MANIPULACJA – co oznacza to słowo, gdzie jest obecna i jak się przed nią uchronić.  W kolorowym pictureboku śledzimy poczynania małego manipulatora i staramy się nauczyć technik samoobrony. Zadanie jest bardzo trudne i tylko wytrwali pokonają sprytnego manipulatora! Ciekawy temat, zachęcające wydanie i polscy autorzy! Wydawnictwo TADAM kolejny raz staje na wysokości zadania tj. wychowania, edukacji i rozrywki dla polskich dzieci.

20191003_1618521606529792-768x1024 Mały manipulator. Bartosz Szybor o manipulacji w picturebooku od TADAM. JESIEŃ 2019
  • Mały manipulator
  • Tytuł: ,,Mały Manipulator”
  • Autor: Bartosz Sztybor
  • Ilustracje:  Maciej Łazowski
  • Wydawnictwo: Tadam
  • Rok wydania: 2019
  • Do kupienia TUTAJ

Tematyki manipulacji i obrony przed jej mocą to temat z którym nie spotkałam się jeszcze w literaturze dziecięcej. Bartosz Sztybor podjął się trudnego tematu, który potraktował bardzo poważnie. ,,Mały Manipulator” to picturebook, który w bardzo prosty sposób (w formie przekazu wizualnego oraz w prostych słowach i codziennych przykładach pokazuje kim jest manipulator i jakich technik stosuje. I ostrzegam – dziecko może zobaczyć w książce swojego mamę i tatę!

Znacznie szerzej manipulacja zaprezentowana jest jako wpływ oddziaływania mediów, polityki. To właśnie w reklamach, telewizji sporo jest manipulacji. Aby się jej ustrzec dziecko musi naprawdę być wrażliwe na techniki manipulacji. Dobrze, kiedy samo potrafi je rozpoznać, nazwać i zdystansować się wobec nich. Samodzielne wybory to bardzo ważna kompetencja. Psychologia manipulacji, techniki sprzedaży, wywierania wpływu na ludziach i ich decyzjach, komunikaty podprogowe, złudzenia wyboru – coraz młodsi ulegają ich wpływom.

Techniki zaprezentowane w publikacji Mały Manipulator to np.
– zadawanie pytań o ograniczonym wyborze;
– dawanie prezentów w zamian za korzyść dla manipulatora;
– stopniowanie prośby;

Na ilustracji znajdziemy także podobiznę znanego polityka – kto rozpozna kogo?

20191003_1618521606529792-768x1024 Mały manipulator. Bartosz Szybor o manipulacji w picturebooku od TADAM. JESIEŃ 2019

Autor mnoży przykłady technik manipulacji. Pokazuje je na codziennych sytuacjach, które bliskie są dziecku. Przyznaje także, że bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę manipulacji i ciężko być jej odpornym.

Jest jednak ratunek!

20191003_1618521606529792-768x1024 Mały manipulator. Bartosz Szybor o manipulacji w picturebooku od TADAM. JESIEŃ 2019

Wiedza o działaniu manipulatora! Im będzie się bardziej świadomym, tym mniejsze prawdopodobieństwo nabrania się na którąś ze sztuczek.

Mały manipulator dedykowany jest głównie dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To lekcja psychologii, którą warto systematycznie przypominać. Niech książka towarzyszy Wam w momentach, kiedy ktoś będzie chciał wywrzeć na Was wpływ oraz uniwersalnie w budowaniu u dziecka kompetencji autonomii, niezależności i zdrowia psychicznego.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: