Postanowienia noworoczne to fatalny pomysł! Dlaczego? Zmuszamy się pod wpływem zmiany daty w kalendarzu do mobilizacji i postanowień, które okazują się nie konkretne, kiepsko przemyślane i przesadne w swej prostocie lub wymaganiach. W rezultacie większość z nich pozostaje tylko zapisem na kartce lub śladem w pamięci. Reguła 5 sekund Mel Robbins to spojrzenia na zmianę TU i TERAZ! Rzeczywiste podjęcie działania i obserwacja rezultatów. Chcesz zmiany? Zacznij działać 5…4…3…2…1…START!

 wp-15466991855881037020576-1024x1024 NIE dla postawień noworocznych. Reguła 5 sekund Mel Robbins.

Dlaczego psycholog i coach odradza spisywania postanowień noworocznych?

Tutaj może pojawić się zdziwienie! Tak – przestałam namawiać do spisywania postanowień noworocznych. Sama tego nie robię od dawna. Dlaczego?  Nie potrzebuję zewnętrznych przesłanek do rozwoju, zmiany i kreowania celów czy marzeń. Wiem doskonale, że zmuszanie kogoś do zmiany działa wprost odwrotnie. Działanie pod presją jest źródłem stresu, napięcia i nerwów. Znacznie lepiej działamy jeśli CHCEMY. Tutaj jest sedno zagadnienia. Jedno to chcieć a drugie to działać. Każdy dzień jest najlepszą datą, aby podjąć działanie. Nie musi to być początek lub koniec roku. Z reguły tworzone w tym okresie postanowienia nie wiele maja wspólnego z coachingowymi kryteriami realizacji celu. Nie są konkretne, mało mierzalne i terminowe. Ich ilość i rozmiar często przytłacza a przejście do działania wydaje się nie do wykonania. W rezultacie po kilku próbach porzucamy starania lub w ogóle do nich nie dochodzi.

Jeśli chcesz schudnąć, nauczyć się języka, zmienić pracę itd. Zacznij od dzisiaj. Opracuj strategię i zacznij działać. Z pomocą przychodzi reguła 5 sekund autorstwa Mel Robbins.

Mel Robbins jest cenioną komentatorką CNN, autorką felietonów, współpracowniczką magazynu „Success”, poczytną pisarką i jedną z najbardziej rozchwytywanych prelegentek w Ameryce. Karierę zawodową zaczęła w Nowym Jorku jako adwokat, potem założyła i sprzedała kilka przedsiębiorstw, prowadziła programy telewizyjne oraz radiowe dla stacji A&E, FOX, Cox Media i CNN.

Życie Mel Robbins nie było idealne. Mimo, że pracowała zawodowo w ciekawych i prestiżowych miejscach jej nowy program okazał się niewypałem a w życiu prywatnym zaczęły się poważne komplikacje. Doświadczenia wielu trudnych spraw (których przykładową listę załączam na zdjęciu) ma każdy z nas.

wp-15466991855881037020576-1024x1024 NIE dla postawień noworocznych. Reguła 5 sekund Mel Robbins.

Bywa, że zmagamy się z naszym demonem od dawna, inni dopiero teraz zaczynają go dopiero dostrzegać. Wiele trudności także nas w życiu spotka. Zaproponowana przez Mel reguła ma raz na zawsze przerwać falę obietnic zmiany i codziennych (a może corocznych) postanowień. Za pomocą reguły 5 sekund doświadczymy wewnętrznej mądrości. Poczujemy, że drzemiące w nas cele, odruchy, marzenia, instynkty są po to, by kierować nami. Pora zacząć im ufać,

 

REGUŁA 5 SEKUND

Kiedy poczujesz impuls do realizacji celu, musisz policzyć

5…4…3…2…1…

I fizycznie się ruszyć, bo w przeciwnym razie mózg cię powstrzyma.

wp-15466991855881037020576-1024x1024 NIE dla postawień noworocznych. Reguła 5 sekund Mel Robbins.

Zgadzam się w zupełności z autorką, która udowadnia na kartach swojej książki, że odliczanie wstecz powoduje swoistą zmianę przełożeń w mózgu.  Przerywa utarty tok myślenia i  pozwala przejąć kontrolę nad decyzjami i działaniem.  Odwracamy uwagę od kolejnych wymówek, dialogu wewnętrznego i  jesteśmy w stanie skoncentrować się  na tu i teraz. Reguła jest swoistym rytuałem inicjacyjnym, który aktywuje korę przedczołową i pomaga zmienić zachowanie.

Już w 1954 roku Julian Rotter opisał koncepcję psychologiczną o poczuciu umiejscowienia kontroli.  Koncepcja ta mówi, że im mocniej wierzymy w możliwość panowania, kontrolowania swojego życia, działania i przyszłości, tym jesteśmy bardziej szczęśliwi i usatysfakcjonowani.  Reguła wzmacnia nasze wewnętrzne poczucie umiejscowienia kontroli. Właśnie aktywowane w wyniku reguły 5 sekund działanie dodaje nam satysfakcji.

Reguła zresztą odwołuje się w swej skuteczności i udowadnia prawdziwość dla innych zasad współczesnej psychologii:

 • Zasada nawyków
 • Reguła umiejscowienia kontroli
 • Reguły inicjowania
 • Celowe działanie
 • Energię aktywacji
 • I inne,

wp-15466991855881037020576-1024x1024 NIE dla postawień noworocznych. Reguła 5 sekund Mel Robbins.

O regule możecie przeczytać w książce Mel Robbins:

Reguła 5 sekund. Masz wszystko, czego potrzebujesz, aby odmienić swoje życie

 • Wydawnictwo: Galaktyka
 • Rok wydania:     2018
 • Oprawa:              miękka
 • Liczba stron:       256
 • Do kupienia TUTAJ
wp-15466991855881037020576-1024x1024 NIE dla postawień noworocznych. Reguła 5 sekund Mel Robbins.

Publikacja została przetłumaczona na 31 języków. W przystępnej i kompleksowej formie pomaga zmienić życie tu i teraz. Książka mówi jak:

 • podjąć działanie mimo wątpliwości,
 • przełamać nawyki odkładania spraw na później,
 • pokonać strach i niepewność,
 • przestać się martwić i poczuć się szczęśliwszym,
 • odważnie przedstawiać swoje pomysły.

Miliony ludzi na świecie działają według reguły 5 sekund a firmy takie jak min. Starbucks, Microsoft czy Marriott wykorzystują regułę 5 sekund do zwiększania produktywności i zaangażowania pracowników oraz usprawniania współpracy.

Nie czekaj! Zacznij już dzisiaj zmieniać swoje nawyki, przyzwyczajenia i zachowania. Dodaj w swoim życiu mocy. Zacznij marzyć i marzenia urzeczywistniaj. Działaj bez nacisku, bez przymusu, w wolności i satysfakcji.

Newsletter

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach od psychologicoach.pl

Jeszcze chwilka...

Dziękuję za zapisanie się na mój newsletter! Sprawdź teraz swoją pocztę.

 

 


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *