Lilana to najnowsza publikacja znanej autorki Pani Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby.  Lilana to także zanurzona w zieleni osada. Magiczne i cudowne miejsce do zamieszkania. Szczególnie jeśli mamy dosyć głośnej Warszawy. Mama dziewczynki jest artystką i wybiera to miejsce na twórcze działania. Rodzice budują dom – niemal cały ze szkła. Lilana zdradza także dziewczynce swoje sekrety. Czy wierzycie w ćmy, które może zobaczyć tylko bohaterka? Jakie sekrety niesie ze sobą życie w bajkowym miejscu… jakie koszty dla dziewczynki ma zmiana i podarowanie rodzinie szczęścia, którego dawno nie miała?

20190813_2210031709013460-767x1024 Lilana - Małgorzata Strękowska-Zaremba. Nasza Ksiegarnia LATO 2019  10+
  • Lilana
  • Małgorzata Strękowska-Zaremba
  • forma wydania: książka papierowa
  • oprawa: twarda
  • Nasza Księgarnia
  • rok wydania: 2019
  • liczba stron: 192
  • format: 140 x 192 mm
  • przedział wiekowy: 10-14
  • Do kupienia TUTAJ

Lilana to nowe miejsce zamieszkania rodziny z Warszawy. Po latach życia w Warszawie zmiana miejsca jest jak lekarstwa. Szczególnie dla rodziny w której dawno nie było szczęścia. Rodzina Natalii postanowiła wybudować tutaj dom, którego głównym budulcem było szkło. Przez szklane ściany wpada przecież więcej światła! A światło pomaga czuć szczęście. Czuje to szczególnie mama Natalii. Artyska, która przelewa swoje emocje na płótno.

Dziewczynka obawia się trochę zmiany szkoły. Tęskni za dawnymi przyjaciółmi. Czas jednak robi swoje i nawet Natalia nabiera zadowolenia i poznaje nowe osoby. Szczególnie blisko jej to Anieli, z którą już niebawem będzie chodzić do tej samej klasy. Szczęście nie jest jednak pełne. Dziewczynka czuje swoisty niepokój.  Potęgują go niesamowite, pojawiające się jej niesamowite ćmy. Jakie tajemnice z sobą niosą?

Niewiadomych będzie wiele…

Powieści dla dzieci i młodzieży mają szczególne zadanie. Muszą przebić się przez ogromną konkurencję mediów i zachęcić dziecko/młodzież do pozostania z książką najlepiej do samego końca. Doskonale wie o tym autorka Lilany Pani Małgorzata Strękowska-Zaremba.  Autorka zadbała, aby czytelnik (a głównie czytelniczka) mogła wyruszyć w podróż po historii z pozoru bardzo bliskiej zaglądając także w głębie uczuć, marzeń czy lęków i trudności jakie spotykają człowieka.  Demony przeszłości towarzyszą nawet dzieciom.

 „Lilana” to opowieść o ogromnej tęsknocie za miłością rodzicielską, o poszukiwaniu bezpieczeństwa. To także opowieść o zrozumieniu samego siebie. O tym jak rozmawiać z własnym lękiem, przekonaniami i myślami. Opowieść zawiera wiele smutku, nostalgii i refleksji. Elementy Fantazy mieszają się z rzeczywistością. Autorka w zasadzie pisze dla każdego. Blisko jej do ludzi młodych, lecz zrozumie i chętnie zapozna się z książką także dorosły czytelnik.

Książka nie zawiera niestety ilustracji, tutaj pierwsze skrzypce gra słowo.

Małgorzata Strękowska-Zaremba – pisarka, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za swoją twórczość dla dzieci i młodzieży była wielokrotnie nagradzana: otrzymała m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego (za książkę „Abecelki i duch Bursztynowego Domu”) i wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2006 (za książkę „Bery, gangster i góra kłopotów”). Jej „Złodzieje snów” zdobyli wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2008 oraz II Nagrodę w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej; nagrodzoną książkę wpisano ponadto na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Autorka została nominowana do Astrid Lindgren Memorial Award 2016. Jej powieść „Dom nie z tej ziemi” uhonorowano m.in. nagrodą główną w konkursie Przecinek i Kropka, a także wyróżnieniem w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: