„Mój przyjaciel Percy, Buffalo Bill i ja” to trzecia część trylogii opartej na wspomnieniach Ulfa Starka. Zawiera lata dzieciństwa spędzone u dziadków na wyspie Möja. Przygodowa opowieść z humorem oraz istotną powagą. Bez patosu a z autentyzmem wydarzeń i emocji. Przyjaźń Ulfa i Perce’go, miłość nastoletnia, zabawy bez współczesnych technologii. Ciekawa książka dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

20200609_084958590710486-767x1024 Mój przyjaciel Percy, Buffalo Bill i ja. ZAKAMARKI LATO 2020
 • Mój przyjaciel Percy, Buffalo Bill i ja
 • tekst: Ulf Stark
 • ilustracje: Magdalena Kucharska
 • tłumaczenie: Katarzyna Skalska
 • tytuł oryginału:Min vän Percy, Buffalo Bill och jag
 • język oryginału: szwedzki
 • wiek 9+
 • obrazki < tekst
 • 15,5 x 19,5 cm
 • twarda oprawa
 • 244 strony
 • Do kupienia TUTAJ

Trzecia część trylogii opartej na wspomnieniach Ulfa Starka z dzieciństwa spędzonego w Stureby oraz z wakacyjnych wyjazdów na wyspę Möja. Autor doskonale przeplata humor z powagą, wywołując u czytelnika zarówno uśmiech, jak i wzruszenie.

Książki o Ulfie to bardzo ciekawe propozycje dla dzieci powyżej 8 roku życia. To już trzecia cześć (,,Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Pery’ego”, ,,Mój przyjaciel szejk w Stureby”) lecz bez trudu można czytać je osobno lub bez zachowania wiernej kolejności. Mamy przed sobą bardzo ciekwą książkę. Czyta się niemal sama. I zaciekawi czytelnika bez górnej granicy wieku.

,,Mój przyjaciel Percy, Buffalo Bill i ja” to opowieść o chłopcu, który wraz z rodziną spędza wakacje  u dziadków. Wyspa Moja to doskonale znane miejsce. Jednak tego lata coś się zmieni. Ulf zabiera ze sobą przyjaciela Percy’ego. To początek przygody. Na ponad dwustu stronach spotkamy radości, złości, śmiech i łzy. Nie zabraknie również uczuć z których najpotężniejsza to miłość. Autor zadbał o autentyczność wydarzeń jak i uczuć czy potrzeb bohatera. Wypada jeszcze wspomnieć, że akacja wydarzeń toczy się w latach 50. Wieku. Ma to swój urok. Bohaterowie spędzają czas poza domem. Spacerują po okolicy, wychodzą na bulwar czy przyjaźń pieczętują braterstwem krwi. Przepełniona emocjami książka  z wątkiem męskiej przyjaźni.

To bardzo realistyczna opowieść w której, tak jak w życiu nie zabraknie wzlotów i upadków emocjonalnych. To książka bez tematu tabu, cenzury czy zakazów. Skandynawska opowieść z wiernym odwzorowaniem rzeczywistości. Bez obaw – tekst jest bezpieczny i nie zabiera niewskazanych treści. Jednak styl w jakim został napisany może zaskoczyć swą autentycznością.

Opowieść skierowana jest zarówno do dziewczyn jak i chłopaków. Opisuje rzeczywistość z punktu widzenia nastoletnich chłopców i to właśnie Ulf jest głównym bohaterem. W trzecim tomie przybliżymy też postać Percy’ego. Chłopiec to bardzo ciekawy młody człowiek. Samodzielny, odważny, sportowiec o zamiłowaniu do prac ręcznych.

Ulf Stark sam powiedział o książce: „Ulf w książkach to zdecydowanie ja. Dzieli wiele moich uczuć i wczesnych doświadczeń, mamy tego samego brata i wychowaliśmy się w tym samym domu z piekarnią i domem starców po sąsiedzku. Ale oczywiście szczegóły autobiograficzne są interesujące dla czytelników nie dlatego że są prawdziwe, tylko dlatego, że są interesujące”.

Zapraszam na ciekawą książkę. Przygodowa powieść z emocjami w tle. Be zawijania w bawełnę czy tematów tabu. O nastoletnich (i męskich) problemach i smutkach, miłościach i przyjaźni a także nie łatwych relacjach.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: