20190116_183538506530704-767x1024 SELF – REG: Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości – przełomowy program redukcji stresu u dzieci i nastolatków. Mamania.

Self-reg to praktyka uspokojenia i reedukacji napięcia stworzone przez psychologa Stuart Shanker. Dzięki nauce samoregulacji dzieci i młodzież mają szanse zmienić swoje zachowanie. Prostota i zarazem innowacyjność podejścia to moja propozycja jako praktyka psychologii. Dzięki salf-reg rodziny mają szanse wprowadzić wyższy poziom identyfikacji, zarządzania emocjami  i tym samym znacznie lepiej się komunikować. Metoda oparta jest o budowanie relacji partnerskiej rodzic-dziecko, w której dominuje emocjonalna więź, empatia i skuteczna komunikacja.  Nie potrzebujecie szkoleń – wystarczy książka, którą po prostu powinniście przeczytać!

Stres jest wszechobecny. Już małe dzieci (2-3 letnie) pokazują w sytuacjach napięcia kłopoty z redukcją stresu. Bez mądrego i rozważnego postępowania rodziców maluchy nie są w stanie zapobiec eksplozji problemów. Pora raz na zawsze skończyć także z mitem w którym grzeczne dziecko to ciche dziecko. Emocje to naturalna reakcja organizmu na bodźce. Ich biologiczne znaczenie często podpowiada czy powinniśmy uciekać czy stanąć do walki. Błędy w zarządzaniu emocjami doprowadziły jednak do  wielu problemów wychowawczych z którymi bardzo często zwracają się do mnie zrozpaczeni rodzice. Problemy emocjonalne, społeczne, zdrowotne, kłopotów z zachowaniem i uczeniem się zalewają dzieci i rodziców.

20190116_183538506530704-767x1024 SELF – REG: Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości – przełomowy program redukcji stresu u dzieci i nastolatków. Mamania.

Self – reg jest narzędziem, które przy rozważnej analizie może zrewolucjonizować zarządzanie emocjami w waszym domu.  Dedykowane jest dzieciom, w każdym wieku: „nie istnieje ani jedno dziecko, które traktowane ze zrozumieniem i cierpliwością nie mogłoby odnaleźć pod naszym kierunkiem ścieżki prowadzącej do życia pełnego sensu”.  Autor przekonuje, że nigdy nie jest za wcześnie ani za późno na rozpoczęcie pracy z Self-Reg. Z tego też powodu książka zawiera rozdział o nastolatkach. Już niebawem na blogu pojawi się recenzja Self-Reg W Szkole, która szczegółowo dotyczy nastolatków i dzieci w wieku szkolnym.

SELF REG pomaga:

  • w radzeniu sobie z trudnymi doświadczeniami,
  • zredukować nadmiar bodźców otaczających dziecko,
  • uczy przezwyciężać frustracje,
  • zwiększa umiejętność uczenia się,
  • wskazuje jak lepiej się(lub wspierać dziecko) koncentrować,
  • pomaga kontrolować impulsywność.
20190116_183538506530704-767x1024 SELF – REG: Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości – przełomowy program redukcji stresu u dzieci i nastolatków. Mamania.

Publikacja  poparta jest  wiedzą naukową. Znajdziemy w niej wiele dowodów z zakresu neurodydaktyki i współczesnej psychologii. Książka bardzo obszernie opisuje podstawy teoretyczne metody. Metoda przeszła także implementacje w praktyce.  Efektem programu przeprowadzanego przez autora wśród setek tysięcy kanadyjskich dzieci była znacząca poprawa w zakresie zachowania i osiąganych wyników w nauce. Dzisiaj znana na całym świecie publikacja ma szanse trafić do waszych domów.

Self-Reg to metoda samoregulacji.

„Składa się z pięciu kroków: 1. rozpoznanie nadmiernego stresu u dziecka, 2. rozpoznanie stresorów, 3. redukcja stresorów, 4. wsparcie dziecka w budowaniu samoświadomości i wiedzy, gdy potrzebuje zrobić to samo dla siebie, oraz 5. pomoc dziecku w stworzeniu własnych strategii samoregulacji”.

Autorzy zachęcają, aby metodę stosować w stosunku do dzieci w każdym wieku. Sami wskazują na wiele przykładów, które omawiają na kartach publikacji. Jednocześnie przestrzegają (z czym osobiście bardzo się zgadzam), że zaproponowana metoda i jej skuteczność to indywidualna kwestia. Tylko przejście przez wszystkie 5 etapów pozwala oczekiwać sukcesu.

Podejście opiera się o proces zaufania do samego siebie i własnych możliwości. To właśnie poczucie bezpieczeństwa oraz empatia są kluczowe w nauce samorealizacji. Self – reg zaprasza do budowania głębokiej więzi emocjonalnej z dzieckiem. Bazuje na wzajemnym szacunku w relacji dorosły-dziecko. Odwołuje się także bardzo mocno do neuropsychologii i uczy kontaktu ciała z umysłem. To ważne kompetencje, które w moim rozumieniu są sednem wychowania i redukcji napięcia u dziecka. Self-reg nie jest propozycją złotych technik. I bardzo dobrze! Zmian, którą proponują autorzy to proces, który poszerza wewnętrznych zasobów każdego dziecka.

  • Tytuł:    SELF-REG
  • Autor:  Stuart Shanker, Teresa Barker
  • Tytuł oryginalny: Self-Reg: How to Help Your Child (and You) Break the Stress Cycle and Successfully Engage with Life
  • Tłumacz:   Natalia Fedan
  • Liczba stron:  316
  • Oprawa:  oprawa miękka
  • Premiera:  listopad 2016
  • Wydawnictwo: Mamania

Do kupienia TUTAJ


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: