Czy zastawialiście jak znani mówcy czy liderzy biznesowi tworzą swoje przemówienia?
Co powoduje, że potrafią rozbawić słuchaczy do łez, wzbudzić w nich napięcie, zainspirować do przeżycia własnych przygód.
Sekrety storytellerów – to odpowiedź na pytanie jak opowiedzieć historię, aby porwać ludzi. Steve Jobs, Malala Yousafzai, Oprah Winfrey, Sylwester Stalonne, Sting, Martin Luther King – opowiadają historie, które zmieniły ich życie i uczą czytelnika zmienić swoje.

sekrety-storytellerow--195x300 Opowiem Ci coś niesamowitego: Sekrety STORYTELLERÓW  Carmine Callo

Sekrety storytellerów –Carmine Gallo

Sekrety storytellerów napisał Carmine Gallo, autor bestsellera Mów jak TED. To książka niezwykła – inna niż wszystkie. (NIE) jest to opowiadanie, poradnik biznesowy, powieść, przewodnik – to coś znacznie więcej. Na ponad 300 stronach kryją się dziesiątki porywających historii opowiedzianych przez najsławniejszych mówców XX i XXI wieku. Sekrety to również konkretne instrukcje jak budować porywające historie, przemówienia i prezentacje. Jakby tego było mało w książce znajdziemy jeszcze informacje o najnowszych badaniach z zakresu kognitywistyki i psychologii.

Po co opowiadać historie?

Już ponad 2500 lat temu retoryk Gorgiasz odkrył, że wielcy mówcy mogą porywać tłumy. Nauczał w starożytnej Grecji, że wplecione do przemówień historie mogą „powstrzymać strach”, przegnać gniew czy wywołać radość”. Współcześnie naukowcy udowodnili, że myśli mogą pobudzać ten sam ośrodek mózgu, który uaktywnia się podczas przeżywania określonych wydarzeń. Porywające historie powodują wyrzuty substancji jak kortyzol, oksytocyna czy dopamina.

Gdyby na świecie zabrakło inspirujących mówców świat byłby zupełnie inny – już w 1940 roku Winston Churchill zdołał doprowadzić do całkowitej przemiany nastroje Brytyjczyków do II wojny światowej. Za pomocą pytań retorycznych odmienił losy cywilizacji. Churchill, Richard Branson czy miliarder Warren Buffet stali się mówcami pod wpływem treningu. Pokonali tremę, ograniczenia, włożyli ogromną pracę w osiągnięty sukces.

Czym są Sekrety Stollytellerów?

Książka Sekrety stollytellerów opowiada o ludziach, których historie zmieniły bieg współczesnego świata. To opowieść o wizjonerach, szaleńcach, aktorach, piosenkarzach, biznesmenach których łączy wspólny mianownik – sięgają gwiazd i inspirują do tego innych. Po lekturze książki dowiesz się jak rozbawić, skłonić do refleksji czy wzruszyć słuchacza. Podczas czytania nie jeden raz wyruszysz w podróż w której skonfrontujesz się z radością, smutkiem czy zaskoczeniem.

Co cię porywa?

„Ludzie z pasją mogą zmienić świat na lepsze”
– Steve Jobs

Jak przemienić pasje w życie zawodowe? Mistrzem opowieści i człowiekiem wielkiej pasji był Steve Jobs. Od chwili, gdy w 1976 roku założył Apple’a łączył pasję, logikę i emocje nawiązując kontakty ze słuchaczami. Jobs przemawiał do wyobraźni słuchacza. 12 czerwca 2005 wygłosił jedne z najważniejszych przemówień: 2250 słów i 15 minut. Rozpoczęcie roku akademickiego, trzy częściowa narracja wokół tematu: rób to co kochasz.

Przemówienie ma ponad 28 milionów odsłon na YouTube. Miliony ludzi na świecie słyszało słowa Jobsa: „Miejcie odwagę, aby podążać za swoim sercem i intuicją. One w jakiś sposób już wiedzą, kim naprawdę chcecie zostać”. Zadaj sobie pytanie „ Co mnie porywa?”. Odpowiedź to fundament, na którym oprzesz możesz swoje opowieści.

Unikaj podążania „utartym szlakiem”.

Świat do dziś wspomina przemówienie Billa Gatesa z konferencji TED w 2009 roku. W prezentacji na temat przyczyn malarii zamiast standardowych slajdów Gates postawił na wyrazistość przekazu. Bill stwierdził, że za niebezpieczne uważa się rekiny, które zabijają rocznie około 10 osób, podczas kiedy komary powodują co roku 725 zgonów. Zrezygnował ze standardowej prezentacji ze slajdami i wykresami. By zobrazować problem komarów po około 5 minutach prezentacji zrobił coś niestandardowego:

Bill Gates zyskał rozgłos w mediach a jego prezentacja zyskała popularność w miedzynarodowy. Nie spełnił oczekiwań odbiorców i tym samym skutecznie ich edukował oraz dał im temat do rozmów.

Co zawierają Sekrety storytellerów?

To tylko dwa przykłady porywających historii, których w książce jest bardzo dużo. Publikacja podzielona jest na 5 części:

  • Storytellerzy, którzy rozpalają wewnętrzny ogień – 9 rozdziałów
  • Storytellerzy, którzy edukują – 8 rozdziałów
  • Storytellerzy, którzy upraszczają – 6 rozdziałów
  • Storytellerzy, którzy motywują – 9 rozdziałów
  • Storytellerzy, którzy zapoczątkowują ruchy społeczne – 5 rozdziałów,

Na zakończenie opowieści znajdziemy podsumowanie za pomocą których w szybki sposób wrócimy do najważniejszych treści z obszernej książki tj. sekrety storytellerów oraz lista kontrolna storytellera m.in.

  • Określ nadrzędny cel swojej marki (Stve Jobs, Richard Branson)
  • Wprowadzaj „bohatera” – osobę lub produkt – który pokonuje przeciwności. (Oprah, Darren Hardy, Peter Guber, Steve Jobs)
  • Wykorzystuj proste słowa I analogie, aby ukryć złożoność (Dr Ed Hallowell, Martin Lther King Junior Elon Musk)

Lista kontrolna storytellera to zbiór najważniejszych wytycznych tworzenia opowieści – analizując punkty jesteśmy w stanie opracować najlepszą opowieść bez konieczności wertowania całej książki.

W każdym z nas jest super storyteller.

Komunikacja jest podstawą naszego świata. Opowiadamy historie, aby zarobić pieniądze, zbudować relacje, przekazać uczucia, wychowywać dzieci, motywować innych. Jeśli nauczymy się opowiadać – radykalnie możemy zmienić swoje życie – i życie osób z którymi się spotkamy. Być może po lekturze „Sekretów”, sam zdecydujesz się na popchnięcie swojego świata naprzód i przekonasz się na sobie, że również możesz dokonać niemożliwego. To naprawdę dobra książka. Serdecznie polecam.

Czas zacząć opowieść!

Sekrety STORYTELLERÓW – Carmine Callo –BUCHMANN

Książkę kupisz TUTAJ


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

1 komentarz

Ania · 25 grudnia 2019 o 16:55

Hej dzięki za post !

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: