Stres i lęk dotyka każdego. W sposób najbardziej widoczny spotka on współczesne dziewczyny, które znacznie gorzej od chłopców radzą sobie z napięciami. Nastolatki doświadczają najwyższego napięcia w wielu obszarach : relacje, presja w szkole, wygląd, brak oczekiwanych osiągnięć czy sytuacja rodzinna. Dziewczynki doświadczają trzech kategorii stresu: chronicznego, codziennych problemów, wydarzeń życiowych. Dr Lisa Damour w książce „POD PRESJĄ. TWARZĄ W TWARZ Z EPIDEMIĄ STRESU I LĘKU WŚRÓD DZIEWCZĄT” opisuje trudności i daje wskazówki dorosłym jak uchronić dziewczynki przed trudnościami które je przerastają. Zapraszam po szczegóły!

wp-1611001878363-1024x1024 POD PRESJĄ. TWARZĄ W TWARZ Z EPIDEMIĄ STRESU I LĘKU WŚRÓD DZIEWCZĄT. Wydawnictwo Mamania 2020
hdrpl

Dr Lisa Damour w książce „POD PRESJĄ. TWARZĄ W TWARZ Z EPIDEMIĄ STRESU I LĘKU WŚRÓD DZIEWCZĄT” przedstawia współczesny świat dziewcząt. Nie jest to radosna rzeczywistość pełna dobra doczesnego, rozrywki, wyzwolenia i radosnych perspektyw. Dzisiejsza rzeczywistość bywa bardzo smutna. Dziewczynki znacznie mocniej od chłopców (którym też łatwo nie jest), doświadczają napięć, presji osiągnięć, leków społecznych itp. Fala depresji sięga coraz wyżej.

To książka, która odpowiada na trudne pytania. Pytania, które często są kwestią obawy rodzica.

Poziom odczuwanego lęku nieustająco wzrasta u młodych ludzi, a u dziewcząt liczby wyglądają szczególnie alarmująco.

Dr Lisa Damour przedstawia zagadnienie stresu w bardzo holistycznym ujęciu. W swojej publikacji kieruję się zasadą wyjaśnienia, szczegółowego omówienia zagadnienia, przykładów oraz wskazania praktycznych metod wsparcia dziewczyn w wieku nastoletnim. Szczegółowo książka składa się z kilku rozdziałów:

  1. Radzenie sobie ze stresem i lękiem
  2. Dziewczynki w domu
  3. Dziewczynki wśród dziewczynek
  4. Dziewczynki wśród chłopców
  5. Dziewczynki w szkole
  6. Dziewczynki w kulturze

Jako psycholog – również mama ale i profesjonalistka, która ma bardzo duży kontakt z młodzieżą wiem bardzo dobrze jak ważne jest holistyczne spojrzenie na świat nastolatka/ki. Inaczej dzieci zachowują się w domu, w szkole czy wśród rówieśników. Bywa, że w domu muszą (i powinny) mieć możliwość dać upust swoim emocją. Oczywiście w sposób bezpieczny i z szacunkiem do siebie i innych. Innym przykładem jest wygląd. To, że powtarzanie „ każdy jest piękny” nastolatce nie ma większego sensu – musicie zapamiętać. Dziewczynki an własne oczy dostrzegają rolę i znaczenie urody. Znają jej wzorce i doskonale rozumieją, że „ideały” mocno funkcjonują w świcie mediów itd. Zresztą wg badań, które przytaczana są w książce aż 91% Amerykanek stwierdziło, że nie podoba im się ich figura. Młodzież nie odrzuci standardów piękna pod wpływem hasła „każdy jest piękny”. Na szczęście istnieją zdrowe sposoby na wypracowanie dobrego stosunku do swojego ciała. Na szczęście (również) nie mają one wiele wspólnego z wyglądem. Jakie to sposoby – odsyłam Was do książki.

Znajdziecie w niej wiele bardzo cennych rad, wyjaśnień dla pytań pozostawianych często bez odpowiedzi, obaw, które są źródłem stresu itd. Książka podaje gotowe rozwiązania, które można wpleść do każdego domu.  Cieszę się również, że aktorka wskazuje na pozytywną rolę stresu. Stres i lęk może być rozwojowy. Pozwala zachować bezpieczeństwo i rozwijać nowe kompetencje. Ta książka pozwala wyważyć też interwencje w prawidłowy rozwój dziecka. Nie zachęca do sztywnych ram i algorytmów nagród i kar.  

Dr Lisa Damour – psycholożka, autorka wielu publikacji o edukacji i rozwoju dzieci. Kieruje Ośrodkiem Badań dla Dziewcząt w Laurel School w Ohio, wykłada na Wydziale Psychologii Case Western Reserve University w Cleveland, prowadzi także praktykę psychoterapeutyczną, w której specjalizuje się w pracy z nastoletnimi dziewczętami i ich rodzicami.

„Pod presją” to ważna i potrzebna książka dla rodziców córek. Przedstawia wiele perspektyw życia nastolatki. Mówi o jej problemach i perspektywach w których żyje i dorasta. Wskazuje jak rozmawiać z nastolatką, jak ją lepiej zrozumieć i wspierać. Ważna i potrzebna książka. Bardzo aktualna i wymagająca skupienia, miejsca i czasu. Trzeba przeczytać!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *