Depresja- choroba, która dotyka coraz częściej. Szczególnie bolesna, trudna i niezrozumiała jest dla młodego człowieka. Przez dorosłych często mylona z symptomami dorastania. Bohaterem książki Ewy Nowak jest Borys. Szesnastolatek choruje na depresje. Wyjątkowa książka wspierająca i zapobiegająca samobójstwom wśród młodzieży. Ważna, potrzebna i bardzo wartościowa.

25011420o-884x1024 Orkan. Depresja – Ewa Nowak. EGMONT 16+

Borys Orkan

Borys ma zaledwie 16 lat a już choruje. Nikt nie widzi jego choroby. Jest  to depresja. Chłopiec jak to nastolatek doświadcza wielu skrajnych emocji. Jego życie obfituje w zloty i upadki. Radości i smutki, doświadczenia cierpienia i bólu. Stopniowo radość zanika. Sąsiad popełnia samobójstwo. Chłopiec trafia na oddział psychiatryczny na którym poznaje Misze. To początek fascynacji samobójstwem. Groźny i absolutnie niewskazany temat zainteresowań…planow?! Borys nie jest sam. Otacza go rodzina, przyjaciele. Co z tego… Chłopak odpycha wszystkich, nie czuje zrozumienia. Czy znajdzie nadzieje? Czy fascynacja samobójstwem doprowadzi do najgorszego?

Autorka książki, Pani Ewa Nowak zna wiele podobnych historii. Opowieść o Borysie nie powstała w fikcji. Chociaż nie jest to zapis losów, które wydarzyły się naprawdę. Jest to opowieść, która zdarzyła się wiele razy w życiu wielu młodych ludzi. Na podstawie indywidualnych losów bohaterów, którzy cierpią na depresje powstała powieść. Książka, która jest do bólu prawdziwa.

„Orkan. Depresja” to droga, którą pokonujemy z chorym an depresję nastolatkiem. Autorka zaprasza nas do świata jego myśli, planów, zachowań. Pokazuje sprzeczności, poszukiwania pomocy, próby zrozumienia siebie. Porażki i trudności, wzloty i ogromne upadki.  Brak zrozumienia ze strony opiekuńczych bliskich. Borys momentami wydaje się zdrowy, komfortowy. Depresja jednak zalewa go stopniowo i zmienia całkowicie. DO czego doprowadzi? Jak jej zapobiegać i jak ją leczyć?

Depresja jest podstępną chorobą. Zwłaszcza w wieku nastoletnim jest mylona z standardowymi symptomami dorastania : burzą hormonów, bunt, agresja, labilność emocjonalna, zaprzeczenia. 

Książka Ewy Nowak, opatrzona jest posłowiem suicydolog Halszki Witkowskiej, specjalistki zajmującej się badaniem przyczyn samobójstw i szukaniem sposobów zapobiegania aktom samodestrukcji, adresowana jest do czytelników, którzy ukończyli 16 lat. Na ostatnich stronach publikacji zostały wymienione instytucje (z adresami internetowymi), w których młody człowiek natychmiast może szukać pomocy, gdy zwątpi w sens swojego istnienia.

·  Wydanie: 2020

·  Wydawnictwo Egmont

·  Autor: Ewa Nowak

·  Do kupienia TUTAJ

Ważna i potrzebna książka, która wspiera młodzież w trudnościach wynikających z walki z chorobą. Polska jest krajem, który zajmuje wysoką pozycje w statystykach samobójstw. Wsparcie i pomoc dla młodzieży jest ważnym zadaniem dla specjalistów, rodziców i przyjaciół.