. Tom 1 oraz Szkoła wygłupów. Tom 2, Lou!. Codziennik. Tom 1,  Ptyś i Bill. Do ataku. Śmiech to zdrowie oraz Smerfy i wioska dziewczyn.20181108_0943331276085937-1024x576 TAKIE Komiksy są super! 6 w 1 od EGMONT: Ernest i Rebeka. Lou!. Codziennik, Ptyś i Bill, Smerfy i wioska dziewczyn!20181108_0943331276085937-1024x576 TAKIE Komiksy są super! 6 w 1 od EGMONT: Ernest i Rebeka. Lou!. Codziennik, Ptyś i Bill, Smerfy i wioska dziewczyn!

Komiksy są super! Ernest i Rebeka. Mój kumpel mikrob. Tom 1

Komiksy są super! Ernest i Rebeka. Szkoła wygłupów. Tom 2

 • Wydanie: 2018
 • Seria/cykl: KOMIKSY SĄ SUPER!, ERNEST I REBEKA
 • Scenarzysta: Guillaume Bianco
 • Ilustrator: Antonello Dalena
 • Tłumacz: Maria Mosiewicz
 • Do kupienia TUTAJ
 • Do kupienia TUTAJ

Ten komiks jest po prostu super! Zresztą ilość sprzedanych egzemplarzy na całym świecie mocno to podkreśla! Bestseller w Polsce – a już w 2013 nagrodzony na Festiwalu Komiksowego w Angoulême. Bohaterka to sympatyczna dziewczynka o imieniu Rebeka. Ma 6,5 roku i ma słabą odporność. Choruje bardzo często w dodatku wszystko wskazuje na to, że rodzice się rozstaną. Siostra dziewczynki również nie ma lekko. Nastoletnie miłości i kryzysy oraz niepokojąca i zimna atmosfera w domu mocno doskwiera dziewczynkom. Poszukując żab Rebeka spotyka zielonego mikroba – Ernesta. Znajomość szybko zamienia się w przyjaźń, w ramach której Ernerst również szkoli dziewczynkę w mikrobii. Razem też obmyślają różne plany, na przykład w jaki sposób pogodzić rodziców, żeby wszyscy żyli jak dawniej. Album zbiorczy zawiera trzy tomy oryginalne: Mój kumpel mikrob, Ten okropny Sam i Dziadek Owadek.

W kolejnym tomie przygód o Erneście i Rebece ruszamy z sympatycznymi bohaterami w niezwykłą podróż do nowego miejsca zamieszkania taty – nad morze. Wakacyjna przygoda jest fantastyczna. Nurkowanie pod wodą i wakacyjne spotkania, obserwacje oraz przygody. Oczywiście nie zabraknie także mikrobów oraz innych sensacji zdrowotnych – np. choroby lokomocyjnej. Kolejne opowieści to powrót do szkoły i wspaniałe spotkanie z wyjątkowych nauczycielem oraz choroba dziadka – dziewczynka wyrusza mu na ratunek! Czy uda jej się rozbawić dziadka?  Czy mikrob Ernest pomoże Rebece ze zdrowiem? Jak dziewczynka znosi rozstanie rodziców i miłosne podboje siostry?

Komiksy to seria wielu epizodów z życia Rebeki i Ernesta oraz ich rodziny. Każdy dzień przynosi nowe ciekawe i nieprzewidywalne historie o zabarwieniu humorystycznym, emocjonalnym i przygodowym. Nie zabraknie również spotkanych gości domu oraz mikrobów, wirusów i innych nie widocznych gołym okiem organizmów. Dziesiątki przygód w bardzo ładnej oprawie graficznej, która cieszy oko.

Komiks nie lęka się również poruszać trudnego problemu kłótni rodziców, rozwodu, problemów sercowych nastolatek czy choroby. Ernest i Rebeka Mój kumpel mikrob oraz Szkoła wygłupów to tak naprawdę świetna metafora samotności, którą dziecko odczuwa podczas konfliktów w rodzinie. Podczas lektury komiksu na pewno dziecko będzie zadawało pytania – o emocje, sytuacje i zrozumienie dla rozwodu rodziców. Dzieci, które przeżyły taką sytuację na pewno ucieszą się z faktu, że jest ktoś kto ma podobnie jak one. Spotykane postacie również dodają wiary w pozytywne wydarzenia, które mają wkrótce nadejść. Przecież los musi się odmienić.

Pomysłodawcą serii jest francuski scenarzysta Guillaume Bianco (Kegoyo & Klaudia, Billy Brouillard), a rysownikiem włoski grafik Dalena Antonello (Sybil, Monster Allergy).

Komiksy są super! Lou!. Codziennik. Tom 1

 • Wydanie: 2018
 • Seria/cykl: KOMIKSY SĄ SUPER!, LOU!
 • Scenarzysta: Julien Neel
 • Ilustrator: Julien Neel
 • Tłumacz: Elżbieta Dybcio-Wojciechowska
 • Do kupienia TUTAJ

Zabawna dziewczyna w wieku 10 lat mieszka samą z matką -pisarką, miłośniczka gier Nintendo i beznadziejną kucharką. Chwilami można nawet stwierdzić, że mama jest uzależniona od gier. Z dwoma paniami mieszka także kot, który w niemy, ale wyrazisty sposób wyraża swoje zdanie o wszystkim, co dzieje się wokół niego. Zresztą obecność kota jest niejako przypadkowa. Życie Lou to prawdziwy temat na komiks! Każdy dzień to niestandardowe emocje i powodujące je sytuacje. Lekkie i banalne tematy oraz prawdziwe kalibry: kłopoty z porannym wstawaniem do szkoły, wystąpienia w szkole na lekcji wychowawczej, doświadcza pierwszych miłosnych fascynacji i zawiera nowe znajomości. Do tego próby przybliżenia mamie nowego sąsiada oraz fascynacja chłopakiem z domu naprzeciwko. Na szczęście jest blisko przyjaciółka i mama.

Lou! To również bestsellerowy komiks nagrodzony na świecie. Autorem serii jest francuski rysownik i scenarzysta Julien Neel, który za tom pierwszy Lou! otrzymał w 2005 roku nagrodę na Festiwalu Komiksowym w Angoulême. Album zbiorczy zawiera trzy tomy oryginalne: Codziennik, Na końcu świata i Cmentarzysko autobusów.

Lou ma dziesięć lat, mnóstwo uroku i jeszcze więcej rozpierającej ją energii. Wychowywana samotnie przez matkę pisarkę, wykazującą niezdrowe zainteresowanie grami komputerowymi, które potrafią pożreć cały jej czas, zmaga się z problemami jakie nastręcza jej wiek. Pierwsze miłości, szkolne troski, wyśmiewanie przez rówieśników (Lou, jak na artystyczną duszę przystało, sama projektuje swoje ubrania, co bywa różnie odbierane), poznawanie nowych ludzi… Czas spędza albo ze swoją matką, która jest niczym jej koleżanka, albo z najlepszą przyjaciółką Miną. Problemów nigdy nie brakuje, ale mała Lou ze wszystkimi radzi sobie z humorem i wdziękiem.

Wydawać się może, że Lou! To banalna opowieść w kolorowych ilustracjach. Tak, ale to również coś więcej. Opowieść jest zabawna ale i nie głupia. Chwilami bardzo dosadna i emocjonująca. Często humorystyczna i szczerze śmieszna. Jak na europejski komiks humorystyczny przystało, całość składa się z serii jednostronicowych historyjek, które można czytać zarówno niezależnie od siebie, jak i jako większą całość. Każda z nich ma bawić i śmieszyć, ale w mądry i wartościowy sposób i dokładnie to robi – na dodatek w bardzo dobrym stylu.

Komiksy są super! Ptyś i Bill. Do ataku. Tom 1

Komiksy są super! Ptyś i Bill. Śmiech to zdrowie. Tom 2

 • Wydanie: 2018
 • Seria/cykl: KOMIKSY SĄ SUPER!, PTYŚ I BILL
 • Scenarzysta: Cric, Pierre Veys, Laurent Verron
 • Ilustrator: Laurent Verron
 • Tłumacz: Magdalena Miśkiewicz
 • Do kupienia TUTAJ
 • Do kupienia TUTAJ

Skrząca się humorem seria gagów zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ptyś chodzi do podstawówki. Nie przepada za szkołą ani warzywami, uwielbia za to szalone pomysły i wygłupy. Ma też wielką i niczym nieskrępowaną wyobraźnię. A że jego najlepszym przyjacielem jest skory do żartów pies Bill, więc każdy ich dzień jest wypełniony przygodami. Nie tylko zabawa w Indianę Jonesa czy budowa ogromnego zamku ze śniegu, ale nawet przygotowanie zwykłego obiadu to dla bohaterów okazja do nieziemskiej zabawy, podczas której często wpadają w kłopoty!

Ptyś i Bill. Do ataku to propozycja bardziej klasyczna od pozostałych. Tym razem nie uciekamy się do tematów wrażliwych i emocjonujących. Jest tutaj zabawna historia o chłopcu i jego psie. Komiks zresztą stanowi bowiem kontynuację cyklu zapoczątkowanego w 1959 roku. Poza tym zamiast pierwszych trzech tomów, dostajemy tu albumy od 32 do 34. Nie stanowi to jednak problemu. Komiiks czyta się jednym tchem.

Zabawne sytuacje z bohaterskim psem i jego rodziną. Ptyś chodzi do podstawówki i nie jest z tego faktu zadowolony. Nie przepada za zdrowym jedzeniem, obowiązkami domowymi oraz nudnym życiem. Znakomicie mija mu czas na psotach , żartach i zabawnych sytuacjach, które przyciąga jak magnes. Jeśli dodamy do tego Piotrka – najlepszego przyjaciela to KATASTROFA murowana!

Zapomniałam jeszcze opowiedzieć o dwóch zwierzakach. Chłopcom towarzyszy dwójka rezolutnych zwierzaków: spaniel Bill, pies charakterem bardzo podobny do swego pana a także żółwica Karolina. Ta czwórka zawsze potrafi wpakować się w jakieś tarapaty, zawsze też wychodzi z nich obronną ręką i wszędzie umie znaleźć materiał do zabawy.

W drugim tomie przygód chłopca i pieska prześledzimy pełne humoru perypetię bohaterów w czterech porach roku. Krótkie i bardzo śmieszne opowieści zaskakują oryginalnością i autentycznym humorem. Sporo niespodziewanych sytuacji i jeszcze więcej psich wygłupów. Bill ma szczególną rolę w opowieściach. Często gra główną rolę – a robi to doskonale. Gdy dodamy do tego jeszcze tatę i mamę oraz żółwia to dobra zabawa gwarantowana! Śmiech to zdrowie – komiks poleca się ze względów zdrowotnych! Aplikować bez umiaru i bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Pomysłodawcą serii był legendarny belgijski autor Jean Roba (1930–2006; m.in. Sprycjan i Fantazjusz), który tworzył ją w latach 1959–2001). Od 2003 roku cykl przejął francuski rysownik Laurent Verron (Le Maltais, Odilon Verjus, Fugitifs), który we współpracy z różnymi scenarzystami zrealizował osiem albumów Ptysia i Billa. Album zbiorczy zawiera trzy tomy oryginalne: Najlepszy przyjaciel, Do ataku! i Ukochany spaniel.

Grafiki to tradycyjna kreska znana z komiksów od lat. Na pewno spodoba się wielbicielom klasyki np. „Smerfów” . Układ graficzny jest prosty, czytelny i przejrzysty.

Smerfy i Wioska Dziewczyn. Zdrada Jaskierki. Tom 2

 

Na koniec kilka słów o nowej odsłonie Smerfów. Prosto z kinowego ekranu do bajecznie kolorowego komiksu. Drugi tom cyklu Smerfy i wioska dziewczyn, który nawiązuje do wydarzeń przedstawionych w najnowszym filmie o bohaterach z Zaczarowanego Lasu. Smerfy powoli przyzwyczajają się do faktu, że w ich sąsiedztwie mieszkają dziewczyny. Najsilniejsza z nich, Burza, co roku zwycięża w zawodach urządzanych przez swoje koleżanki, ale tym razem do współzawodnictwa staje najsprawniejszy z chłopców – Osiłek. Rozgrywki nagle przerywa tajemnicza sytuacja – znika woda w wodospadzie. Smerfy wyruszają na poszukiwanie wyjaśnienia tej sytuacji.Na ich drodze stają jednak tajemnicze zwierzęta – wryczołki. Czy uda im się pokonać wroga i przywrócić spokój w Zaczarowanym Lesie?

Smerfy wymyślił belgijski scenarzysta i grafik Pierre Culliford (1928–1992), używający pseudonimu Peyo. Jego komiksy zostały zaadaptowane na potrzeby filmów o przygodach niebieskich skrzatów. Obecnie autorami nowych opowieści o Smerfach są następcy Peyo, w tym jego syn Thierry. Komiks w nowej osłonie jest nieco odmienny od klasyki. Bohaterki nawiązują na pewno do damskiej walki o uznanie i poszanowanie w męskim świecie. Jedna Smerfetka to za mało! Wioska dziewczyn to znacznie wyrównanie proporcji między płciami. W dodatku kolorystyka komiksu zyskała sporo na ostrości. Fabuła? Dla fanów filmu – bardzo ciekawa. Dla fanów klasyki (tj.mnie) nieco przekombinowana. Sprawdźcie sami!

 

Sześć komiksów– na prawdę dobre komiksy o pięknym wydaniu i w dobrym humorze. Całość stanowi uroczy zestaw stanowiący wstęp do fascynującego świata europejskich komiksów humorystycznych


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *