Dzisiaj 1 września – 80 lat temu wybuchła II wojna światowa. „Tajemnica Floriana” to nowość od Wydawnictwa Tadam. Tym razem znakomity wydawca kieruje swoją publikację czytelnikom od 8 roku życia. Porusza w niej tematykę wojny z perspektywy dziesięcioletniego Floriana. Florian ma tajemnice. Jest nią Ewa (pięcioletnia Żydówka, która ukrywa się w jego domu). Wszystko się zmienia, tajemnica zmienia samego chłopca. Piękna i poruszająca historia, która wydarzyła się naprawdę. „Tajemnica Floriana” otrzymała nagrodę izraelskiego Ministerstwa Kultury i znalazła się na liście lektur wyróżnionych przez izraelskie Ministerstwo Edukacji.

20190828_221040-1560878262-768x1024 Tajemnica Floriana – Wydawnictwo TADAM 8+

Florian wiedzie z pozoru normalne życie. Normalne jak na tamte czasy i to miejsce. Mała polska wieś, lata 30-ste, czasy wojny. Chłopiec ma 10 lat i przeżywa pierwszą miłość. Srogie zimno przeszywa powietrze, gdy Florian czeka na święta. Tata przynosi do domu tajemniczy worek w którym zamiast prezentów jest mała dziewczynka. To Ewa, Żydówka która szuka przetrwania w czterech kątach domu Floriana. Ukrywanie dziewczynki to początek trudnego okresu. Czasu, który bardzo zmienił chłopca. By utrzymać w sekrecie tajemnice rodziny chłopiec przestaje widywać się z kolegami, coraz rzadziej wychodzi z domu. Dokucza Ewie, bywa dla mnie bardzo niemiły. Tymczasem dzieje się coś niezwykłego. Między Ewą a Florianą rodzi się piękna więź i relacja, która jest prawdziwą lekcją życia.

  • Tajemnica Floriana
  • tekst: Chava Nissimov.
  • ilustracje: Marianna Raskin
  • kategoria wiekowa: 8+
  • Do kupienia TUTAJ

„Tajemnica Floriana” to przełomowa książka autorstwa ocalonej z Zagłady, przedstawiająca wojenne doświadczenia z perspektywy polskiego dziecka w chrześcijańskiej rodzinie. To opowieść o odwadze i ocaleniu, i o relacjach, które mogą rozkwitnąć nawet w najgłębszym mroku.

Chava Nissimov, poetka i pisarka, przedstawia wewnętrzny świat dzieci z właściwą jej poetycką prostotą. Jej książka „Kalejdoskop”, również wydana przez wydawnictwo Tal-May, otrzymała nagrodę DafDaf, a „Tajemnica Floriana” otrzymała nagrodę izraelskiego Ministerstwa Kultury i znalazła się na liście lektur wyróżnionych przez izraelskie Ministerstwo Edukacji.

Autorka zadała sobie trud transferu tej historii na perspektywę polskiego dziecka. Sama została uratowana z zagłady wojennej przez polską rodzinne Walczaków. W bardzo dużym wyczuciem opowiada ustami i myślami Floriana zapis kilku miesięcy z jego życia. W zasadzie nie sposób zgadnąć, że autorką opowieści może być uratowana dziewczynka.

Tematyka wojny to trudny temat na dziecięcą literaturę. Pokazuje prawdę o której nawet dzieci nie myślą i która bardzo trudno im sobie wyobrazić, zrozumieć. Osobiście uważam, że to bardzo ważna książka i z perspektywy psychologa oraz rodzica dostrzegam ogromną potrzeba przeczytania jej razem z dzieckiem. To wzruszająca historia, która wydarzyła się autentycznie. Możliwość śledzenia losów bohaterów właśnie z perspektywy dziecka, swojego rówieśnika daje dzieciom ogromną przyjemność i ułatwia zrozumienie tek trudnych wydarzeń.

Autorka bardzo delikatnie opowiada o rozterkach chłopca, jego smutkach i obawach o swój los oraz o życie rodziny. Pokazuje pierwsze zauroczenie, życie na wsi, tęsknotę za normalnym życiem. Piękna, wzruszająca i bardzo ważna książka dla czytelników od około 8 lat. Delikatne ilustracje podbijają zawarte w słowach watki. Podkreślają wagę momentów. Duża czcionka ułatwia czytanie dzieciom przez dorosłego jak i umożliwia czytanie samodzielne dziecku.

Tajemnice Floriana to wyjątkowa książka – lekcja pokory wobec życia, lekcja szacunku dla drugiego człowieka i opowieść o dorastaniu w szczególnie trudnych czasach wojny.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: