Współczesna popkultura narzuca wzorce od których przez całe życie trudno się odbić. Kobiety zaczęły monitorować swój wygląd, obserwować swoje myśli, uczucia, pragnienia i cele podporządkowując je temu jak wyglądają. Rozmawiają o fizycznych niedoskonałościach, monitorują to jak wyglądają w każdym momencie dnia. Przedstawiam Wam książkę Obsesja piękna autorstwa dr Renee Engeln. Autorka od lat gromadziła wyniki badan, analiz, obserwacji dotyczących kształtowania w kobietach obsesji piękna i samouprzedmiotowienia. Przytacza ogrom dowodów na szkodliwość popkultury w kształtowaniu się kobiecej pewności siebie i spostrzegania własnego wyglądu. Otwarcie mówi temu dosyć! Przecież troska o wygląd nie ogranicza naszych możliwości, pragnień, celów. Podpowiada jak walczyć z obsesją piękna, pokochać swoje ciało i stawić czoła światu.
- Obsesja piękna
- Autor: Engeln Renee
- Wydawnictwo: Buchmann
- Do kupienia TUTAJ
Autorka Obsesji piękna dokładnie pokazuje jak kultura i społeczeństwo kształtuje w kobietach sztywne wzorce własnego wyglądu. Przytoczę dwa przykłady spośród ogromnej ilości badań, rozmówi i dowodów.
W jednym ze sklepów Uniwersytetu Nowojorskiego w ofercie było dziecięce body. Fioletowe ubranko dla dziewczynek miało napis: ”Nie cierpię swoich ud”, zaś napis na przeznaczonym dla chłopców niebiesko-żółtym stroju z peleryną głosił: ”Jestem super”. Ubrania dla niemowląt wywołały społeczny skandal i jednocześnie pokazały w czym tkwi problem.
Badacze z Kenyon College przeprowadzili badania w których szczegółowo analizowali kilkadziesiąt popularnych strojów karnawałowych, halloweenowych kostiumów, kartek walentynkowych i figurek przeznaczonych dla dziewcząt. Wynik informuje, że 88% postaci kobiecych miało na sobie stroje utrudniające ruchy.
Już małe dziewczynki ubrane w ozdobną sukienkę mają zakaz udziału w zabawach w których mogły by ją pobrudzić. Nie ma znaczenia czy ładnie ubrana dziewczynka chciałaby poćwiczyć umiejętności motoryczne . Zmuszona jest, aby wyglądać dobrze w oczach innych. Jest to początek skłonności do nadzorowania ciała, której prawdopodobnie nie pozbędzie się do końca życia. Dama – zwraca uwagę na to, jak inni postrzegają jej ciało. Nie bierze aktywnego udziału w wielu zachowaniach jej nie godnych – siedzi pokornie na marginesie życia. Takie destrukcyjne zachowanie jest powodowane często faktem, że dziewczęce i kobiece ubrania krępują ruchy bardziej niż stroje męskie. Męskie stroje pozostawiają znacznie większą swobodę ruchów niż buty na wysokim obcasie. Ubrania odsłaniające nogi spowodowały kulturową konieczność depilacji nóg, Obcisłe stroje zaś narzucają konieczność posiadania szczupłej sylwetki. Większa swoboda ubioru narzuca również nowe ograniczenia. Dżinsy powodują konieczność troski o kształt pośladków. Chroniczny monitoring ciała to absurdalnie wysoka cena bycia modną.
Samouprzedmiotowienie
Dziewczyny i kobiety zaczynają traktować siebie przedmiotowo. Kontrolują to jak wyglądają, jak są odbierane przez innych. Obsesyjnie sprawdzają swój wygląd, ułożenie włosów, makijaż itd. Koncentracja na wyglądzie to koncentracja na jego mankamentach, dążenie do nie osiągalnej perfekcji czy niemożliwego ideału. Nieustanne porównywanie się do innych. Obserwowanie nie adekwatnych wzorców w Internecie, filmie, telewizji wzmacnia cierpienie kobiet.
Koniec z obsesją piękna
Obsesja piękna to apel do kobiet, które zmagają się z samo uprzedmiotowieniem. Książka szczegółowo uświadamia przyczyny złego traktowania samej siebie. Autorka głośno w niej apeluje o koniec ze wstydem za wygląd własnego ciała. Podpowiada jak spostrzegać siebie adekwatnie. Jak nauczyć się ze swobodą i komfortem nosić wszystko na co ma się ochotę. Jak być dla siebie dobrą i wdzięczną za wszystko, co twoje własne ciało ci umożliwia. Podpowiada jak nauczyć się troszczyć o własne ciało , podchodząc do niego z troskliwością zamiast je deprecjonować. Apeluje o traktowanie własnego ciała w kategorii możliwości (zamiast wyglądu). Mądra i wartościowa książka. Zdecydowanie będę ją polecać kobietą podczas coachingu.
0 komentarzy