Sposoby na pielęgnowanie miłości – czyli jak sprawić, aby miłość nie zgasła? Proste i bardzo prawdziwe spostrzeżenia jak dbać o związek. Na każdy dzień w roku – 14 lutego to tylko pretekst by porozmawiać o miłości szczegółowo.

Walentynki-FotoDoKwadratu-2-300x200 Kochaj mnie jeszcze mocniej! Psycholog od serca - sposoby na pielęgnowanie miłości.

7 sposobów na udany związek.

Amerykański psycholog John Gottman postanowił sprawdzić jakie są składniki udanego związku. Przez kilkanaście lat prowadził badania na ponad 700 parach. Na podstawie badań i wieloletnich obserwacji sformułował 7 zasad których przestrzeganie może pogłębić więź i zapobiec rozpadowi związku :

 1. Aktualizujcie stan swojej wiedzy o partnerze/partnerce.
  Aktualizuj mapę swojego partnera. Bądź na bieżąco z ważnymi wydarzeniami z życia ważnej dla ciebie osoby, rejestruj zmiany zachodzące w jej/jego nawykach, zachowaniach czy zainteresowaniach.
 2. Rozwiązujcie problemy, które da się rozwiązać.
  Gottman twierdzi, że 50 % problemów w małżeństwie nie da się rozwiązać i należy je zaakceptować. Pozostałe należy rzeczowo, na drodze dyskusji rozwiązywać. Pomocne jest w tym akceptowanie wad partnera i wzajemna otwartość.
 3. Rozmawiajcie o konfliktach.
  Szukajcie przyczyn konfliktów. Prawdopodobnie musicie porozmawiać o wzajemnych marzeniach, wartościach, celach. Czy wiesz, co kieruje twoim partnerem podczas zachowania, które doprowadza cie do szału? Sprawdź, co sprawia, że tobie tak bardzo zależy na zmianie zachowania partnera.
 4. Codziennie budujcie poczucie wspólnoty.
  Pielęgnujcie wspólne rytuały. Dbajcie i znajdujcie czas na to co dla was cenne i ważne. Oglądajcie wspólne zdjęcia z wakacji, spacerujcie w ważne dla was miejsca, słuchajcie razem muzyki.
 5. Pielęgnujcie wzajemną sympatię i szacunek
  Wg.autora badań sympatia i szacunek są najważniejszymi źródłami satysfakcji w związku. Największe kłótnie i nieporozumienia z zachowaniem wzajemnego szacunku pozwalają budować miłość. Największe uczucia opierają się na przyjaźni. Dbajcie o swoją przyjaźń. Co w partnerze lubimy, co sprawiło, że właśnie jego wybraliśmy na wspólne życie? Zastanów się i poszukaj odpowiedzi na te pytania.
 6. Bądźcie w stałym kontakcie.
  Drobne sprawy mają moc budowania dużych rzeczy. Dbajcie o codzienne bycie w kontakcie. Interesujcie się sobą wzajemnie. Gottman zachęca, żeby partnerzy sprawdzali, co lubią robić wspólnie, czy spędzają wolny czas razem, czy cieszą się na swój widok, czy lubią ze sobą rozmawiać, czy lubią się razem ze sobą bawić, czy mają wspólne zainteresowania, czy dzielą się tym, co im się w ciągu dnia wydarzyło. Wspólnie można robić wiele rzeczy (lista Gottmana zawiera 60 propozycji!). Bycie w kontakcie to również wspieranie się w trudnych chwilach – zwłaszcza wtedy.
 7. Ustępowanie partnerowi.
  W badaniach Gottman stwierdził, że najszczęśliwsze i najbardziej trwałe związki (w USA) to te, w których mężowie traktują żony z szacunkiem, a decyzje są podejmowane wspólnie. W badaniach okazało się, że kobiety znacznie rzadziej reagują na swoich partnerów (nawet jeśli są na nich złe) nasileniem wrogości. Natomiast 65 proc. mężczyzn na wrogość odpowiadało zwiększoną wrogością – krytyką, pogardą, postawą obronną lub tzw. murem obojętności.
  Zadaniem partnerów jest wzajemna troska o to, by negatywne emocje nie przybierały formy destrukcji. Skłonność do ulegania partnerowi (bez względu na płeć) buduje mocne fundament związku.

Walentynki-FotoDoKwadratu-2-300x200 Kochaj mnie jeszcze mocniej! Psycholog od serca - sposoby na pielęgnowanie miłości.

Sposoby na pielęgnowanie miłości – proste zachowania.

W prostocie jest sekret udanego związku. Co robić, aby okazywać miłość i ją pielęgnować w codziennym życiu (bez grubego portfela, wyszukanych technik czy wielkich słów). Skuteczne sposoby na pielęgnowanie miłości:

 • Miejcie wspólne hobby – nic tak nie zbliża jak wspólny czas w atmosferze zabawy i radości.
 • Troszczcie się o siebie wzajemnie w zdrowi i chorobie.
 • Róbcie sobie niespodzianki bez okazji.
 • Słuchajcie siebie wzajemnie.
 • Informujcie się wzajemnie o swoich planach i decyzjach.
 • Miejsce własne hobby – obszar prywatnej specjalizacji – nic tak nie przyciąga jak fascynacja. Pasja rodzi podziw i szacunek.
 • Całujcie się na początek i koniec dnia.
 • Kocham Cię – mówię i pokazuję tym co robię. Wiem, że mój partner czuje się kochany przeze mnie! Wiem bo go o to pytam! Wiem, bo mówię mu, że go kocham.

Zdjęcia #FotoDoKwadratu


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *