Andy i Sophie to dziewczyny, które znalazły w sobie odwagę, aby spełnić marzenie. Wbrew zasadą, obiegowym opinią postanowiły wybrać się na kurs programowania. To właśnie na letnim korsie w NY – Girls Who Code – dziewczyny się poznały i zaczęły tworzyć grę wideo.  Same nie przypuszczały jak wielki sukces je spotka! Poznajcie opowieść w której dziewczyny zdradzają sekret swojego sukcesu i uczą kodować!

20180924_203801170880211-225x300 SUPER KODERKI. Poznaj historię nastolatek, które odniosły sukces w branży informatycznej. Wydawnictwo Czarna Owca.

Tytuł: Superkoderki
Tytuł oryginalny: Girl Code
Autor: Gonzales Andrea, Houser Sophie
Tłumaczenie: Broma Paulina
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca

Super Koderki to opowieść o dwóch nastolatkach. Andy i Sophie opowiadają o swoim dzieciństwie, pasjach, zainteresowaniach i barierach które spotkały na początku drogi programisty. Dziewczyny zdradzają również tajniki kodowania i w formie mini przewodnika opisują podstawowe struktury / komendy kodowania. Dziewczyny to nastolatki, które osiągnęły wielki sukces. Dotarły do najpotężniejszych strat-upów i firm technologicznych.

Dziewczyny postanowiły podzielić się swoimi doświadczeniami! Opisały swoją historię, wiedzę oraz przemyślenia dając milinom nastolatek nadzieję i wiarę w ich marzenia o programowaniu. W książce Super Koderki przekonacie się jaki jest przepis na sukces w programowaniu. Poznacie dokładne początki dziewczyn, które uczyły się kodować  od podstaw. Poznacie także genezę gry, która sprawiła że o Andy i Sophie usłyszał cały świat.

W skrócie było to tak: na zakończenie kursu dziewczyny musiały przygotowały wspólny projekt. Pierwszy pomysł rzuciła Andy, która chciała poruszyć kwestię hiperseksualizacji kobiet w grach komputerowych.  Dziewczyny zdecydowały się jednogłośnie, że ich praca ma mieć większe znaczenie wydźwięk społeczny. Andy i Sophie zadały sobie dojrzałe pytanie :

– dlaczego krew przelewana w grach nikogo nie szokuje? Dlaczego brutalność i przemoc nie odrażają, a okres tak? Czemu na reklamach tampon oblewa się niebieskim, a nie czerwonym płynem? Tym samym dlaczego większość nastolatek, a później kobiet wstydzi się menstruacji?

Ostatecznie zdecydowały się na napisanie gry Tampon Run. Gry, która rozprawia się z menstruacyjnym tabu. Bohaterka gry strzela do policjantów tamponami. Kiedy pomysł zyskał akceptację prowadzących kurs, dziewczyny rzuciły się do pracy nad grą.Odniosły sukces a grę Tampon Run znają miliony na całym  świecie. Ja osobiście dowiedziałam się o niej z książki – pamiętnika.

Książka zainteresowała mnie (i wykorzystałam ją już w pracy w szkolnym gabinecie) jako narzędzie do pracy terapeutycznej z nastolatkami. Dziewczyny opowiadają bardzo dosadnie o mocy kobiet, którą odkryły zmieniając los świata i życie wielu jego mieszkańców. Andy i Sophie dodają motywacji, wiary w siebie oraz pokazują, że warto mięć pasję, której realizacja daje olbrzymią satysfakcję.  Super Koderki to również opowieść o nauce i nowych technologiach. Podpowiada merytoryczne kroki w programowaniu, pozwala podążać są rozwojem po śladach, które dziewczyny już wytyczyły.

Książka do kupienia TUTAJ

Andrea „Andy” Gonzales obecnie studiuje na stanowym uniwersytecie Karoliny Północnej w kampusie Chapel Hill. W wakacje poprzedzające rozpoczęcie nauki w szkole średniej, Andy zaczęła uczyć się programowania. Tak rozpoczęła się jej fascynacja informatyką i pozycją kobiet w świecie nauki i nowych technologii. Na kursie programowania Girl Who Code, Andy zrozumiała, jaka siła tkwi w pracy zespołowej. Chce aktywnie działać na rzecz kobiet w branży technologii komputerowych.

Sophie Houser jest studentką Uniwersytetu Browna. Programowania nauczyła się na letnim kursie Girls Who Code. Oprócz programowania, Sophie uwielbia spędzać czas z przyjaciółmi, nosić skarpetki w dziwaczne wzory i tworzyć śmieszne obrazki w Photoshopie.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *