Schizis to książka, która nie daje o sobie zapomnieć. Paraliżująco prawdziwa, bolesna, romantyczna i nieszczęśliwa opowieść o nastolatce chorej na schizofrenię. Współczesna i bardzo wciągająca. O zaskakującym zakończeniu poruszająca kontrowersyjne tematy choroby, ofiary i sprawcy przemocy. Schizis to książka, która absolutnie zaskakuje, intryguje,  podoba się i na długo pozostaje w pamięci! Bardzo dobry tytuł!

20200520_210236197453543-768x1024 Schizis - Darwood Melissa. MEDIA RODZINA - WIOSNA 2020
  • Tytuł: Schizis
  • Autor: Darwood Melissa
  • Wydawnictwo: Media Rodzina
  • Język wydania: polski
  • Język oryginału: polski
  • Liczba stron: 320
  • Numer wydania: I
  • Data premiery: 2020-03-25
  • Do kupienia TUTAJ

Schizis to książka o której zrobiło się bardzo głośno. Intrygujące opisy, ciekawa okładka, filmik zapowiadający:

„Cześć, mam na imię Marcja, a to jest mój kanał na YouTubie. Jeśli chcecie wiedzieć, jak wygląda moje życie i z jakimi demonami zmagam się każdego dnia, to subskrybujcie mój kanał. Wiem, że ten filmik trafi do uczniów w mojej szkole i, szczerze, mam to głęboko gdzieś. I tak od dawna wszyscy patrzą na mnie jak na wariatkę, bo nią poniekąd jestem. Nikt normalny, o zdrowych zmysłach, nie rozmawia z kimś, kogo nie widać, i nie próbuje kilkakrotnie odebrać sobie życia, prawda? Jeśli więc macie podobne schizy, to lepiej znajdźcie sobie dobrego lekarza. Ja mam swojego psychiatrę, i psychologa…(…) Czekam na sto tysięcy subów, by raz na zawsze skończyć z tym piekłem i zdradzić Wam brutalną prawdę.”

Tak zaczyna się opowieść o nastolatce, która zmaga się z podstępną chorobą. Długo nie znajdują jej nazwy, nie znają przyczyn kolejnych prób samobójczych. Specjaliści rozkładają ręce a segregator z wynikami badań staje się coraz bardziej grubszy. Jednak prawda o Marcji zaskoczy. Nawet samą bohaterkę a nie wspominając o czytelniku. A ten będzie zdecydowanie zadowolony. Sama bardzo ubolewałam, że nie mogę po prostu przeczytać jej za jednym zamachem. Jednak życie codzienne i opieka nad dwójką dzieci sprawiła, że wile nocy było zerwanych.  To jednak najlepsze noce – pełne zatracenia się w fabule opowieści Schizis.

20200520_210236197453543-768x1024 Schizis - Darwood Melissa. MEDIA RODZINA - WIOSNA 2020

Nastoletnia Marcja wzbudza sympatię czytelnika. Pozwala wejść w swój świat. Zdradza wiele szczegółów ze swojego życia, daje się poznać a nawet zaprzyjaźnić. Jej opowieść daje do myślenia. Jest zaskakująco realna a jednocześnie całkowicie niestandardowa. Melissa Darwood porusza w Schizis temat tabu – choroby psychicznej jaką jest min. schizofrenia, depresja, anoreksja . Opowieść zawiera także wątek romantyczny, delikatnie zarysowany ale jednak bardzo ważny. Marcja jednak głównie opisuje zwoje trudności. Wiele przeciwności, które spotyka sprawiają, że jest silna psychicznie a jednocześnie krucha, słaba i całkowicie bezbronna. Finał powieści to duże zaskoczenie. Nie mogę o nim powiedzieć, nie chcę. Zdecydowanie zapada w pamięć i daje do myślenia.

To książka, którą polecam osobą dorosłym i młodzieży. Zdecydowanie do przeczytania w jedną noc – pod warunkiem, że zrezygnujecie całkowicie ze snu. Warto! Głęboko psychologiczna, ludzka i refleksyjna opowieść o trudnych kwestiach, które mogą dotyczyć nas samych (mniej lub bardziej), ale o tym przekonacie się po przeczytaniu „Schizis”.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: