Jeśli masz dzieci to na pewno musisz przeczytać książkę Pozytywna Dyscyplina. Dzisiaj konkretnie zaglądam do środka części przeznaczonej dla dzieci przedszkolnych oraz przeglądam karty technik pozytywnej dyscypliny (dla dzieci w każdym wieku). Od razu powiem – to jest to z czym zgadzam się całym sercem i umysłem. Zdecydowanie książka, którą warto przeczytać i techniki które warto stosować. Holistyczne podejście do rozwoju społecznego, emocjonalnego i poznawczego dzieci. Pomaga, wspiera i edukuje. Pozytywna Dyscyplina – co, dla kogo i o czym. Zapraszam na wpis.
Pozytywna dyscyplina jest jak wirus. Rozsiewa się błyskawicznie i dociera do coraz to nowych osób. Kiedy pokazałam karty w relacji na instastories na Instagramie dostałam masę pytań. Podobnie było z książką – choć ta jest już powszechnie znana i polecana, wiadomości dotyczyły również doświadczeń czytelników z metodą PD. Karty to nowość w Polsce. Nareszcie post podsumowujący moja biblioteczkę Pozytywnej Dyscypliny (a na pewno będę ją poszerzać). Każdą z opisywanych pozycji stosuje jako mama i psycholog. Pozytywna Dyscyplina dla przedszkolaków dotyczy dziecka w wieku od około 2/3 lata do ok 6 lat. Karty – bez ograniczeń wiekowych.
KSIĄŻKA
- Pozytywna dyscyplina dla przedszkolaków
- Do kupienia TUTAJ
„Pozytywna Dyscyplina dla przedszkolaków” autorstwa Jane Nelsen, to pozycja dla rodziców, nauczycieli i opiekunów, którzy chcą wspierać maluchy (3-6 lat) w stawaniu się coraz bardziej odpowiedzialnymi, zaradnymi, pewnymi siebie i empatycznymi dziećmi.
Pozytywna dyscyplina rozumie emocje rodzica i pomaga zarządzać nimi w sposób najlepszy dla nas samych i dziecka. Nie jest to zbiór praktyk, metod i technik pozostawionych sam sobie. Pozytywna dyscyplina sięga do podstaw, wartości, zasad panujących w rodzinie. Omawia najważniejsze problemy, poddaje rozwiązania, dostarcza opisów sytuacji i podaje mnóstwo przykładów, technik. Każde zagadnienie zanurzone jest w kontekście rozwoju społecznego, emocjonalnego czy poznawczego.
Znajdziesz w niej praktyczne rozwiązania jak:
- unikać walki o samodzielnie spanie, jedzenie i załatwianie potrzeb fizjologicznych
- wykorzystać nieodpowiednie zachowanie jako okazję do uczenia życiowych kompetencji – bez kar i nagród
- uczyć dzieci wartościowych umiejętności społecznych i pozytywnego zachowania w domu i poza nim
- wykorzystywać spotkania rodzinne i klasowe (w przedszkolu), by radzić sobie z trudnymi zachowaniami
- radzić sobie w konstruktywny sposób z mnóstwem innych wyzwań!!!
Najnowsze wydanie uwzględnia aktualne badania z zakresu: neurobiologii, żywienia, budowania nawyków, różnic między płciami i ich zachowaniem, wagi wczesnego budowania relacji i nowego spojrzenia na wychowanie w erze wszechobecnych mass-mediów.
Dlaczego jestem na TAK!?
Pozytywna dyscyplina to znacznie więcej niż rozwiązanie na nurtujący rodziców problem wychowawczy. To metoda edukacji, wychowania i przyglądania się dziecku. Pokazuje, że dziecko to mały człowiek, który ma swoje potrzeby a jego zachowanie (i często trudności z nim związane) to manifest na deficyt określonej potrzeby. Pokazuje również, że komunikacja, zasady, emocjonalna świadomość jest kluczem do motywacji dziecka. Podsuwa wiele konkretnych metod, przykładów, zdań które powinniśmy stosować w rozmowie z dzieckiem. W wielu przykładach obrazuje np. czym różni się pochwała od zachęty oraz wyjaśnia jak stosować zachęty w odpowiednich kontekstach (zamiast kar i nagród).
Pozytywna dyscyplina to podejście odmienne od konwencjonalnych metod wychowawczych Odchodzi od tradycyjnego myślenia o dyscyplinie w kategorii kar i nagród. Jest metodą kształtowania wartościowych umiejętności życiowych i społecznych. Podpowiada jak budować relacje z dzieckiem. Jak na nowo odkryć bliskość i zrozumieć wrodzone potrzeby dziecka. Potrzeby przynależności, spostrzegania siebie jako istoty zaradnej, autonomii oraz umiejętności życiowych i społecznych. Pozytywna dyscyplina podpowiada jak zaspokajać te potrzeby kształtując swoje dziecko na osobę kompetentną, zaradną i szczęśliwą.
Książka rozumie także emocje rodzica. Podpowiada jak nad nimi zapanować. Ostrzega przed błędami (np. nadmierną pobłażliwością lub skrajnym krytycyzmem). Pozwala unikać skrajności i trzymać się balansu w wychowaniu dzieci i nie tylko. Jej konteksty bardzo łatwo przenieść na obcowanie z ludźmi w ogóle – w pracy, biznesie czy kontaktach towarzyskich.
KARTY
- 52 Karty Technik Pozytywnej Dyscypliny
- Autor: Jane Nelsen
- KARTY – do kupienia TUTAJ
Karty to nowość. Ich podręczna forma jest odpowiedzią na potrzeby rodziców, którym towarzyszy notoryczny brak czasu. Podsumowanie książki Pozytywna Dyscyplina w formie podręcznych kart, punktów czy przykładów. Forma przedstawienie pozwala na błyskawicznie przywołanie sobie założeń metody i przypomina jej najważniejsze treści.
Przykładowe tematy kart:
- Działaj bez słów – jako rodzice za dużo gadamy i dzieci się w tym gubią
- Plan działania – dzieci potrzebują planu i są dumne, gdy same go stworzą lub pomogą w jego stworzeniu.
- Skoncentruj się na wspólnym poszukiwaniu rozwiązania
- Daj ograniczony wybór.
Sama używam kart na spotkaniach z rodzicami lub wizytach w domach w których są dzieci. Wybieram zwykle 2-3 karty na jedno spotkanie. Omawiamy założenia Pozytywnej Dyscypliny i treść karty, podajemy własne przykłady i ćwiczymy zastosowani do metody. Rodzice w swoich domach wdrażają metodę i na kolejnej wizycie czy spotkaniu podsumowujemy i dodajemy kolejne karty. Praktyczne i szybkie rozwiązanie. Graficzna forma pozwala na błyskawiczne przywołanie treści wcześniej omówionej. Kartę można przywiesić w komfortowym miejscu w domu- tak, aby przypominała o technice czy założeniach, które nam są w danym czasie najbardziej bliskie. Kompendium pozytywnej dyscypliny – podręczne i estetyczne.
Na koniec kilka słów o Pozytywnej Dyscyplinie
Metoda jaką jest Pozytywna Dyscyplina polega na okazywaniu szacunku dla innych ludzi, postrzeganiu dziecka, które się źle zachowuje, jako dziecka zniechęconego oraz wspieraniu i uczeniu umiejętności życiowych. Najważniejsze składowe Pozytywnej Dyscypliny to:
- Wzajemny szacunek
- Rozumienie przekonania stojącego za zachowaniem
- Skuteczna komunikacja
- Rozumienie świata dziecka
- Dyscyplina, która uczy
- Koncentracja na rozwiązaniach zamiast na karze
- Zachęta
- Dzieci zachowują się lepiej, kiedy czują się lepiej.
Pozytywnej Dyscyplinie to ogromna baza technik i narzędzi, dzięki którym możemy kształtować w naszych rodzinach najważniejsze składowe metody. Znajdziemy tu np.: spotkania rodzinne, koło wyboru, koło złości, karta rutyn i zasad , książki i karty. Rodzice spotykający się na warsztatach Pozytywnej Dyscypliny, poznają te techniki, ćwiczą narzędzia i wymieniają się doświadczenia z życia rodzicielskiego. Szczegóły znajdziecie tutaj: https://pozytywnadyscyplina.pl/
Podsumowując:
Pozytywna dyscyplina dostarcza potrzebnych rozwiązań ale także podsuwa kontekst dla zrozumienia zachowania i metody, którą poleca. Sprawdza się absolutnie w każdym domu. Polecam zarówno rodzicom, nauczycielom, psychologom, pedagogom , rodzicom którzy mają w sercu wspieranie maluchów w stawaniu się coraz bardziej odpowiedzialnymi, empatycznymi i zaradnymi dziećmi. Naprawdę warto, a nawet trzeba!
0 komentarzy