Książka, dla dziewczyn i chłopaków, chcących zrozumieć własne ciało i głowę. Bez tabu i na maksimum otwartości. #sexedpl to najlepszy podręcznik do edukacji seksualnej. Książka obowiązkowa dla każdego nastolatka. W prosty i przystępny sposób odpowiada na najbardziej podstawowe, intymne i zarazem fascynujące młodych ludzi pytania i zagadnienia z obszaru seksualności. Dostępna za niespełna 20zł w księgarniach w całej Polsce! Absolutnie polecam, pokazuję i opowiadam o niej – jako kobieta, psycholog, pedagog promocji zdrowia, edukator seksualny i po prostu świadoma osoba.

20190105_2228151625290026-225x300 #SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie.Pozycja obowiązkowa dla nastolatków i ich rodziców!Edukacja seksualna to cały czas temat tabu w polskim społeczeństwie. Pomimo XXI wieku publicznie mało mówi się o budowie organizmu ludzkiego, jego seksualności w kontekście ciała i ducha. Dojrzewanie to szczególny czas w rozwoju młodego człowieka. Czas związany z ogromną zmiana w ciele, psychice oraz czas wielu pytań i niewiadomych. Z pomocą przychodzi Anja Rubik ze swoją kampanią społeczną #sexedpl, której efektem są filmiki edukacyjne do znalezienia w sieci oraz ta książka.  Anja Rubik opracowała z ekspertami, odpowiedzi na tysiące pytań związanych z seksualnością. Zamiast szukać ich na przypadkowych portalach, słuchać youtubowych edukatorów i porównywać się z kolegami w szatni – kupcie sobie/ dziecku tę książkę. To mogą być najlepiej zainwestowane dwie dychy w waszym życiu. Tylko 20 zł (a nawet dostaniecie ja za 13-14 zł na przecenach) a wiedza, która warta jest miliony.

Wśród edukatorów będących rozmówcami znaleźli się między innymi Kamila Ferenc, Hubert Sobecki, Agata Loewe, Natalia Skoczylas, Maciej Nazarewicz, dziewczyny ze Stowarzyszenia Mamy Głos, Michał Pozdał, Joanna Skonieczna, Aleksandra Józefowska oraz Alicja Długołęcka.

  • #SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie.
  • Anja Rubik
  • Wydawnictwo: W.A.B.
  • Do kupienia w wielu księgarniach stacjonarnych i internetowych np. TUTAJ

Publikacja dotyczy wszystkich osób, które stawiają sobie pytania związane z seksualnością. Najczęściej są to młode osoby w wieku około 15-20 lat oraz ich rodzice.  Autorka wspomina czasu swojego dorastania, kiedy brakowało jej rzetelnej wiedzy o seksualności. Wzięła sprawę we własne ręce i postanowiła przerwać milczenie. Swoją drogą jak to możliwe, że tak elementarna wiedza uważana jest za bardziej niebezpieczną niż jej brak? Od lat rozmawiam z młodzieżą o seksualności i wiem doskonale jak wiele pytań mają oraz jak bardzo ten temat ich interesuje.

Zapewniam, że podręcznika nie trzeba się bać! Zawiera rzetelne informacje, które są obiektywną prawdą, aktualnym stanowiskiem WHO, klasyfikacji ICD czy opierają się o aktualną wiedzę medyczną. W żaden sposób również nie zachęca do seksu.  Uczy normalnej rozmowy o temacie, który dotyczy każdego. Bez moralizowania i straszenia, bez pełnych taniej erotyki teledysków i zdjęć na Instagramie, bez wszechobecnej pornografii, za to w pięknej graficznie formie. Adekwatnej do czasów, trendów itp. Zawartość to poza przejrzystymi rozdziałami i informacjami bardzo dużo zdjęć autorstwa Zuzi Krajewskiej.  Na sesji zjawiło się 60 młodych ludzi w różnym wieku, o różnej budowie ciała, singli, par hetero i homoseksualnych. Każdy mógł wyrazić seksualność na swój sposób. Swoboda z jaką fotograf przedstawia wizerunek młodzieży trafią do nich bardzo!

O czym dowiecie się z książki?

20190105_2228151625290026-225x300 #SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie.Pozycja obowiązkowa dla nastolatków i ich rodziców!

  • O dojrzewaniu, miłości i seksie.
  • O tym, że istnieją damskie prezerwatywy i lateksowe chusteczki do bezpiecznego seksu oralnego.
  • O tym czym jest molestowanie, przemoc seksualna i gwałt,
  • O tym jak rozmawiać z młodzieżą o seksualności (rozdział dla rodziców)
  • O tym, że każdy penis jest inny i jest to ok,
  • O tym, że na każdym etapie kontaktu seksualnego można powiedzieć NIE.

Głównym celem publikacji jest edukacja seksualna oraz wzrost poczucia własnej wartości wśród młodzieży. Książka promuje także wartości jak: szacunek, tolerancja i akceptacja, odpowiedzialność.

Książka zawiera rozmowę z ekspertami. Ginekolodzy, urolodzy, terapeuci i aktywiści mówią tak, jak z dziećmi powinni rozmawiać świadomi rodzice. Delikatnie i konkretnie, w prosty sposób odpowiadają na pytania, które młodzież wypowiada w ciszy.

Na pytanie Anji o radę dla chłopaka, który myśli o pierwszym razie, edukatorka seksualna Alicja Długołęcka odpowiada:

„Pierwsze próby seksu warto podejmować z osobą, którą lubimy, akceptujemy i którą dobrze się czujemy. Ale żeby tak się stało, to musimy tę osobę dobrze poznać. Inicjacja seksualna to nie zawody, wiec ani presja kolegów, ani chęć sprawdzenia się nie są dobrymi doradcami. I niezmiernie stresują”.

Odpowiedź została udzielona dojrzale, odpowiedzialnie i bardzo rzeczowo. Książkę wypełniają tylko takie rozmowy! Każdy z rozdziałów jest niepowtarzalny, wyjątkowy i bardzo ważny. Co najważniejsze #sexedpl serwuje wiedzę, która daje możliwość świadomego wyboru opartego o wiedzę i refleksyjność.  Sporo miejsca w publikacji zawierają rozdziały związane z tolerancją. Eksperci zachęcają do badania własnej seksualności i tożsamości płciowej.  LGBTQAIP+ krok po kroku informuje, wspiera i pomaga osobą, które chcą ujawnić swój wybór i gotowe są na coming out.

„tylko my sami jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, kim jesteśmy”.

Książka to rozmowa nastolatka z ekspertem na intymne tematy i odpowiedź na pytania, które być może długo pozostawały bez odpowiedzi. Bardzo potrzebna publikacja i bardzo mądra publikacja. Łamie stereotypy i mity, uświadamia, edukuje i wspiera. Daje wprost podpowiedzi, gdzie szukać pomocy, informacji, uświadamia o prawach. Pokazywałam ją nie raz młodzieży w gimnazjum i liceum. Zawsze wzbudzała entuzjazm i wyzwalała pytania. Pytania na które odpowiadam. Pytania, które potrzebują odpowiedzi. Teraz wiem, jaką książkę mogę polecać. Będę jej ambasadorką!

Newsletter

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach od psychologicoach.pl

Jeszcze chwilka...

Dziękuję za zapisanie się na mój newsletter! Sprawdź teraz swoją pocztę.

 


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *