Odpowiedz mi!  Dzieci pytają o intymne sprawy to fenomenalnie potrzebna, ważna i uwielbiana przez dzieci książka z kategorii edukacja, życie, rodzina, ja sam! 99 autentycznych dziecięcych pytań o intymne sprawy, 99 przystępnych i wyważonych odpowiedzi – i 99… naprawdę śmiesznych ilustracji. Fenomenalna, bez tabu i w bardzo przystępnych słowach o sprawach intymnych. Serdecznie polecam!

20181227_223528653574707-225x300 Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy! Dwie Siostry! HIT-2018

 • Odpowiedz mi!
 • tekst: Katharina von der Gathen
 • ilustracje: AnkeKuhl
 • tłumaczenie: Anna Magdziarz
 • Wydawnictwo: Dwie Siostry
 • Liczba stron: 212
 • Wiek czytelnika: 10+

 20181227_223528653574707-225x300 Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy! Dwie Siostry! HIT-2018

99 autentycznych dziecięcych pytań o intymne sprawy, 99 przystępnych i wyważonych odpowiedzi – i 99… naprawdę śmiesznych ilustracji.

 • Dlaczego ludzie się całują?
 • Czy to przykre mieć miesiączkę?
 • Czy można nie dojrzewać?
 • Czy można urodzić przez pupę?
 • Czy seks jest zabawny?
 • Czy dziecko w brzuchu może puszczać bąki?
 • Co to jest cesarskie cięcie?
 • Czy po każdym seksie rodzą się dzieci?

Od lat prowadzę zajęcia z zakresy edukacji seksualnej dla młodzieży. Od lat odpowiadam na pytania zadawane przez młodzież na kartkach. Młodzież uwielbia te zajęcia. Pytań jest bardzo dużo. To oczywiście powód do radości jak i refleksji. Potrzeba informacji z zakresu seksualności, dorastania czy biologii człowieka wśród młodzieży jest ogromna. Zajęć edukacji seksualnej jest w polskiej szkole bardzo mało. Cieszę się, że dzięki publikacji „Opowiedz mi” dostęp do odpowiedzi (merytorycznych, prawdziwych, obiektywnych) stał się powszechny. I to jak!

W „Odpowiedz mi!” Katharina von der Gathen, niemiecka edukatorka seksualna, zebrała pytania, które podczas prowadzonych przez nią warsztatów zadawali uczniowie szkół podstawowych.  Udzieliła na nie prawdziwych odpowiedzi. W sposób merytoryczny oraz ze sporą dawką humoru odpowiada na każde z 99 pytań.  Odpowiedzi dostosowane są do odbiorcy jakim  jest dziecko w wieku od około 10 lat. Całość wydana jest w formie grubej książki, której strony można swobodnie kartkować. AnkeKuhl uzupełniła merytoryczną zawartość o zabawne i skłaniające do refleksji ilustracje.

Dla wielu dorosłych odpowiedzi na pytania zawarte w książce może stanowić spory kłopot. Nie posiadają odpowiedniej wiedzy, krępują się czy nie wiedzą jak rozmawiać z dzieckiem o intymnych sprawach czy traktują temat jako kontrowersyjny i przesuwają go na …nigdy. Dzieci jednak domagają się wiedzy. Zadają pytania i chcą poznać odpowiedzi. Jeśli spotkają się z odmową ze strony rodziców prawdopodobnie skierują pytania do Internetu, który pełen jest fałszu, niebezpieczeństw i zagrożeń.

20181227_223528653574707-225x300 Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy! Dwie Siostry! HIT-2018

W takich sytuacjach niezwykle pomocna może być ta książka, w której dziecko znajdzie wyjaśnienie swoich wątpliwości, a dorosły – punkt wyjścia do dalszej rozmowy.

Na koniec kilka słów z którymi zgadzam się w 100%. Jak podaje wydawca:

Dużo dyskutowaliśmy o książce i o przekładzie, długo zastanawialiśmy się nad doborem niektórych słów i sposobem przedstawienia niektórych kwestii, nie we wszystkim się zgadzaliśmy. Uważamy jednak, że książki takie jak ta są po prostu potrzebne.

Zachęcamy rodziców, by najpierw zapoznali się z tekstem sami – to wy najlepiej znacie swoje dziecko i umiecie najtrafniej ocenić, jakie treści będą w danym momencie najbardziej adekwatne do jego potrzeb. Mamy nadzieję, że uznacie Odpowiedz mi! za pożyteczne źródło wiedzy.

Książka „Opowiedz mi” to wartościowa, pięknie wydana i mądrze napisana publikacja. Pokazuje prawdziwe informacje z zakresu biologii, psychologii i po prostu życia człowieka. Fakty, merytoryczne i namacalne (dosłownie) tematy, które interesują dzieci. Nie zostawiajmy ich bez odpowiedzi! Dajmy im odpowiedź na jaką zasługują! Prawdziwą i z dawką humoru, którą warto i trzeba mieć w życiu!

Podarujcie OPOWIEDZ MI Waszemu dziecku! Koniecznie!!

Do kupienia TUTAJ

Newsletter

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach od psychologicoach.pl

Jeszcze chwilka...

Dziękuję za zapisanie się na mój newsletter! Sprawdź teraz swoją pocztę.

 


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *