Polskie miasta, miasteczka i wsie zapraszają do zwiedzania. Chociaż aktualnie nie możemy wyruszyć autem czy pociągiem podróże są nadal możliwe. Wystarczy sięgnąć po najnowszą książkę autorstwa Michała Rusinka. „Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci” to przepięknie zilustrowana publikacja z której dziecko pozna regionalizmy, których znaczenie zawarte jest w opisach i wierszykach.  Wspaniałą podróż po miastach i słowach czas zaczynać!

20200312_1947141777432057-768x1024 Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci. Michał Rusinek. Bezdroża 4+
  • Premiera 15 kwietnia 2020 (ale można ją kupić już teraz)
  • Format 240×210
  • Ilość stron 56
  • Druk: oprawa twarda
  • Redakcja Agnieszka Krawczyk
  • Wydawnictwo Bezdroża
  • Do kupienia TUTAJ

Książka, która bardzo cieszy! Dlaczego? Tutaj zaczyna się opowieść. Opowieść złożona z opisów, wierszyków, wielkoformatowych ilustracji i zbioru ciekawostek językowych z Polski! Autorami są brak i siostra tj. Michał i Joanna Rusinek. Duet perfekcyjny, twórczy i niesamowicie pracowity.

,,Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci” to bardzo ciekawa pozycja na półce z książkami. Zacznijmy od mapy Polski – na niej znajdziecie miasta, rzeki i uwaga – regiony! To właśnie one są esencją książki. To prezentacja kultury, zwyczajów, historii danego regionu zawarta w pigułce. Publikacja nie jest wielką encyklopedią czy obszernym tomiskiem. To wręcz szczupłe działo lecz nie wychudzone.

20200312_1947141777432057-768x1024 Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci. Michał Rusinek. Bezdroża 4+

Na 56 wielkoformatowych stronach znajdziemy poszczególne regiony jak np. : Kurpie, Bory Tucholskie, Śląsk Opolski, Kociewie, Kaszuby, Wielkopolska, Mazury. To także podróż po mniejszych i większych miejscowościach naszego kraju: Gniezno, Warszawa, Łódź, Szczebrzeszyn, Lubsko, Leszno, Grębów, Pysznica.

20200312_1947141777432057-768x1024 Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci. Michał Rusinek. Bezdroża 4+

Macie wspaniałą okazję, aby odwiedzić miejsca, w których nigdy nie byliście a być może słyszeliście. Dowiedzieć się z czego słyną i co je charakteryzuje lub być może jakie tradycje, legendy są z nim związane. Opisy są zbiorem ciekawostek, wyjaśnieniem słów charakterystycznych dla danego regionu.  Nie stanowiły by tak doskonałego działa, gdyby nie ilustracje. W humorystycznych wzorach, kolorach i kreskach mamy okazję podziwiać absolutnie fantastyczne rysunki. Przykładem jest dres sportowy wyszywany kwiatami.

Już sam tytuł jest zagadką. Bo czym jest tytułowa zazula czy mikmak? A mianowicie mikmak to szczecińskie słowo określające cwaniaka, a zazula to pochodząca z Bieszczad biedronka. Atlas wiec symbolicznie opiewa Polskę od Szczecina po Bieszczady!

Regionalizmy to dziedzictwo naszej kultury. Warto przedstawić je dzieciom i wspólnie odkrywać z kart książki oraz w podróży po kraju. Możecie zrobić głosowanie na kierunek wakacyjnej podróży. Dzieci w mig łapią zabawę słowem, a poznawanie kolejnych regionalizmów jest fascynującą aktywnością. To także okazja do zabawy w zapamiętywanie, zagadki, skojarzenia itp. Konkurs na najzabawniejsze, ulubione słowo. Nawet sami rodzice, dziadkowie będą zaskoczeni znaczeniem niektórych słów! Potwierdzam to osobiście!

 Michał Rusinek Wykłada (literaturoznawstwona UJ), przekłada (książki) i układa (wierszyki, piosenki, felietony). Urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek.

,,Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci” to bardzo ciekawa książka. Starannie wykonana, bogata w ciekawą treść, uwielbiająca Polskę i zapraszająca do jej pełniejszego poznawania. Wciąga, bawi, inspiruje i edukuje jednocześnie! Polecam dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym a najlepiej do zabawy całą rodziną!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: