Kolejne propozycje dla dzieci, które zaczynają przygodę z samodzielnym czytaniem. Czytam sobie to trzypoziomowy program wspierający naukę czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat. Seria wydawnictwa EGMONT składa się z wielu publikacji podzielonych na poziomy 1-2 i 3. Co charakteryzuje serie: wybitni polscy autorzy i ilustratorzy, bardzo ciekawe historie – wciągają malucha bez litośnie, metodyczny układ treści wspierający naukę czytania.

20180820_222523-300x225 Pierwsza książka samodzielnie przeczytana: Seria Czytam sobie. Rekin nudojad. Nelka i piesek Fafik. Thor i Loki. O tym jak karły wykuły młot dla Thora. Egmont 2018

 •     Czytam sobie. Rekin nudojad. Poziom 1
 •     Seria/cykl: CZYTAM SOBIE
 •     Autor: Rafał Witek
 •     Ilustrator: Joanna Rusinek
 •     Do kupienia TUTAJ

Czytam sobie. Rekin nudojad. Poziom 1

Przezabawna historia o sympatycznym i bardzo wesołym rekinie Nudojadku. Chociaż rekin uwielbia flaki z olejem to ponad wszystko ceni przygody i rozrywkę.  Głodby przygód wyrusza w samotną podróż do starego wraku statku.  Wpada w tarapaty, z których ratuje go pomocny krab. Historia kończy się szczęśliwie i zachęca maluszka do samodzielności w czytaniu oraz poznawaniu świata.

Autorem tekstu jest Rafał Witek: pisarz i poeta, twórca czytanek i materiałów do edukacji wczesnoszkolnej. „Rekina nudojada” zilustrowała Joanna Rusinek – m.in. autorka ilustracji do książki „Mały Chopin”, która ukazała się w kilkunastu krajach.

Tekst zawiera około 150-200 wyrazów. Same krótkie zdania i pojedyncze słowa w ramkach do czytania głoskami – to ważna umiejętność w nauce czytania. Tekst znajduje sią na dole strony co pozwala maluszkowi pomagać sobie palcem w składaniu słów. Zabawna historia, szybka akcja. Oczywiście duża czcionka i numeracje stron, które pozwalają monitorować postępy i utrwalają umiejętności liczenia.

Po przeczytaniu książki – sympatyczna nagroda tj. DYPLOM sukcesu z miejscem na naklejkę i imię i nazwisko dziecka. Załączone 6 naklejek również jest atrakcyjną nagrodą i uzupełnieniem zabawy z historią rekina Nudojada.

Jakby tego wszystkiego było mało – zadania dla mistrzów czytania: 3 zadania stanowiące rozszerzenie historie i zaproszenie do twórczej zabawy z tekstem i słowem.

Osobiście jestem pod wrażeniem merytorycznego i metodycznego skomponowania książki – zdecydowanie polecam dla dzieci, które zaczynają czytać książeczki.

 •     Nelka i piesek Fafik. Poziom 2
 •     Seria/cykl: CZYTAM SOBIE
 •     Autor: Dorota Łoskot – Cichocka
 •     Ilustrator: Dorota Łoskot – Cichocka
 •     Do kupienia TUTAJ

Czytam sobie. Nelka i piesek Fafik. Poziom 2

Opowieść dla małych czytelników, na drugim poziomie umiejętności czytelniczych. Nelka znajduje małego pieska. Od razu wiedziała, że chce go mieć i stara się zrobić wszystko, aby stało się to możliwe. Fafik także czuje się dobrze w nowym domu. Nelka wpada na kolejne pomysły, aby udowodnić rodzicom, że posiadanie psa jest świetnym pomysłem. Czy uda się dziewczynce przekonać rodziców? Na jakie pomysły wpadła Nelka oraz czy Fafik potrafi pływać kajakiem?  Przeczytaj sam te niezwykłą historię! „Nelka i piesek Fafik” to drugi poziom nauki czytania w ramach serii Czytam sobie.

Czytam sobie poziom 2 to już 800-900 wyrazów i dłuższe zdania. W tekście znajdują się elementy dialogu oraz 23 podstawowe głoski oraz „h”. Tym razem na stronach w ramkach znajdują się wyrazy z ćwiczeniem sylabizowania. Książka jest bardzo bogato ilustrowana – kolorowe ilustracje pozwalają również zobaczyć historie o Nelce i Fafiku. Tekst znajduje się nadal na dole co ułatwia śledzenie tekstu. Autorką książki jest Dorota Łoskot-Cichocka – ilustratorka i twórczyni książek dla dzieci.

Po przeczytaniu książki – również tutaj czeka na dziecko nagroda tj.DYPLOM sukcesu z miejscem na naklejkę i imię i nazwisko dziecka oraz 6 kolorowych naklejek z ilustracjami z książki.

Jakby tego wszystkiego było mało – zadania dla mistrzów czytania: 3 zadania stanowiące rozszerzenie historii i zaproszenie do twórczej zabawy z tekstem i słowem.

Książka bawi i uczy – do tego pielęgnuje miłość do zwierząt i przygotowuje do obowiązków związanych z posiadaniem psa.

 

 •     Czytam sobie. Thor i Loki. O tym jak karły wykuły młot dla Thora. Poziom 2
 •     Seria/cykl: CZYTAM SOBIE
 •     Autor: Zofia Stanecka
 •     Ilustrator: Magdalena Koziej
 •    Do kupienia TUTAJ

Thor i Loki. O tym jak karły wykuły młot dla Thora.

Kolejna propozycja z drugiego poziomu i trzecia książka z cyklu Czytam Sobie to skandynawska legenda. Tym razem opowieść zawiera dużo więcej tekstu i metafory związane ze skandynawskimi opowieściami o bogach. Thor i Loki są bogami z Asgardu.  Chociaż są braćmi bardzo często różnią się w poglądach i często kłócą. Thor jest silnym i bohaterskim mężczyzną a Loki to bystry i szczupły facet. Loki ma też naturę kłamcy i intryganta. Tym razem próbuję sprowokować samego Odyna! Opowieść „Thor i Loki. O tym jak karły wykuły młot dla Thora” to historia niezwykle pasjonująca. Wyjaśnia pochodzenie słynnego młota Thora oraz innych skarbów skandynawskiej kultury i religii.  Tekst napisała znawczyni literatury skandynawskiej Zofia Stanecka – autorka serii „Basia”, a ilustracje stworzyła Magdalena Koziej.  „Thor i Loki”

Tak jak każdy z tomów książka zawiera naklejki, dyplom sukcesu oraz pytania do treści opowieści.

„Czytam sobie” to program wspierający naukę samodzielnego czytania wśród dzieci w wieku 5-7 lat. Poszczególne książki są podzielone na poziomy zaawansowania – poziom pierwszy: „Składam słowa”,

poziom drugi: „Składam zdania” oraz poziom trzeci: „Połykam strony”. Serii „Czytam sobie” towarzyszy akcja społeczna „Czytam sobie. Mogę być, kim chcę!”, której celem jest pokazanie, jak nauka czytania od najmłodszych lat wpływa na rozwijanie w sobie pasji, a w konsekwencji świadomy wybór przyszłej drogi zawodowej. W promocję akcji zaangażowało się wielu aktorów, sportowców i ludzi mediów.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *