Pamiętam atlas grzybów, który był w naszym domu kiedy byłam dziecka. Wertowałam go z zaangażowaniem, aby wykazać się podczas grzybobrania wiedzą. Jesień daje nam wspaniałe możliwości. Dlatego sięgnęłam we wrześniu po atlas grzybów. Mój wybór to Polowanie na grzyby autorstwa Zofii Leszczyńskiej-Niziołek. Nowoczesne spojrzenie na grzyby, piękne wydanie, wspaniałe fotografie, porady i przepisy! Absolutnie polecam i zabieram Was z sobą na grzybobranie.
„Czy wiecie, którego dnia Bóg stworzył grzyby?
Ja wiem: w piątek, gdy kończyły się moje wakacje i za kilka dni musiałam wracać
do Warszawy. Pojawiły się wczesnym rankiem w konopackich lasach i jakimś cudem
wszyscy od razu się o tym dowiedzieli”.
Tak zaczyna się opowieść Zośki, która od tego pamiętnego piątku nie rozstaje
się z koszem i kozikiem. O grzybach wie wszystko i ma to nawet udokumentowane na papierze, więc lepiej nie wdawać się z nią w dyskusje.
Wstęp do książki po prostu zachwyca! Pomyśleć, że kiedyś atlasy grzybów były takie bezosobowe. Osobowość autorki i jej prywatne historie wypełniają karty publikacji – to bardzo dobre posunięcie! Dzisiaj mamy tą przyjemność mieć w ręce coś więcej niż atlas grzybów. Dla mnie to album grzybów i lasów, kompendium wiedzy oraz wprowadzenie do tematyki grzybobrania o której wielu z nas nie ma większego pojęcia.
Oczywiście jak na atlas przystało poznamy z jego zawartości najważniejsze informacje o grzybach. Każdy z opisanych grzybów zawiera zdjęcie, nazwę polską i łacińską, opis wraz z komentarzem autorki oraz najważniejsze cechy zawarte w krótkiej charakterystyce.
Kilka słów o zdjęciach! Są po prostu niesamowite. Ich dokładność, perfekcja kadru, kolorów, światła to wprost dzieła sztuki. Książkę polecam również rodzinom z dziećmi. To wspaniała przygoda spacerować po lesie z córką czy synem, dziadkiem, babcią, ciocią i kim się jeszcze da! Realistyczne zdjęcia sprawiają, że dziecko poznaje leśny świat takim jaki jest! Wielkoformatowe zdjęcia zdecydowanie to ułatwiają.
Zofia Leszczyńska-Niziołek – właścicielka Dworku nad Wkrą – agroturystyki, którą odziedziczyła po swojej babci i którą od kilku lat z powodzeniem prowadzi wraz z mężem Karolem i dwoma córkami. Poza tym posiadaczka certyfikatu klasyfikatora grzybów i zapalona miłośniczka grzybobrań. Wiecznie w ruchu. |
W książce znajdziecie również sekretne przepisy na
dania z grzybów, które w rodzinie Zosi serwuje się od wielu pokoleń. Wielki
urok ma rozdział pt. Grzybiarski savoir-vivre. Znajdziemy tam krótkie wytyczne
co jest preferowane a co zakazane w lesie. Autorka nie obawia się też poruszyć
wątku śmieci! Mnie osobiście rozbawił wątek IDIOTYCZNEGO WPROWADZANIA W
BŁĄD. To także wielka przestroga, aby
materiał znaleziony w sieci bardzo dokładnie filtrować i weryfikować.
Do kupienia TUTAJ
0 komentarzy