Czytanie i słuchanie baśni to jedne z najbardziej magicznych momentów dzieciństwa. Mają w sobie urok, czar, grozę i wartości, które zostają z czytelnikiem przez lata. Wydawnictwo Tadam przygotowało coś niezwykłego. Wasylisa, Kasia, Flora, Piękniejsza niż Wróżka, Lullala, Rosemary, Urszula –to bohaterki baśni zebranych w publikacji „Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach.” To historie o ciekawości i przygodzie, o stawaniu się silną, odważną, dobrą kobietą. Bez złotej karocy, smoków i księcia , lecz pod osłoną nocy, w biedzie oraz w towarzystwie niezwykłych stworzeń i w pięknej oprawie graficznej.

„MĄDRA WASYLISA I INNE BAŚNIE O ODWAŻNYCH MŁODYCH KOBIETACH”

20190307_210041-11234030693-767x1024 „Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach”, Kate Forsyth, Wydawnictwo Tadam

To opowieści o niezwykłych kobietach dla kobiet (i nie tylko). Spotykamy się z baśniami, których nie mamy szans poznać z wielkiego ekranu czy produkcji Walta Disneya. To opowieści opowiadane z pokolenia na pokolenie. Matki, babki, piastunki snuły opowieści, których klimat mocno osadzony był w tradycji i zwyczajach ludowych. Bohaterki baśni łączyło jedno – wyruszyły w niebezpieczną podróż. Stanęły oko w oko z niebezpieczeństwem i przeżyły niezwykłe historie.

  • Tytuł: „MĄDRA WASYLISA I INNE BAŚNIE O ODWAŻNYCH MŁODYCH KOBIETACH”
  • Tekst: Kate Forsyth
  • Ilustracje: Lorena Carrington
  • Wydawnictwo: TADAM
  • Oprawa: twarda
  • Strony: 112
  • Do kupienia TUTAJ

„Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach” to publikacja dedykowana kobietą. Bohaterki to właśnie panie – jest ich siedem.  Siedem bohaterek i siedem baśni.

 Wasylisa, Kasia, Flora, Piękniejsza niż Wróżka, Lullala, Rosemary, Urszula 

20190307_210041-11234030693-767x1024 „Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach”, Kate Forsyth, Wydawnictwo Tadam

Każda odważna, niezależna, waleczna i zdeterminowana, aby osiągnąć wybrany cel. Ich losy skupiają się w opowiadaniach, które źródła swoje mają w dawnych baśniach z wielu zakątków świata jak Rosja, Szkocja. Tytułowa Wasylisa to bohaterka, której losy przypominają historię o Kopciuszku. Macoacha i starsze siostry chciały pozbyć się dziewczyny i wysłały ją do strasznej Baby Jagi. Spryt oraz mądrość oraz wsparcie matczynej miłości odniosło zwycięstwo i dziewczynka pokonała wiedźmę a sama poślubiła nawet cara. Bohaterką szkockiej baśni jest Kasia, która postanowiła zaryzykować własne zdrowie i ocalić od zaklęcia siostrę. Jest także Urszula, która zmienia bieg swojego życia, poprzez opuszczenie sztywnej etykiety i konwenansów.

Język opowieści jest bardzo artystyczny, pięknie opowiedziany, poetycki a jednocześnie prosty i zrozumiały, melodyjny. Akcja wydarzeń baśni rozwija się bardzo płynnie, wątki wciągają czytelnika i nie pozwalają skończyć. Tutaj dobro miesza się ze złem, magia przeplata się z twardą rzeczywistością a radość ze smutkiem.

Baśnie wzbogacone są dodatkowo opowieścią autorki oraz ilustratorki. Poznajemy z niej genezę opowieści oraz indywidualnej znaczenie. Autorka ilustracji zdradza także swój pomysł na zobrazowanie baśni graficznie.

Ilustracje

Wydawnictwo TADAM zawsze dba o oprawę swoich dzieł. Jednym z najsilniejszych punktów jest oprawa graficzna. Baśnie również zobaczyć możemy w bardzo ciekawej i unikatowej odsłonie graficznej. Ilustratorka  Lorena Carrington stworzyła je z wielu zdjęć, które nakładała na siebie. Niektóre składają się nawet z 70 pojedynczych zdjęć, a do ilustracji sklepu z zabawkami autorka wykorzystała kilkaset elementów! To olbrzymia praca fotografa, grafika i ilustratora. Efekt buduje klimat tajemnicy i niezwykłości. Niespotykane nigdzie indziej tematy łączą się z niezwykłą oprawą graficzną – czy może być lepiej?

Dla kogo?

„Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach” to opowieści, których docelowym odbiorcą są kobiety (małe, średnie i duże). Z uwagi na symbolikę oraz element grozy polecam je dzieciom w wieku ponad 8/9 lat. Polecam przeczytać samej i zdecydować czy nasze dziecko jest już gotowe na baśniowy świat z publikacji. To także uniwersalne opowieści, które każda kobieta na pewno usłyszeć by chciała. Ja nie znałam żadnej z siedmiu opowieści i każda mnie zaciekawiła. Dobry pomysł na prezent i wspólne czytanie oraz wspomnienia ulubionych baśni dzieciństwa, legend i opowieści bardzo dawno nie słyszanych.

20190307_210041-11234030693-767x1024 „Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach”, Kate Forsyth, Wydawnictwo Tadam

Na koniec…

Baśnie „Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach” to opowieści niezwykłe. Bardzo klimatyczne, z lekką nutą obawy i niepokoju o los głównej bohaterki. Ociekające mrokiem i wypełnione pięknem wartości: odwagą, niezależnością, wiarą we własną skuteczność, sprytem, dobrym i sprawiedliwym sercem.  Idealna na nocne czytanie i budowanie klimatu przed snem.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: