Czy z Rodziną najlepiej wychodzi się na obrazku? Tak, o ile nie dbasz o relacje i zajmujesz się nimi tylko od święta. Zdecydowanie lepiej inwestować w przeżycia niż rzeczy oraz dbać o relacje. Dlaczego? Okiem psychologa: Bo RODZINA to jest SIŁA.

Zdjęcie-do-udostępniania-AKC032019-3-683x1024 Okiem psychologa: Bo RODZINA to jest SIŁA.

RODZINA – podstawowa komórka relacji społecznych. Od niej wszystko się zaczyna. Od rodziny się wywodzimy. Nasza biologiczna rodzina: mama, tata, dziadkowie, ich krewni. Jako dziecko wchłaniamy wszystko co dzieje się w rodzinie i między jej członkami. Oddziałują na nas emocje mamy, taty czy osób, które spędzają z nami najwięcej czasu. Stopniowo rośnie indywidualizacja i separujemy się od emocji i relacji rodziny pochodzenia. Aż w wieku dorosłym, wyfruwamy z gniazda i zakładamy swoje rodziny, poszerzamy kręgi rodziny biologicznej.  Droga znacznie się komplikuje. Dochodzi do wielu trudnych sytuacji z których nie zawsze mamy ochotę wychodzić polubownie czy z pozycją przepraszającego. Szukamy winnych, ciężko wybaczamy, pamiętamy urazy i OCZEKUJEMY.

OCZEKIWANIA

Oczekujemy, że ktoś zrobi coś dla nas, że spełni nasze życzenie lub domyśli się co nam leży w sercu. Liczymy na to, że ktoś MUSI dostosować się do nas i to jest bezwzględne i jedynie słuszne. Im wcześniej porzucimy to błędne myślenie tym lepiej i zdrowiej. Tym lepsze relacje jesteśmy w stanie stworzyć i tym lepiej będziemy funkcjonować w związku czy relacjach w ogóle.

RELACJE

O relacje trzeba dbać. Nie są dane i załatwione jak w akcie urodzenia. Owszem nie zmienimy rzeczywistości, ale to jak w relacjach będziemy funkcjonować zależy zawsze od dwóch stron. Nie może być dysproporcji dawca-biorca. Nie może być ignorancji co do praw, wartości i potrzeb drugiej osoby. Nie może – bo jeśli do tego dochodzi nie będzie równowagi między członkami rodziny. Ktoś będzie czuł się gorzej, być może doprowadzi to do rozstania, kryzysu czy nawet rozwodu w przypadku małżeństw.

KOLEKCJONOWANIE PRZEŻYĆ

Rodzina wzmacnia się właśnie dzięki wspólnym przezywaniu emocji. To gdzie i jak będziecie razem zależy od Was. Owszem wyjazdy, podróże i niezapomniane momenty wpisują się w nasze przeżycia z automatu. Nie każdy jednak może sobie na nie pozwolić. Wystarczy jednak być bliżej siebie i wspólnie słuchać swoich potrzeb, wychodzić z inicjatywą, aby odkrywać rzeczy i miejsca niezwykłe. Nawet jeśli znajdują się po drugiej stronie ulicy. To właśnie wspólne popołudnie warte jest milion emocji. Emocji, które wpisują się w DNA rodziny.

Zdjęcie-do-udostępniania-AKC032019-3-683x1024 Okiem psychologa: Bo RODZINA to jest SIŁA.

W tym wyjątkowym czasie składam Wam życzenia rodzinnych Świąt WIELKANOCNYCH. Znajdźcie czas na wspólne przezywanie i wspólne bycie razem.

Zdjęcie-do-udostępniania-AKC032019-3-683x1024 Okiem psychologa: Bo RODZINA to jest SIŁA.

Zdjęcia: www.sandragiza.pl


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: