Biblioteka psychologiczna w moim domu to również pozycje terapeutyczne, profilaktyczne oraz psychologiczno edukacyjne. Mam ogromną przyjemność opowiedzieć o trzech książkach, które wydało Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP). Profilaktyka i bezpieczeństwo: „POWIEDZ KOMUŚ! Co każde dziecko powinno wiedzieć.” „NORO-1 PRZYGODY NIEZIEMSKIEGO PRZYJACIELA” – wciągająca opowieść dla dzieci w szczególności ze spektrum autyzmu oraz Zespołem Aspergera, „PRZETRWAĆ BURZĘ Jak pomóc dziecku, gdy jego rodzina przechodzi kryzys? ” – praktyczny przewodnik dla młodzieży oraz rodziców w obliczu rozwodu.  Zapraszam po więcej w najnowszym poście! Zaczynamy.

POWIEDZ KOMUŚ! Co każde dziecko powinno wiedzieć. Bezpieczne dziecko – GWP 2020

wp-1610310179021-1024x768 Psychologia dla dzieci i młodzieży: trzy książki, które edukują w zakresie bezpieczeństwa, wspierają społecznie i emocjonalnie oraz pomagają przejść kryzys rozwodu rodziców. GWP 2020.

Bezpieczne dziecko: co każde dziecko powinno wiedzieć – to seria bardzo wartościowych książek dla dzieci. Stworzona przez Panią Elżbietę Zubrzycką książka „Powiedz komuś” to absolutnie obowiązkowa pozycja dla przedszkolaka. Publikacja opowiada o zagrożeniu jakie może spotkać dziecko, tak aby nie straszyć a uczyć. Zawiera także  przydatne scenariusze i zabawy do wykorzystania w domu czy przedszkolu!

Autor:Elżbieta Zubrzycka
Wydawca:Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Rok wydania:2020
  • seria: BEZPIECZNE DZIECKO
  •  Do kupienia TUTAJ

Pozycja obowiązkowa. Mądra i bardzo potrzebna książka, która wspiera właściwe postępowanie dziecka jak i wyposaża je w niezbędną wiedzę, której nie może zabraknąć. Już najmłodsze dzieci powinny znać swoje prawa, wiedzieć także do czego dorosły nie może się posunąć jak i jakie zachowania są niebezpieczne i niedopuszczalne.  Co najważniejsze – wszystkie zagrożenia są opisane w niej tak, aby nie straszyć dziecka. Stanowi także bardzo jasny przekaz co jest dozwolone a co surowo zabronione. Absolutnie jasno formułuje przekaz i wskazuje dziecku właściwe postępowanie. Książka przeznaczona już dla dzieci w wieku przedszkolnym od około 2-3 lat. Publikacja składa się z czterech rozdziałów w ramach których  na dużych ilustracjach prezentowane są graficznie i słownie właściwe zachowania z zakresu:

– troski o świat
– troski i szacunku dla ludzi
– bezpieczeństwo i szacunek należy dziecku
– szacunek wobec własnego ciała.


Książka daje także jasną wskazówkę zachowania: powiedz komuś, komu ufasz, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Nie raz zdarzy się pewnie, że książka otworzy dziecko an wyznanie, wspomnienie, rozmowę. W rękach pedagoga, wychowawcy przedszkolnego, rodzica może być narzędziem diagnostycznym. Publikacja zawiera także scenariusze zajęć, słowa dla rodziców wychowawców czy nauczycieli.

Wartościowa książka, która pozwala ugruntować w dziecku pozytywny stosunek do samego siebie, innych ludzi, zwierząt czy świata. Wspiera pewność siebie, uważność na innych ludzi i pomaga zapewnić szczęśliwe dzieciństwo (i nie tylko). Polecana również w przedszkolu oraz szkole podstawowej.

PRZETRWAĆ BURZĘ Jak pomóc dziecku, gdy jego rodzina przechodzi kryzys?

wp-1610310179021-1024x768 Psychologia dla dzieci i młodzieży: trzy książki, które edukują w zakresie bezpieczeństwa, wspierają społecznie i emocjonalnie oraz pomagają przejść kryzys rozwodu rodziców. GWP 2020.

● Co się dzieje z dzieckiem w czasie rodzinnego konfliktu?

● W jaki sposób próbuje ono sobie z nim radzić?

● Czy dzieci mogą coś zrobić, by poczuć się lepiej?

● Co powiedzieć dziecku o rozstaniu rodziców?

● Jak pomóc mu przygotować się do nadchodzących zmian?

● Jak wspierać i chronić najmłodszych?

Rozwód rodziców to poważny kryzys. Wydarzenie, którego nikt nie chce a którego skutki odczuwają wszyscy w rodzinie. Nie ulega wątpliwością, że rozwód jest bolesną i trudną próbą dla dzieci jak i rodziców. Jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie? Jakie rady my dać? Jak właściwie rozmawiać o rozwodzie? Nie ma wątpliwości, że każda burza kiedyś przechodzi. „Przetrwać burzę” to rozłożyć nad dzieckiem parasol bezpieczeństwa. Parasol, który utkany jest z wiarygodnej wiedzy, emocji i właściwego postępowania. Książka zawiera dwa parasole – dla dzieci i młodzieży oraz dla rodziców (wychowawców).

Autor:Elżbieta Zubrzycka
Wydawca:Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Rok wydania:2020

Część 1 to przeznaczona dla dzieci i młodzieży opowieść oraz poradnik:

  • Opowiadanie Przetrwać burzę – to oparta na prawdziwej historii losy dziewczynki o imieniu Małgosia. Jej rodzice coraz więcej się kłócą. Małgosia przeżywa trudne momenty (które autorka opisuje komentarzem w ramce) oraz nowe przygody.  Losy Małgosi zdecydowanie pomogą czytelnikowi zrozumieć jego odczucia w podobnej sytuacji. Bez magii i niezwykłych scen – opowieść mówi o życiu nastolatka w takcie rozwodu rodziców – tak prawdziwie. Opowieść niczym historia z sąsiedztwa, jakby z naszego życia. Aż 90 stron fabularnej i ilustrowanej opowieści.
  • Wskazówki oraz ćwiczenia- zbiór ponad 20 ćwiczeń, porad, refleksji wspierających i rozwijających dziecko oraz młodzież będących w kryzysie rozstania. Pomogą dzieciom nabrać sił, zadbać o siebie, poczuć się lepiej i z odwagą spojrzeć na nową rzeczywistość.
wp-1610310179021-1024x768 Psychologia dla dzieci i młodzieży: trzy książki, które edukują w zakresie bezpieczeństwa, wspierają społecznie i emocjonalnie oraz pomagają przejść kryzys rozwodu rodziców. GWP 2020.

Część  2 – przeznaczona dla rodziców i wychowawców zawiera:

  • Przykłady i sugestie – jak rozmawiać z dziećmi o rozstaniu. To zbiór praktycznych porad i wskazówek z punktu widzenia dobra dziecka. Z dbałością o dziecko oraz uwzględniając wiedze psychologiczną . Wskazówki, które pomogą rozłożyć nad dzieckiem parasol i ochronić je przed sutkami burzy.
  • Podpowiedzi jak łatwiej przetrwać kryzys rozstania. Na co zwrócić szczególną uwagę, jak wielkie znaczenie może mieć rozwód dla dziecka, co stanowi sygnał alarmowy, jak zapobiec tramie.

Książka „Przetrwać burzę” to praktyczny poradnik dla dorosłych i wspierająca opowieść oraz ćwiczenia dla dzieci i młodzieży zmagających się z kryzysem spowodowanym rozstaniem rodziców.

NORO-1 PRZYGODY NIEZIEMSKIEGO PRZYJACIELA

wp-1610310179021-1024x768 Psychologia dla dzieci i młodzieży: trzy książki, które edukują w zakresie bezpieczeństwa, wspierają społecznie i emocjonalnie oraz pomagają przejść kryzys rozwodu rodziców. GWP 2020.

 Drogi Czytelniku,

czy czasem zastanawiasz się, skąd w nas tyle uczuć? Czemu wybuchamy złością, płaczemy z tęsknoty, milczymy odczuwając smutek? I jak to jest, że umiemy się witać, wiemy w jaki sposób komuś podziękować, w jakiej sytuacji przybić piątkę i kiedy unieść kciuk w górę? Skąd te gesty i czy w ogóle są nam potrzebne? Jak poznać, że kogoś właśnie uraziliśmy? Jak odczytać sygnały wskazujące, że ktoś nas lubi? Może bez tego wszystkiego świat byłby łatwiejszy? Myślę, że historia o pozaziemskim robocie pomoże znaleźć odpowiedź na wiele z tych pytań.

  • Autor: Joanna Pstrągowska
  • Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
  • Rok wydania: 2020
  • Do kupienia TUTAJ

Tytułowy Noro1 nie znalazł się na Ziemi z własnej woli. Teraz jako rozbitek nie może wrócić do siebie, Zaczyna ziemskie życie u boku chłopca o imieniu Artur.

Uczy się ludzkiego zachowania, zawilej mowy, świata emocji i społecznych zachowań. Nie rozumie przenośni, przysłów, ironii. Sytuacje społeczne wręcz powodują sporo nieporozumienia i kłopotów. Są także zabawne i bardzo przygodowe. Ośmioletni Artur jest świetnym przewodnikiem. Noro1 uczy się zrozumieć ludzi i ich uczuć.

Przygodowa opowieść o relacjach społecznych i emocjach. Bajka terapeutyczna, poradnik, przygodowe opowiadania dla dzieci i młodzieży. Napisane z myślą o dzieciach z zespołem Aspergera oraz wszystkich ciekawych świata czytelnikach. Wspiera w zakresie rozumienia uczuć, motywów postępowania, relacji społecznych, nazywania i odczytywania emocji. Dostarcza dzieciom z zespołem Aspergera oraz innym zaburzeniem ze spektrum Autyzmu wielu praktycznych sytuacji w kontekście społecznym. Każdy rozdział kończy się ćwiczeniami utrwalającymi i poszerzającymi informacje poruszane w opowieści.  Jak wspomina autorka:

„nie tylko ćwiczymy nazywanie uczuć czy rozumienie sytuacji społecznych, ale mamy również okazję doskonalić procesy poznawcze (koncentrację, uważność, pamięć krótko- i długotrwałą, wyobraźnię) oraz motorykę małą (ćwiczenia praktyczne, które stanowią też propozycje poszerzenia przedstawionych treści).”

 Monika Kalinowska
psycholog, autorka bloga Monikapsycholog.pl

Bajka edukacyjna, która traktuje przygodowo i edukacyjnie o relacjach, społecznych i emocjach. Bardzo ciekawa, wciągająca i potrzebna książka. Zdecydowanie warta przeczytania, omówienia i utrwalenia!

Trzy ważne i potrzebne książki. Wspierają dzieci i rodziców w rozwoju, uczą kompetencji psychologicznych, zapobiegają kryzysom. Perełki w każdej domowej biblioteczce. Madre i potrzebne książki! Zdecydowanie warto zajrzeć do Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego – ja uzupełniam swoje zbiory jako mama i psycholog regularnie!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *