Depresja, samobójstwa to niestety rzeczywistość polskich (i nie tylko) nastolatków. Przejmujące historie i prawdziwe dramaty dzieją się za drzwiami wielu domów. „Notatki samobójcy” to opowieść o nastoletnim Jeffie, który trafia na oddział psychiatryczny. Czy pokona trudności z którymi się zmaga? Co przyniesie przyszłość po próbie samobójczej…

wp-16614462684744807716288176713609-768x1024 Notatki samobójcy. Nasza Księgarnia LATO 2022, 14+

·         Michael T. Ford

·         tłumaczenie: Maciejka Mazan

 • Wiek: 14-100
  Forma wydania: broszurowa
  Rok wydania: 2022
  Liczba stron: 272
  Wymiary: 130 x 197 mm

Nazywam się Jeff. Mam siostrę i rodziców, którzy nadal ze sobą wytrzymują. Cała nasza czwórka mieszka w prześlicznym domku w prześlicznej okolicy w prześlicznym mieście podobnym do milionów innych miast. Rodzice nigdy nas nie bili, nie molestował mnie żaden ksiądz, koledzy w szkole nie dokuczali jakoś szczególnie. Nie słucham death metalu, nie mam obsesji na punkcie brutalnych gier wideo i nie odcinam głów małym zwierzątkom.

Piętnastoletni Jeff trafia do szpitala psychiatrycznego po nieudanej próbie samobójczej. Ma spędzić czterdzieści pięć dni na oddziale dla nastolatków i wziąć udział w terapii grupowej. Chłopak jednak uparcie odmawia rozmawiania o tym, co się wydarzyło. Nie jest szczery nawet z samym sobą. Czego wstydzi się tak bardzo, że nie chce dalej żyć? Jakie demony rządzą jego myślami, czy będzie w stanie stanąć przed samym sobą i szczerze opowiedzieć o tym co go boli?

Wolałabym, aby tak książka nigdy nie powstała. Wolałabym, aby młodzież na świcie nie potrzebowała psychologów, psychiatrów a szpitale psychiatryczne przestały istnieć. Niestety rzeczywistość jest inna. Młodzież coraz częściej potrzebuje psychologa i psychiatry a Polskie szpitale psychiatryczne nie radzą sobie z ilością pacjentów. „Notatki samobójcy” to rozmowa nastolatka z samym sobą. Pomaga dziecku zrozumieć co dzieje się w kryzysie i znaleźć możliwości wyjścia z kłopotów psychicznych. Wskazuje inną perspektywę, ale być może podobną. Pomaga zrozumieć trudności i mam nadzieję, że uchroni czyjeś życie. Nigdy nie jest bowiem za późno, aby zacząć walkę.

Książka skierowana dla nastolatków w kryzysie psychicznym (depresja, próby samobójcze).


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

2 komentarze

Julia · 31 sierpnia 2022 o 09:43

Dobra pozycja, aby przeczytać wspólnie z dzieckiem i przedyskutować pewne tematy.

  annakamyszek · 29 grudnia 2022 o 08:25

  Zwłaszcza tak trudny temat

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: