Jak znaleźć spokój i zadowolenie w czasach tak pełnych niepokoju i pośpiechu jak obecne? Jak na nowo odkryć wartości – by dotrzeć do drzemiących w nas źródeł spokoju i zadowolenia?  Co z tym wszystkim ma wspólnego medytacja z czekoladą? Na te pytania odpowiedzi / inspiracje znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Przygotuj kawałek czekolady i do dzieła!

W dzisiejszym wpisie chciałabym poszerzyć temat uważności (więcej przeczytasz TUTAJ), i zaprosić Ciebie do medytacji z czekoladą. To niewątpliwie smaczna i ciekawa technika – zresztą przekonaj się sam. 

Wiele osób zapomniało jak żyć dobrze i radośnie. Często staramy się być szczęśliwi, że pomijamy to, co w życiu najważniejsze. Sami niszczymy spokój, którego tak intensywnie poszukujemy. Wielu z nas wędruje daleko w planach w przyszłość, a jeszcze inni kurczowo rozgrzebują sprawy z przeszłości.

Jak znaleźć spokój w pędzącym świecie?

Dobrze jest PRZESTAĆ traktować smutek i inne trudności jako problemy do rozwiązania. Wyrzuty, że nie udało się naprawić sytuacji – są niewłaściwe.  Uważność daje czas i przestrzeń, na wybór optymalnego sposobu rozwiązania: emocjonalnego, przez działania, kreatywnie, intuicyjnie itd. Skup się na otaczającym świecie – łap chwile tu  teraz.  Zrób porządek raz na zawsze z przeszłością – wyobraź sobie, że Twoja przeszłość to DOM. Zrób w nim porządki: posprzątaj  pokoje, pozamykaj je na klucz i odłóż go na półkę z napisem: sprawy zamknięte.

image-1-300x300 Jak znaleźć spokój i zadowolenie - medytacja z czekoladą.

 1. Weź kawałek czekolady w dłonie -poczuj jej aromat.
  Przyjrzyj się jednemu kawałkowi. Niech Twoje oczy je pochłoną: zobacz każdą ryskę i załamanie na powierzchni.
 2. Włóż ten kawałek czekolady do ust. Sprawdź czy jesteś w stanie trzymać go na języku i dać mu się rozpuścić. Czekolada ma ponad 300 rożnych smaków. Sprawdź, czy poczułeś któreś z nich.Jeśli zauważysz, ze Twoje myśli odpływają, po prostu zauważ, w którą stronę poszły, a następnie delikatnie przywołaj je do chwili obecnej.
 3. Kiedy czekolada zupełnie się rozpuści, połknij ją bardzo wolno i celowo. Pozwól jej spłynąć po gardle.
 4. Odpowiedz na pytania:Jak się czujesz? Inaczej niż zwykle? Jak?
  Czy czekolada smakowała inaczej, niż gdybyś ją po prostu pochłonął jak zwykle, w szybkim tempie?
  Co dała Ci medytacja z czekoladą?
  Jak często zdarzało ci się zwracać tak dużą uwagę na coś, co robisz?
  Czy zauważyłeś, że doświadczenie zjedzenia czekolady zmieniło się dzięki skupieniu?

Pomysł o wszelkich przyjemnościach płynących z widzenia, słyszenia, czucia smaku, zapachu i dotyk, które przepływają obok ciebie. Rzadko zauważamy co dzieje się tu i teraz.

Medytacja z czekoladą to ponowna nauka tego, jak przywrócić świadomość codziennych zajęć, aby widzieć życie takim, jakie jest chwila po chwili, ze spokojem i zadowoleniem. Spokój i zadowolenie tu i teraz to doskonała trampolina do kreowania rzeczy wielkich i wspaniałych w przyszłości. Jak skutecznie planować i realizować założenia wkrótce na blogu.

 


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *