Komiksy na stałe wpisały się do popkultury XX i XXI wieku. Smerfy i Lucky Luke znani są niemal każdemu dorosłemu. Czy komiks wydany w 2018 nadal bawi, ciekawi i zachwyca? Skąd się wzięły we wiosce smerfów Smerfiki oraz czy Lucky Luke zatrzyma w więziennej celi braci Daltonów? Jako fanka Smerfów i Luka zapraszam na komiksowy przegląd od wydawnictwa Egmont.

20180820_215931-225x300 Nieśmiertelne KOMIKSY raz jeszcze: Smerfiki i Lucky Luke. Egmont

Smerfiki. Tom 13

 •     Scenarzysta: Luc Parthoens, Thierry Culliford
 •     Ilustrator: Alain Maury
 •     Tłumacz: Maria Mosiewicz
 •     Do kupienia TUTAJ

Smerfiki. Tom 13

Dwie opowieści w 13 już tomie komiksowego wydania Smerfów. Tym razem poznamy zagadkę pojawienia się w wiosce smerfów Smerfików.  Podczas kiedy smerfy przygotowują się do koncertu przytłoczony hałasem Papa Smerf zbija jedyną klepsydrę.  Złośnik, Nat i Gapika spełniają polecenie Papy Smerfa i wyruszają do zamku Ojca Czasu po nową klepsydrę. Co wydarzyło się w zamku i co spowodowało zamianę w Smerfiki? Czy Smerfetka zyska przyjaciółkę? Kolejna opowieść to bardzo niebezpieczna historia Smerf Robota.  Wynalazek Pracusia kosztować może Smerfy bardzo wiele.  Czy Gargamel przechytrzy Smerfy i znajdzie drogę do ich wioski?

Jak to w Smerfach bywa: rewelacyjne grafiki, wartka i szybka akacja i ogromna doza emocji: od strachu po radość i zadowolenie. Dwie historie z których jedna lepsza jest od drugiej. Kultowe Smerfy nie tracą z atrakcyjności. Animowana wersja na kartach komiksu pozwala przeżyć kreskówkę jeszcze mocniej.

Smerfy wymyślił belgijski scenarzysta i grafik Pierre Culliford (1928–1992), używający pseudonimu Peyo. Jego komiksy zostały zaadaptowane na potrzeby filmów o przygodach niebieskich skrzatów. Obecnie autorami nowych opowieści o Smerfach są następcy Peyo, w tym jego syn Thierry.

Lucky Luke. Daltonowie na ślubie. Tom 62

 •     Scenarzysta: Jean Léturgie, Xavier Fauche
 •     Ilustrator: Morris
 •     Tłumacz: Maria Mosiewicz
 •      Do kupienia TUTAJ

Lucky Luke. Daltonowie na ślubie. Tom 62

Mama Dalton powiadamia siedzących w więzieniu synów o ważnym wydarzeniu – ślubie szeryfa Parkera. Ten sam sędziwy już mężczyzna kilka lat temu doprowadził do aresztowania  Daltonów i spowodował ich cierpienie. Emocje rodziny Daltonów są nadal żywe i nie stygną. Wręcz przeciwnie. Bracia postanawiają pokrzyżować plany matrymonialne szeryfa. Uciekają i wyruszają w podróż by dorwać Parkera. Tymczasem nieświadom zagrożenia Parker przygotowuje się do radosnej ceremonii, na której ma się pojawić jego wieloletni przyjaciel – Lucky Luke.  Czy Daltonowie przerwą ślub i zabiją szeryfa? Czy Lucky Luke w porę dowie się o planach braci? Czy wybranka szeryfa stanie się błyskawicznie wdową?

Akacja wydarzeń przebiega błyskawicznie. Zaskakujące zwroty akcji i wesołe dialogi oraz klimat Dzikiego Zachodu.  Komiks z serii Lucky Luke to nieśmiertelny humor i historia, której inspiracją było prawdziwe życie. Nie wiarygodne?  Na ostatniej stronie zobaczycie zdjęcie ze ślubu szeryfa Parkera!!!!

 

Lucky Luke. Daltonowie na kuracji. Tom 44

 •     Scenarzysta: René Goscinny
 •     Ilustrator: Morris
 •     Tłumacz: Marek Puszczewicz
 •     Do kupienia TUTAJ

Zdecydowanie tom 44 bliski jest memu psychoterapeutycznemu sercu. Profesor Otto von Himbeergeist, psychiatra z Niemiec, uważa, że może wyleczyć najgorszych przestępców z ich złodziejskich zachowań. Wybór padł na najgorszy przypadek w całym więzieniu – braci Dalton. Profesor zamierza psychoanalizą wyleczyć ich mózgi.  Chce Daltonów wyleczyć z odruchu okradania każdego napotkanego banku. Lucky Luke nie wierzy w cuda nowoczesnej medycyny, dlatego postanawia zostać aniołem stróżem czterech opryszków.  Nauka czy charakter? Życie czy śmierć? Czy szeryf zdoła zawrzeć związek małżeński? Czy naukowe metody mają szanse w starciu z najgorszymi bandytami Dzikiego Zachodu?

Klasyka w najlepszym wydaniu. Komiks z Lucky Lukiem to kolejny dobry pomysł na prezent dla dziecka, nastolatka lub dorosłego.

Seria Lucky Luke została stworzona przez dwóch mistrzów frankofońskiego rynku komiksowego: pisarza René Goscinnego (1926–1977) oraz rysownika Morrisa (właśc. Maurice de Bevere, 1923–2001). Po śmierci Goscinnego scenariusze kolejnych odcinków serii były tworzone przez kontynuatorów takich jak holenderski autor Lo Hartog Van Banda (np. Ambrosius, Supermax).


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *