Pucio umie opowiadać to najnowsza propozycja z serii o rezolutnym chłopcu i jego rodzinie. Tym razem Pucio dowiaduje się, że zostanie ponownie bratem. Mama jest w ciąży a do momentu przyjścia na świat dzidziusia tyle się wydarzy. Autorka serii zadbała o następstwo zdarzeń, które zachęca dziecko do śledzenia i opowiadania kolejnych losów bohaterów. Publikacja zachowuje także budowę znaną z poprzednich części tj. elementy sprzyjające tworzeniu opowieści i ćwiczeniu mowy. Piękna opowieść, solidne wydanie i bardzo aktualny temat: narodziny dziecka.

20190916_0805561847476690-1024x1024 Pucio umie opowiadać – 5 część bestsellerowej serii dla najmłodszych od Nasza Księgarnia. JESIEŃ 2019
  • Tytuł: ,,Pucio umie opowiadać”
  • Autor: Marta Galewska-Kustra
  • Ilustracje: Joanna Kłos
  • Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
  • Rok wydania: 2019
  • Do kupienia TUTAJ

Zachętą do tworzenia opowieści w piątej części przygód Pucia jest sytuacja związana z pojawianiem się na świecie braciszka. Mama jest w ciąży. Na kolejnych stronach książki dowiadujemy się, jak zmienia się życie rodziny, która oczekuje na przyjście najmłodszego dziecka oraz co wydarzy się później. Bardzo podoba mi się również wątek emocji, jakie towarzyszą dzieciom podczas narodzin brata/siostry. To wspaniały wstęp do opowieści o cyklu życia człowieka, narodzinach oraz ksiażka, która wspiera dzieci w rozwoju mowy.

Przed narodzinami rodzeństwa

Pucio umie opowiadać bardzo dobrze sprawdzi się w momencie, kiedy Wasza rodzina czeka na nowego członka. Razem z bohaterem będziecie śledzić jak mamie rośnie brzuszek, jakie zakupy są niezbędne by przygotować się do narodzin dziecka oraz jak wyglądają pierwsze dni z bobasem w domu. Pojawią się momenty radości i smutku. Na każdą z tych sytuacji autorka przygotowała solidną receptę – rozmowę! To wyjątkowa książka, która również wspiera emocjonalny rozwój dziecka i pomaga mu zrozumieć nadchodzące wydarzenia oraz oswoić się ze zmianami.

Pucio uczy opowiadać

Konstrukcja książki nawiązuje do wcześniejszych tytułów z serii. Pod ilustracją znajdują się obrazki, które mobilizują do opisywania przeżyć bohaterów oraz pytania skłaniające do rozmowy z rodzicem na temat nadchodzących zdarzeń.

Opowiadanie uczy dziecko  m.in. rozumienia związków przyczynowo-skutkowych i relacji czasowych. Możemy dzieciom pomóc, zadając pytania typu: „Co się wydarzyło na początku?”, „Co potem zrobił Pucio?”, ” Dlaczego?” oraz używając zwrotów: „najpierw”, „później”, „na koniec”.

To również doskonały pretekst do rozmowy z dzieckiem o jego własnych urodzinach. Podczas rozmowy warto zachęcać dziecko do zadawania pytań np. „o której godzinie się urodziłeś?” albo „czy miałeś włosy jak się urodziłeś?”. Warto,a by dziecko odnosiło także opowieść do siebie samego iw  tworzyło opowieść autobiograficzną, gromadziło informacje o sobie, rozbudowując w ten sposób wiedzę o świecie.

Na końcu książki znajduje się specjalna strona. To rozsypanka/ zadanie, które zachęca dziecko do tworzenia opowieści na podstawie samych obrazków w odpowiedniej kolejności.

Autorką tych bestsellerowych książek jest dr n. hum. Marta Galewska-Kustra. Specjalizuje się w logopedii, pedagogice dziecięcej oraz pedagogice twórczości.

Pucio umie opowiadać to wspaniała książka, która wspiera rozwój emocjonalny oraz słowny dziecka. Absolutnie jest to także tytuł niezależny od poprzednich jak i świetna kontynuacja wcześniejszych książek. Serdecznie polecam dzieciom, które zainteresowane są tematyką narodzin, być może oczekują na rodzeństwo oraz są w wieku od 3/4 lat i zaczynają snuć opowieści.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: