Zima 1945 roku. Troje młodych ludzi Emila, Joanna i Florian. Trzy tajemnice. Zima 1945 jest przeraźliwie ciężka. Mróz nie odpuszcza, straty wojny, przesiedlenia, śmierci i rozstania z rodziną to codzienność milionów ofiar II wojny światowej. Uchodźcy wędrują w poszukiwaniu ratunku przez Armią Czerwoną. Czy będzie nim pokład Wilhelma Gustloffa? Czy przetrwają trudy zimy 45 roku i ostatniego rejsu ? Powieść historyczna w której przeplatają się autentyczne wydarzenia, którym jest min. katastrofa morska. Katastrofa, której liczba ofiar przewyższyła nawet liczbę ofiar Tytanica a mało kto o niej słyszał.

20190222_2140201515289368-768x1024 Sól morza – Troje młodych ludzi i zima 1945 roku. Nasza Księgarnia 2019
 • Sól morza
 • Ruta Sepetys
 • forma wydania: książka papierowa
 • oprawa: broszurowa
 • tłumacz: Paweł Kruk
 • rok wydania: 2019
 • liczba stron: 416
 • format: 135×204 mm
 • przedział wiekowy: 14-100
 • Nasza Księgarnia
 • Do kupienia TUTAJ

Troje nastolatków musiało wcześnie dorosnąć. Wojna zabrała im niemal wszystko. Porzuciła w nieznanym miejscu i kazała radzić sobie samym. Z daleka od domu, rodziny, która już zapłaciła swój koszt wojny. Podczas ewakuacji Prus Wschodnich spotykają się młodzi ludzie. To nastolatki z zupełnie innych krajów i odmiennych światów. Emilia, Joana i Florian – bez zaufania, ostrożni i zaniepokojeni swoją sytuacją.  Łączy ich jedno: chcą przetrwać i dostać się na pokład  Wilhelma Gustloffa. Chcą dopłynąć do bezpiecznej ziemi. Niestety nie będzie im to dane… czy przetrwają katastrofę?

Młodzież czasów wojny jest inna niż współczesna. Nie ufają sobie, są ostrożni, zdolni to drastycznych czynów, które los karze im wykonać. Na kartach powieści poznamy krótką historię losów trojga bohaterów.  Stopniowo będzie łączyło ich coraz więcej. Wspólne wydarzenia sprawią, że tajemnice będą powoli znikać.

Opowieść, która bardzo daje do myślenia. Pozwala oderwać się od szybkiego tępa życia w XXI wieku i spojrzeć na przeszłość z wrażliwością i szacunkiem. Jak ciężkie losy spotkały bohaterów. Jak wiele musieli przejść a ich przyszłość nadal jest niepewna.  Autorka poświęciła kilka lat na badania historyczne i poszukiwanie źródeł opowieści.

20190222_2140201515289368-768x1024 Sól morza – Troje młodych ludzi i zima 1945 roku. Nasza Księgarnia 2019

Katastrofa morska miała miejsce w styczniu 1945. Rosyjski okręt podwodny S-13 zatopił Wilhelma Gustloffa, którym podróżowali cywile w tym tysiące dzieci.  Statek spoczywa do dziś przy brzegu polskiego wybrzeża.  Tragiczny rejs, który tylko dla nielicznych zakończył się przeżyciem. Autorka składa hołd i cześć młodzieży żyjącej w czasach wojny. Opowiada ich historię. Prawdziwą i bardzo skomplikowaną.

Książka chwyta za serce. Ujmuje i absolutnie pokazuje wiadomości, które powinniśmy znać i przekazać naszej nastoletniej młodzieży.

Ruta Sepetys, autorka „Szarych śniegów Syberii” i laureatka wielu nagród, rzuca światło na największą tragedię morską w historii i składa hołd jej ofiarom, a jednocześnie dowodzi, że człowieczeństwo może zatriumfować nawet w najmroczniejszych czasach.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: