Graficzna opowieść o ważnych momentach z historii Powstania Wielkopolskiego. Pełna sentymentalnych odniesień do lokalnej historii – mojej historii i życia moich przodków. Opowieść o dwóch przyjaciołach, którzy zostali wciągnięci w wir  zdarzeń rozgrywających się  w Poznaniu i okolicy na przełomie 1918 i 1919 roku. Komiks zawiera również aneks edukacyjny o przyczynach wybuchu i przebiegu powstania. Kolorowa, sentymentalna i przygodowa opowieść, która wydarzyła się 100 lat temu naprawdę.

20181203_090604465059132-225x300 Opowieść graficzna o Powstaniu Wielkopolskim: Dziś powstanie. Media Rodzina.

 • Dziś powstanie.
 • autor: Witold Tkaczyk Tomasz Tomaszewski
 • wydawca: Media Rodzina
 • ilość stron: 64
 • rok wydania: 2018
 • Do kupienia TUTAJ

Akcja wydarzeń opowieści zaczyna się 27 grudnia 2018 roku w Poznaniu. Rodzina jedzie na urodziny pradziadka. Sędziwy mężczyzna kończy równo 100 lat i zabiera gości w sentymentalną opowieść lepszą od Xboxa czy telewizji. Bohaterami opowieści dziadka są chłopcy Antek i Franek. Na wielkiej makiecie będącej miniaturką Poznania sprzed 100 lat rozgrywa się akcja wydarzeń tak ważnych dla historii Wielkopolski i całej Polski.  Chłopcy zostali wciągnięci w wir wydarzeń. Ich młodość przypadła na koniec pierwszej wojny  światowej, upadku zaborów, walk na ulicach Poznania oraz na moment przyjazdu wielkiego mistrza Ignacego Paderewskiego.

20181203_090604465059132-225x300 Opowieść graficzna o Powstaniu Wielkopolskim: Dziś powstanie. Media Rodzina.

Chłopcy robią to co do nich należy! Pomagają rannym powstańcom, roznoszą listy i meldunki, wreszcie uczestniczą w decydującej o zwycięstwie bitwie o lotnisko Ławica. Tych kilka dni na zawsze zmieni ich życie i karty historii. Opowieść zawiera również wątek fabularny, w którym chłopcy poznają wnuczkę niemieckiego generała oraz przychodzi na świat pradziadek.

20181203_090604465059132-225x300 Opowieść graficzna o Powstaniu Wielkopolskim: Dziś powstanie. Media Rodzina.

Młodych mieszkańców Poznania na pewno zaciekawią nazwiska bohaterów i ważnych postaci dla Wielkopolski:

 • Paderewski
 • Ratajczak
 • Cegielski
 • Marcinkowski
 • Chłapowski

Nazwiska znane z poznańskich nazw ulic przestaną być anonimowe. Wzrost świadomości historycznej czytelnika gwarantowany. Komiks traktuje relacje polsko-niemieckie w sposób humorystyczny. Rzeczywistość była nieco inna. Stosunki polsko-niemieckie były zróżnicowane. Od współpracy i pomocy do pełnej wrogości i agresji.

To wspaniała lekcja historii zamknięta w kolorowej opowieści zawierającej wątki historyczne i fabularne. Książka zawiera czterostronicowy aneks edukacyjny o przyczynach wybuchu i przebiegu powstania. Została wydana wspólnym nakładem wydawnictwa Media Rodzina oraz Wydawnictwa Miejskiego Posnania z okazji setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Opowieść dedykowana jest nastolatką w wieku 12-16 lat.

Newsletter

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach od psychologicoach.pl

Jeszcze chwilka...

Dziękuję za zapisanie się na mój newsletter! Sprawdź teraz swoją pocztę.

 


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *