Małe Licho i tajemnica Niebożątka to najnowsza opowieść znanej autorki powieści Marty Kisiel. Historia o wyjątkowym przesłaniu. Miłość, niezwykłość, tolerancja i wyjątkowość.  O tym, że bycie innym świadczy o naszej wyjątkowości.  O tym jak trudne może być dorastanie. Mądra historia, która równocześnie bawi jak i pozwala rozwinąć się dziecięcej wyobraźni. Powiększano czcionka i intrygujące ilustracje oraz wciągająca fabuła to materiał na udane popołudnia z niezwykłymi mieszkańcami wielkiego domu.

20181005_091236207228233-169x300 Małe Licho i tajemnica Niebożątka – Marta Kisiel. WILGA 2018

  • Tytuł: ,,Małe Licho i tajemnica Niebożątka”
  • Autor: Marta Kisiel
  • Ilustracje: Paulina Wyrt
  • Wydawnictwo: Wilga
  • Rok wydania: 2018
  • Do kupienia TUTAJ

„Małe Licho i tajemnica Niebożątka” to opowieść kierowana dla dzieci samodzielnie czytających. Już 6-9 latek odnajdzie się w opowieści i bez większych problemów zrozumie skomplikowane perypetię tajemniczych bohaterów. Opowieść świetnie nadaje się również na książkę dla całej rodziny – nie jeden dorosły będzie chciał sięgnąć po wspaniałą opowieść. Opowieść idealnie zrozumie młody człowiek, który niedawno rozpoczął rozdział z edukacja w szkole. Znajdziemy tutaj również coś dla miłośników fantazy oraz opowieści z lekkim dreszczykiem emocji.

Tytułowe Niebożątko, to nasz wyjątkowy Bożęty, który osiągnął już 9 rok życia. Ma swojego anioła stróża – Małe Licho, które nie spuszcza do na krok. Mieszkają w wielkim i bardzo niezwykłym domu (który inni omijają z daleka) z jeszcze ciekawszymi mieszkańcami oraz ogromnym ogrodem. Bożęty wychowywany przez mamę, z pomocą wujka Konrada doczekał się chwili, kiedy dorośli postanowili zakończyć jego edukację domową i skierować go do szkoły. Bożęty po wakacjach idzie do szkoły. Ma kilka miesięcy wakacyjnych, aby się do tego przygotować. Nie jest to jednak zwyczajny chłopiec. Pod jego łóżkiem śpi wielki potwór z mackami, w jeziorze obok domu mieszka zaprzyjaźniony utopiec, a na widok burzy z radością wdrapuje się na strych, żeby lepiej słyszeć jej pomrukiwanie. Ten właśnie chłopiec boi się pójść do szkoły Jak Licho, widna, potwory jak i dzieci pomogą lub przeszkodzą chłopcu w przygotowaniach oraz adaptacji? Czy rewolucja przebiegnie bez zakłóceń?

Autorka wplata elementy grozy do fantastki, którą umiejscawia w rzeczywistości. Brzmi niestandardowo? Tak – ta opowieść taka właśnie jest. Dodam jeszcze wrażliwość na uczucia i emocje oraz wiele złotych myśli, które przemycane są w dialogach.  Znajdziemy tutaj także metafory oraz poetyckie nawiązania z cytatami.

Książkę polecam głównie dzieciom 9-15 letnim z uwagi na dużą ilość metafor, elementów fantazy oraz symboliczne znaczenia o zabarwieniu lekko melancholijnym. Młodsze dzieci znajdą w opowieść głównie opowieść posadzoną na  rzeczywistość,  do której być może wrócą po latach.  Książka zyska wówczas nowe znaczenia.

Minusy? Brak rozdziałów oraz kolorów. Ilustracje są bardzo ładne, z mnóstwem szczegółów lecz niestety czarno-białe. Akcja wydarzeń to zapis kilku miesięcy z życia chłopca – łatwiej czytałoby się rozdziałami.  Fabuła opowieści na start daje także dużo niewiadomych. Wytrwałość jednak popłaca i w drugiej części tajemnice zostają wyjaśnione.   20181005_091236207228233-169x300 Małe Licho i tajemnica Niebożątka – Marta Kisiel. WILGA 2018

Kilka słów o autorce:

Marta Kisiel to znana i lubiana autorka fantastyki literackiej. Była trzykrotnie nominowana do Nagrody Zajdla za dwie swoje powieści oraz jedno opowiadanie. Ostatnia wydana przez nią pozycja dla dorosłych ,,Toń” (wyd. Uroboros, 2018) cieszy się ogromną popularnością.

,,Małe Licho i tajemnica Niebożątka”-  opowieść o dorastaniu młodego człowieka i jego anioła, która wzrusza, bawi i uczy.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *