Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto chce zmienić pracę. Kilka praktycznych wskazówek, czyli jak pomóc swojemu szczęściu. Jeśli szukasz pracy lub ktoś szuka ciebie – skorzystaj z krótkiego przewodnika jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Co należy zrobić przed rozmową kwalifikacyjną?
Niezależnie od tego, czy przyjdzie ci wziąć udział w profesjonalnej rozmowie kwalifikacyjnej, czy stanąć po ciemnej stronie rekrutacji, zawsze warto być przygotowanym. Otrzymanie zaproszenia na rozmowę to jeszcze nie koniec. Pora odrobić pracę domową!
- Zbierz informacje nie tylko o firmie, ale i o całej branży. Korzystaj nie tylko z informacji zawartych w ogłoszeniu. W dobie Internetu masz wiele możliwości:
– oficjalna strona firmy,
– branżowe strony www,
– portale społecznościowe,
– biuletyny informacyjne dla klientów,
– artykuły z prasy specjalistycznej i codziennej. - Może masz znajomych, którzy pracują jeśli nie w tej firmie, to w podobnej branży? Warto zaprosić ich na kawę lub obiad i zapytać o najważniejsze kwestie.
- Zastanów się na ile twoje kwalifikacje i wiedza pasują do stanowiska, na jakie się ubiegasz.
Weź pod uwagę swoje:
– umiejętności,
– wiedzę,
– doświadczenie,
– zainteresowania. - Przejrzyj swoje CV i list motywacyjny.
– Które fragmenty są twoją najmocniejszą, a które najsłabszą stroną?
– Spróbuj postawić się w roli osoby prowadzącej rozmowę.
– Czy są jakieś fragmenty, które przyciągają uwagę?
– Jakie pytania na ich temat mogą paść w trakcie rozmowy?
– Czy na pewno nie pojawiły się tam przekłamane informacje?
Autoprezentacja
Jeśli już pojawisz się na rozmowie kwalifikacyjnej i będziesz w stanie odpowiedzieć na pytania – jesteś w połowie drogi. Ale przecież chodzi o to, żeby dojść do celu. Znasz wymagania firmy, wiesz, jakie są twoje mocne strony. Pozostaje jedynie (a może „aż”) zaprezentować je rozmówcy. Przekaz informacji to proces ciągły. Co więcej, ty też jesteś informacją. Osoba rekrutująca może podjąć decyzję zanim jeszcze pojawisz się na rozmowie.
-
Tworzenie wizerunku.
Być może powiedzenie, że czego nie można znaleźć w Google, to nie istnieje jest nieco na wyrost, ale zawsze warto istnieć w sieci. Przez słowo „istnieć” nie należy rozumieć zdjęć z ostatniej imprezy, które nie powinny wyjść na światło dzienne. Pracodawca może zlecić sprawdzenie swoich kandydatów jeszcze przed zaproszeniem ich na rozmowę. Ale łatwiejszy dostęp do informacji to nie tylko potencjalne zagrożenie. Wykorzystaj czujne oko Big Brothera.
– Sprawdź jakie informacje można o tobie znaleźć. Wpisz w Google swoje imię i nazwisko i zastanów się czy nie pora zmienić politykę prywatności portali, z których korzystasz.
– Stwórz profile na biznesowych portalach społecznościowych. Pamiętaj o umieszczeniu informacji dotyczących wykształcenia, doświadczenia zawodowego, dodatkowych umiejętności i zainteresowań. Dobrze dobierz zdjęcie, w końcu chcesz pokazać, że jesteś odpowiednim kandydatem (kandydatką) na dane stanowisko.
– Masz jakąś pasję? Pokaż ją światu. Na prywatnych lub biznesowych portalach społecznościowych, blogach bądź prywatnych stronach www.
-
Punktualność
Jedną tych rzeczy, które nie korzystnie wpłyną na twój wizerunek będzie spóźnienie. Możesz dać tym sygnał, że skoro spóźniasz się już na rozmowę rekrutacyjną, to nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby przedłużać sobie poranne wstawanie. Drogę zaplanuj tak, żeby pod żadnym pozorem się nie spóźnić. Lepiej być nieco przed czasem, niż wpaść zdyszanym i zdenerwowanym na rozmowę.
-
Język ciała.
Większość informacji jest przekazywana niewerbalnie. Nawet jeśli będziesz opowiadać o tym jak otwartą osobą jesteś, zamknięta postawa ciała może cię zdradzić. Rzecz jasna działanie wbrew sobie może przynieść odwrotny skutek, ale warto przeanalizować swoje zachowanie pod względem tego, jak widzą je inni. Może masz jakieś nawyki, które zdradzają zdenerwowanie? Może masz tendencję, do nerwowych gestów kiedy jesteś wystawiany/a na ocenę? A może wręcz przeciwnie, chcesz pokazać swoją pewność siebie rozsiadając się na krześle?
– Najbezpieczniej przyjąć neutralną postawę ciała. Jeśli rozmówca zaproponuje, żebyś usiadł/a, nie siadaj na brzegu krzesła, ale też pamiętaj, żeby nie sprawiać wrażenia plażowicza na leżaku.
– Nawiązuj kontakt wzrokowy z rozmówcami, ale nie wpatruj się w nich jakbyś chciał/a przewiercić ich spojrzeniem. Najlepiej koncentrować się na twarzy rozmówcy.
– Odpowiadaj na uśmiech.
– Nie zamykaj postawy ciała (skrzyżowane ręce i nogi).
– Uwaga na ręce. Przeanalizuj swoje zachowanie i monitoruj nawyki. Np. nie baw się włosami, nie trzymaj rąk w kieszeniach.
|
10 zasad: jak przygotować się na rozmowę rekrutacyjną:
- Przygotuj się, by zwiększyć swoje szanse.
- Rozróżniaj rozmowę przesiewową od rozmowy selekcyjnej.
- Dowiedz się jak najszybciej czego chcą i pokaż, że możesz im to dać.
- Połącz swoje kwalifikacje z wymaganiami danej pracy.
- Opracuj jedno- lub dwuminutową autoreklamę.
- Pozwól rozmówcy kierować konwersacją.
- Dostosuj mowę ciała, słownictwo do rozmówcy (zasada podobieństwa).
- Zadawaj pytania, dzięki którym zrobisz dobre wrażenie.
- Przypieczętuj interes dobrym podsumowaniem.
- Postaraj się nie rozmawiać o pieniądzach, dopóki nie przekonasz się, że chcą cię zatrudnić.
Gotowi! Ruszamy na rozmowę rekrutacyjną lub na coaching – serdecznie zapraszam.
1 komentarz
Ewa · 19 grudnia 2017 o 20:42
Dziękuję za ten post! Jesteś Skarbem Aniu! DZIĘKUJĘ ZA WSPARCIE -najwygodniejszy Coach na Świecie 🙂