Istnieją takie baśnie, których mrok wprowadza w tajemniczy nastrój czytelnika. Baśnie, których bohaterowie chociaż znani, nie spotykani dotychczas w podobnych okolicznościach. Pełna grozy, niebezpieczeństw i tajemnic – baśnie Disneya w niespotykanych aranżacjach. Wydawnictwo EGMONT przygotowało dwie nowe pozycje: „Z dala od siebie” – tzn. Elsa bez Anny, oraz „Potęga magii”- Alladyn bez magicznej lampy!

20191025_2123411500642579-1024x768 Mroczne baśnie: Z dala od siebie i Potęga magii. EGMONT Jesień 2019

Z dala od siebie. Mroczna baśń

 • Wydanie: 2019
 • Seria/cykl: MROCZNA BAŚŃ
 • Autor: Jen Calonita
 • Tłumacz: Dorota Radzimińska
 • Typ oprawy: miękka
 • Do kupienia TUTAJ

Z dala od siebie to opowieść, której bohaterkami jest Elsa i Anna – znane z bajki Kraina Lodu.  W tej wersji opowieści jednak nie wszystko dzieje się zgodnie ze znanym scenariuszem. Elsa bez Anny? Anna bez Elsy? Żadna z sióstr nie wie o istnieniu drugiej. Elsa ma być następczynią tronu. Zbliżająca się koronacja nastraja w wiele niejasności. Tym bardziej, że rodzice Elsy ponoszą nieoczekiwaną śmierć. Korona przyszła do niej szybciej niż by tego chciała.

 • Jaką ma być władczynią?
 • Kiedy powinna wyjść za mąż?
 • I dlaczego ciągle ma poczucie, jakby kiedyś wyrwano z niej cząstkę jej samej?

Nowy obraz sytuacji sprawia, że Elsa zaczyna stawać się inną kobietą. Pojawiają się w niej tajemnicze moce i zaczynają powracać tajemnicze obrazy… jakby wspomnienia z dzieciństwa. Kim jest zaginiona przed laty księżniczka Arendelle? Czy Elsa odnajdzie cząstkę siebie i swoją utraconą siostrę? Co wydarzyło się przed laty w Dolinie Żywej Skały?

Elsa… bez Anny???

Arendelle takiej wersji tej historii z pewnością nie znało – Wy na sto procent też nie. Skąd to twierdzenie? Ano stąd, że w dobrze wszystkim znanej „Krainie Lodu” Anna bez Elsy żyć nie może, a w „Z dala od siebie” obie siostry… są rozdzielone i nieomal prawie się nawzajem nie pamiętają (!). Jesteście gotowi na taką właśnie wersję opowieści wprost z Arendelle?

20191025_2123411500642579-1024x768 Mroczne baśnie: Z dala od siebie i Potęga magii. EGMONT Jesień 2019

Tym razem autora Mrocznej Baśni zachowała część wspólnej z oryginałem opowieści. Nie pokusiła się na kompletny układ wydarzeń, co ma swoich zwolenników i przeciwników. Ja osobiście czuję niedosyt i brakuje mi w tej opowieści więcej mroku.  Nie zmienia to jednak faktu, że opowieść czytamy z wielkim zainteresowaniem i zdecydowanie przypada ona do gustu czytelnikom w wieki od około 8/9 lat bez ograniczeń wiekowych.

To także pozycja obowiązkowa dla fanów Krainy Lody, których wiek już pozwala na samodzielne czytanie opowieści, która pozbawiona jest ilustracji i opiera się na fantastyce i dużej ilości tekstu. Tym bardziej, że lada chwila do kin trafi: „Kraina Lodu 2”!

Potęga magii. Mroczna baśń

 • Wydanie: 2019
 • Seria/cykl: MROCZNA BAŚŃ
 • Autor: Liz Braswell
 • Tłumacz: Małgorzata Fabianowska
 • Typ oprawy: miękka

A gdyby Aladyn nie zdobył czarodziejskiej lampy?  „Potęga magii. Mroczna baśń” to słynna opowieść o Aladynie, który nie otrzymał złotej lampy. Jego opowieść zaczyna się w nieciekawym miejscu. Są nim tajemnicze zaułki slumsów Agrabahu. Pozbawiony czarodziejskiej lampy wiedzie życie normalnego obywatele. Aladyn ma też w sobie ogromną miłość do księżniczki Dżasminy, której los też utrudnia samodzielne kroki w dorosłości. Rodzice zdecydowali o jej zamążpójściu wbrew jej woli.  Gdy z pomocą starożytnej lampy opętany żądzą władzy wezyr przejmuje tron, mieszkańcom grozi wielkie niebezpieczeństwo. Zdetronizowana Dżasmina i odważny Aladyn będą musieli skrzyknąć lud Agrabahu i zmierzyć się z tyranem. 

W serii „Mroczna baśń” ukazują się mądre opowieści o miłości, władzy i buncie przeznaczone dla młodzieży. Liz Braswell sięga po słynne historie znane z baśni i filmów i odziera je ze słodyczy, przedstawiając świat pełen niebezpieczeństw i grozy. Bohaterowie książek z serii nie dysponują magicznymi mocami, a zagrożeniu muszą stawić czoła sami, wykorzystując swój spryt, mądrość i odwagę. Autorka przekonuje młodych czytelników, że każdy ma siłę, by zmieniać rzeczywistość, musi jednak wziąć swój los we własne ręce. To opowieści, od których nie można się oderwać!

20191025_2123411500642579-1024x768 Mroczne baśnie: Z dala od siebie i Potęga magii. EGMONT Jesień 2019

 Autorka opowieści zadbała o niestandardowy przebieg wydarzeń. Lampa znajduje się w posiadaniu złego wezyra Dżafara. Jak każda czarna postać – wezyr chce wykorzystać jej działanie wbrew innym mieszkańcom.  Dżafar,  przez aranżowany związek z Dżasminą zyskuje władzę nad całym Agrabahem. Jest źle… jak ta historia się skończy? Czy mroczna baśń może mieć swój pozytywny koniec? „Potęga magii”, to ciekawa alternatywa dla znanej opowieści. Tym razem mamy do czynienia z historią, której przebieg nie wróży nic dobrego, jednak pozwala myśleć o tym, że los musi się odmienić.

Mroczne baśnie to bardzo ciekawe alternatywy dla klasycznej bajki znanej z ekranizacji Disneya. Nie znajdziemy tutaj klasyki lecz osnutą mrokiem opowieść, której finał musi pozostać TUTAJ tajemnicą. Tajemnicą, która trzyma w napięciu i sprawia, że starsi i młodsi pragną wrócić do baśniowych krain i bohaterów, których losy pamiętają z dzieciństwa. Serdecznie polecam.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: