Każdy martwi się różnymi sprawami. Zdarza się to dzieciom oraz dorosłym. Co cię martwi to książka o zmartwieniach, ale również o rozwiązaniach. Absolutnie pomaga dzieciom w zrozumieniu przezywanego smutku, złości, zazdrości czy wstydu oraz wskazuje na rozwiązania. Kolorowa publikacja wskazuje również jak poradzić sobie z odczuciami oraz w jaki prosty sposób rozwiązać kłopotliwą sytuację, która jest źródłem przeżywanego np. smutku. Psychologia dla dzieci: Co cię martwi? Wydawnictwo TADAM – zapraszam!

20190912_112055424940735-1024x1024 Psychologa dla dzieci: Co cię martwi? Wydawnictwo TADAM. LATO 2019

Co cię martwi?

Zmartwienia to codzienność. Bywają dni, kiedy nie odczuwamy ich w ogóle. Są też takie dni, kiedy nie możemy się ich pozbyć. Powodów jest wiele. W zaprezentowanej książce poruszono najważniejsze i bardzo bliskie dzieciom przyczyny zmartwień jak:

  • Gdy ktoś robi ci wymówki
  • Gdy masz nową nauczycielkę
  • Gdy widzisz w telewizji coś strasznego
  • Gdy ktoś ci dokucza
  • Gdy pokłócisz się z przyjacielem
  • Gdy boisz się rzeczy, które nie są groźne np. pająków
20190912_112055424940735-1024x1024 Psychologa dla dzieci: Co cię martwi? Wydawnictwo TADAM. LATO 2019

To tylko niektóre z poruszanych tematów w książce Co cię martwi? Tematyka, która autorka wybrała jest bardzo sensowna. Zdecydowanie każda z tych sytuacji dotyczy dziecka (i nie tylko). Jedne mają większą moc, inne mogą nie dotyczyć twojego dziecka. Zdecydowanie jednak warto z dzieckiem od około 4/5 lat poruszyć treść znajdującą się w każdym rozdziale. Tym bardziej, że odporność psychiczna powinna być budowana ciągle a nie tylko w sytuacji kryzysu, nieszczęścia czy przezywanych trudności.

Książka nie zawiera opowieści fabularnej. Jej treść zbudowana jest z krótkich scenek, przykładowych sytuacji, którym towarzyszą ilustracje i komentarz. W krótkim omówieniu poruszony został temat przewodni oraz wskazano najsensowniejsze rozwiązania na daną chwilę.

Gdy pokłócisz się z przyjacielem możesz np. zastosować zaproponowany w 6 punktach plan pogodzenia się! Gdy ktoś ci dokucza celowo więcej niż raz  to znaczy, że jesteś ofiara dręczenia. Musisz powiedzieć o tym dorosłemu!

Na końcu książki znajdziemy także obszerny słownik uczuć wraz z opisem i przykładem oraz krótki poradnik rozmawiania z dziećmi o ich zmartwieniach.

Czytając tę książkę razem z dzieckiem, pomożesz mu radzić sobie z codziennymi wzlotami i upadkami. Piękne ilustracje i przyjazny piesek na każdej stronie przywrócą niejednemu maluchowi uśmiech.

Publikacja oparta jest także o lekcję tolerancji i różnic międzykulturowych. Znajdziemy w środku na ilustracjach dzieci o różnych kolorach skóry, wyznawców różnych religii czy dzieci niepełnosprawne. To świetna okazja do rozmowy o różnorodności, tolerancji i akceptacji. Serdecznie polecam i cieszę się, że kolejna pozycja z zakresu psychologii dla dzieci jest na polskim rynku. Wydawnictwo TADAM niedawno wydało także książkę Co się dzieje w mojej głowie o której przeczytacie TUTAJ.

Te dwie pozycje to bardzo dobre książki już od ok 4 roku życia!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: