Czas rozpocząć „KRÓLEWSKI WYŚCIG”. Raz na 100 lat w Ewalii król organizuje wielki wyścig pomiędzy klanami rycerzy, czarodziejów, ludzi lasu i goblinów. Każdy klan wysyła na zawody swoich czterech najlepszych rycerzy. Drużyna, która osiągnie na końcu najlepszy wynik otrzyma przywilej wyboru nowego króla. Co tutaj się będzie działo! Rywalizacja, która jest rewelacyjną zabawą, strategią z nutą negatywnej rywalizacji i świetną grą w polskim wydaniu od Mudoko!

Królewski Wyścig

Zdecydowanie dobry tytuł! Warto o tym powiedzieć od początku – bo recenzja dobrej gry cieszy podwójnie. W polskiej wersji językowej KRÓLEWSKI WYŚCIG – już wystartował. Dobra gra w bardzo przystępnej cenie już od 7 lat. Zdecydowanie polecam – dlaczego?

·         Liczba graczy: 2-4

·         Średni czas rozgrywki: 15 minut

·         Wiek: 7+

wp-1615068202166-1009x1024 Minecraft. Ostatnie starcie. HarperCollins Polska ZIMA 2021
 • Wydawnictwo Mudoko

Zawartość:

 • 5 plansz
 • 16 pionków biegaczy
 • 12 żetonów zwycięstwa
 • 5 żetonów punktacji
 • 4 kości do gry
 • Instrukcja

Pionki biegaczy należy samodzielnie okleić naklejkami z dwóch stron. To świetne ćwiczenie, które z chęcią wykonają dzieci. Moja prawie 4-latka przystąpiła do zadania bardzo chętnie. Ćwiczymy precyzje, motorykę małą i skupienie uwagi.

wp-1615068202166-1009x1024 Minecraft. Ostatnie starcie. HarperCollins Polska ZIMA 2021

Skrót zasad:

EKSPRESOWA WERSJA ZASAD
1. Rzuć kośćmi i wykonaj dostępne akcje.
2. Przesuwaj swoich biegaczy i utrudniaj bieg innym graczom.
3. Dotrzyj do mety jak największą liczbą biegaczy.
4. Zgarnij punkty za zajęte miejsca.

Trochę bardziej szczegółowo: gracze mają drużynę 4 zawodników. Budujemy z modułów planszę z trasą wyścigu. Na polu mogą zmieścić się maksymalnie 4 osoby. Zadaniem graczy jest jak najszybsze dobiegnięcie swoimi zawodnikami do mety . Punkty otrzymają jednak najszybsi. Zobaczcie, że na mecie jest 8 miejsc, które przynoszą od 13 do 7 punktów. NA koniec gry liczymy punkty naszych zawodników!

O ruchu zawodników decydują wyniki rzutu kością. Każda ścianka ma inny symbol, który pozwala wykonać daną akcję specjalną. Wykonujemy wszystkie akcje  w dowolnej kolejności. Nie możemy także wykonać więcej niż 2 razy tej samej akcji w turze. Jeżeli wyrzucone symbole nam nie odpowiadają raz w turze możemy przerzucić wybraną liczbę kości. Wśród akcji znajdziemy:

 • zabranie innemu graczowi żetonu
 • ruch na następne pole
 • skok do najbliższego jeziora/ wyjście z wody
 • przyciągnięcie jednego zawodnika do najbliższego pola, na jakim stoi inny zawodnik
 • usypianie/ wybudzenie jednego zawodnika
 • kopiowanie innej z wyrzuconych akcji

Ruch zawodników daje nam możliwość podnieść dowolną liczbę pionków (nawet rywali) i rozłożyć po jednym pionku na kolejnych polach. To bardzo dynamiczna opcja i sporo zabawy w jednym!

Moja ocena:

„Królewski Wyścig” to bardzo dobry tytuł, który spodoba się dzieciom, dorosłym jak i starszym. Gra ma klimat. Wyścig krasnoludów, czarodziejów, rycerzy i goblinów ma swój urok.  Gra jest bardzo kolorowa, radosna i zachwyca szczegółami. Drewniane komponenty dają także grze sporo uroku! Elementy gry są trwałe i estetyczne. Gra ma modułową plansze. Za jej sprawą każda partia może być nieco odmienna. To delikatne a bardzo ważne urozmaicenie. Kreatywne dzieci mogą także tworzyć swoje moduły planszy – kreatywna zabawa!
Rozgrywka jest dynamiczna i bardzo sprawna. Gra mimo rzucania kośćmi jest mocno strategiczna. Dobór akcji jest spory i daje graczom wiele okazji do dokonania wyboru. Akcje są wyważone a gracze w miarę postępów w grze i kolejnych partii dobierają strategię coraz bardziej przemyślaną. Zdecydowanie gra daje sporo okazji do główkowania. Sporo radości daje kąpiel w jeziorku! W grze będzie sporo negatywnej interakcji – to taki smaczek „Królewskiego Wyścigu”. Nie ma też sprzeciwu, aby tworzyć pakty, spiski i rywalizować z graczem zespołowo. Możemy także  powodzeniem zagrać w 2 osoby. W całej zabawie nie można zapomnieć o najważniejszym – biegniemy po punkty. Warto być pierwszym! Nie można zapominać o drużynie! To ważny aspekt rozgrywki i zaleta gry. Możemy śmiało powiedzieć, że gra uczy i wychowuje do wartości.

 „Królewski Wyścig” to bardzo dobra gra rodzinna. Szybka, proste zasady i sporo możliwości strategicznego planowania.  Nuta negatywnej interakcji dodaje grze uroku i niepowtarzalnych emocji. Bardzo dobra cena i kolorowa szata graficzna oraz drewniane komponenty sprawiają również, że to bardzo dobry tytuł.

Królewski Wyścig – warto zagrać, warto mieć w swoje kolekcji!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *