Pewność siebie to główny temat mojej pracy psychologiczno-coachingowej. Zdecydowanie jest to cecha, której brakuje wielu z Nas, a dokładniej rzecz ujmując jest to zbiór cech pod pojęciem „pewność siebie”. Dla każdego z Nas pewność siebie zależna jest od innych kryteriów: szacunek dla samego siebie, zadowolenie z siebie, odwaga w wystąpieniach publicznych, łatwość nawiązywania znajomości, powodzenie u kobiet/mężczyzn, dobry wygląd, to „coś”. Wymieniać może jeszcze długo… Skupie się na jednym składniku zdrowej pewności siebie – autoironii.

unnamed-300x300 Pewność siebie - jak śmiać się z siebie.

Znam wielu tchórzy- tj. osób, które nie potrafią śmiać się z siebie. Zachowują się śmiertelnie poważne i uciekają w pogardę i obrażenie na słówko ironii czy żartu usłyszane na swój temat.

W moim odczuciu jeśli nie potrafisz śmiać się z siebie – uciekasz od siebie. Tworzysz dystans między sobą (tym jaki jesteś w swoich i innych oczach) a emocjami.  Nie chcesz się sobie wnikliwie przyjrzeć, aby zobaczyć  w skupieniu i pod lupą swoje wady. Kawałek po kawałku – krok po kroku – sprawdź co się na nie składa.

Śmiej się z siebie. Zaakceptuj swoje wady i naucz się z nich śmiać (lub zrób coś z nimi!!!). Autoironia to umiejętność tworzenia dystansu, wentylowania emocji. Pozwala lepiej radzić sobie z kontaktami interpersonalnymi.  To właśnie dystans do siebie i swoich wad wyzwala śmiech z samego siebie.  Elastyczny człowiek – wie, że ma prawo do błędu. To dzięki błędom jesteśmy ludźmi – a przecież nic  co ludzkie nie jest mi obce. Dzięki inteligencji wyciągam wnioski i uczę się na własnych błędach. Daj sobie czas na naukę – zdobywanie nowych umiejętności zawsze oparte być powinno o autokorektę.

Śmiech to zdrowie – wyzwala endorfiny i dodaje energii. Coraz popularniejsze są zajęcia jogi śmiechu – może to miejsce dla Ciebie?

Na koniec najważniejsze – jeśli umiesz śmiać się z siebie znasz swoją wartość. Jesteś osobą, która ma mocne fundamenty. Trwałe – nie do zachwiania przez krytyków, hejterów czy innych „nie przychylnych”. Jeśli znasz swoją wartość nikt i nic nie jest w stanie tobą zachwiać.  Wytrącasz broń napastnikowi- który nie jest w stanie ciebie skrzywdzić.

Jeśli czujesz/ wiesz, że brakuje Ci pewności siebie – coaching jest procesem, który pozwoli wyzwolić jej pokłady. Na sesjach coachingowych możesz zyskać pewność siebie i zacząć żyć wg. nowych zasad w zgodzie z wewnętrznym GPS-em tj. twoim indywidualnym systemem wartości. Zapraszam na coaching.

Czy umiesz śmiać się z siebie? Jeśli tak – czekam na Twój komentarz : napisz proszę co śmieszy Cię u Ciebie?

Ja pierwsza – uwielbiam używać słowa „miło” i „niemiło” by opisywać tysiące sytuacji – w wielu przypadkach napawa to mojego męża śmiechem – mnie również 🙂 a słowa te wpisały się do Naszego słownika rodzinnego. To miłe 🙂


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

1 komentarz

Poczucie własnej wartości : ufaj i dbaj o siebie. - Psycholog i Coach - Anna Kamyszek-Cieślarczyk · 5 grudnia 2017 o 15:27

[…] lekturze 40 pomysłów jak dbać o siebie LINK TUTAJ oraz  potrafisz już śmiać się z siebie LINK TUTAJ – czas na kolejny krok: poczucie własnej wartości : ufaj i dbaj o siebie. Wierzyć w siebie […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *