Prawdziwa opowieść – kobiety innej niż znamy. Kobiety jakiej jak te które znamy, jak ja… Kobiety chorującej na schizofrenie z komponentem afektywnym. Jak wygląda jej wewnętrzny świat? Co czuje, widzi, słyszy? Opowieść, która łamie mity i przełamuje stereotypy. Opowieść prawdziwa i zarazem bardzo autentyczna i przełomowa. Bezgraniczna szczera – autorstwa Młynarczyk-Gemza Aleksandry – „Zapiski wariatki”.

wp-16675498700191281985038607314254-723x1024 Młynarczyk-Gemza Aleksandra - Zapiski wariatki. Wydawnictwo Znak JESIEŃ 2022
  • Tytuł: Zapiski wariatki
  • Autor: Młynarczyk-Gemza Aleksandra
  • Wydawnictwo: Miesięcznik Znak
  • Język wydania: polski
  • Język oryginału: polski
  • Liczba stron: 304
  • Do kupienia TUTAJ

Mieszkanka Krakowa, lecz nie urodzona w mieście. Pochodzi z prowincji i nie ma za sobą idealnego życia. Teraz też wszystko nie układa się tak jak w mogłoby. Rozwód, choroba, brak dzieci, brak stałej pracy, problemy z finansami.  Najgorsza jest jednak choroba. To schizofrenia z komponentem afektywnym. Słyszy tajemnicze głosy, ma dziwne widzenia, za sobą nie jeden pobyt w szpitalu, do tego odjechane sny na kwetiapinie wkradają się w jej codzienność.

Jak wygląda życie kobiety w XXI wieku z diagnozę psychiatryczną?

W czym jest podoba do nas a w czym inna? Opowieść daje nam obraz codzienności w oparciu o życie z diagnozą choroby psychicznej. Jestem pod wrażeniem szczerości autorki. Każdy z rozdziałów czyta się z wielką przyjemnością a opowieść staje się historią, którą łatwo jest zobaczyć (niczym film). Język autorki jest dość przystępny, nie brakuje w codzienności bohaterki tego co sami znamy jak np. zakupu przez OLX czy Aliexpress. Jest to też książka momentami trudna w odbiorze – dość zawiła. Wynika to jednak z faktu przeżywania choroby – co pozwala lepiej zrozumieć bohaterkę. Nie znajdziecie tutaj poradnika postępowania wobec chorej na schizofrenie. Jednak możecie zdecydowanie wywnioskować jak właściwie postępować – co czuje i czego potrzebuje osoba dotknięta chorobą. Jak się wobec niech zachować – poprzez obserwacje i lepsze zrozumienie choroby i życia kobiety, która ujawnia swoje nawet intymne potrzeby.

Co najważniejsze książka uchyla drzwi do świata, który stanowi tabu. Przełamuje stereotypy. Od lat walczymy o przełamanie stereotypu osoby chorej psychicznie. Książka pomoże w walce z tabu choroby.

Kilka opinii na temat książki:

Brawurowy debiut. Energetyczny język. Bezgraniczna szczerość.

„Literackie objawienie. Świadectwo artystycznego talentu i wiary w sztukę, która ocala.”

Anna Marchewka, krytyczka literacka

„Błyskotliwy, często autoironiczny język, szczerość do bólu i odwaga stawiają Zapiski… blisko książek Małgorzaty Halber i Natalii Fiedorczuk.”

Olga Drenda, autorka „Duchologii”

„Nigdy nie wierzyłam w jasny podział na „wariatów” oraz „normalnych ludzi”. Wariatka nie żyje tak, jak trzeba. Żyje tak, jak potrafi. Ta książka przekracza wiele norm – ale kto powiedział, że normy są czymś na pewno dobrym?”

Fragment książki możecie posłuchać TUTAJ:

Serdecznie polecam!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *