Kobieca przyjaźń – ma swoje wzloty i upadki. Czy psychologia dostrzega tzw. „rytm przyjaźni”? Przyjaźń kobiety z mężczyzną – czy jest w ogóle możliwa? Jakie cechy ma prawdziwy przyjaciel? Wieczorową porą o przyjaźni słów kilka.
Przyjaciel
Przyjaciel potrafi wysłuchać, postawić na nogi, pomóc w kłopotach czy kopnąć w tyłek, gdy nie możemy ruszyć z miejsca. Wartościowy przyjaciel potrafi również nas konstruktywnie skrytykować, rozśmieszyć, odczytać nasze intencje bez słów. Nie ma ważniejszej rzeczy niż przyjaźń i dobre stosunki z ludźmi.
Na Uniwersytecie Harvarda przez 75 lat obserwowano grupę ludzi o zróżnicowanym pochodzeniu, wykształceniu, statusie ekonomicznym. Sprawdzono w badaniu czy są szczęśliwi czy nie. Większość badanych potwierdziła, że odczuwane przez nich szczęście związane jest z innymi ludźmi, przyjaźnią i więziami.
80% kobiet deklaruje, że najmocniejsza przyjaźń łączy je z kobietą. Przyjaźń stanowi ważne miejsce w życiu kobiety. Zwykle stanowi pierwsze miejsce po mężu/partnerze i dziecku. Jej dynamika zmienia się jednak w biegu życia. Wiele kobiet potrafi utrzymać w dorosłości przyjaźń ze szkolnej ławki. Wynika to głównie z tego, że kobiety są nastawione w ogóle mocniej na relacje. Zwykle nawiązują ich więcej i mają wyższą inicjatywę w podtrzymywaniu więzi, wyższą skłonność do zwierzeń niż mężczyźni. Wiek nastoletni i lata poprzedzające trwały związek (ślub, pierwsze lata małżeństwa, bycie mamą) to zwykle dynamiczne lata przyjaźni. Bywa, że przyjaciółki są nierozłączne. Zwykle silniejsze zaangażowanie w związek i macierzyństwo skutkuje wycofaniem z przyjaźni, zmniejszeniem jej intensywności. Jest to okres przejściowy. Kiedy rola matki pozwoli na większą swobodę mamy, sytuacja zawodowo się ustabilizuje itd.przyjaciółka wraca ponownie na ważne miejsce i czas dla przyjaźni zyskuje nową moc.
Przyjaźń kobiety z mężczyzną
Przyjaźń kobiety z mężczyzną – czy jest w ogóle możliwa? Tak – lecz tutaj heteroseksualnego mężczyznę i heteroseksualną kobietę dotyczy tzw. podtekst erotyczny. Jego skutki mogą prowadzić do przelotnego epizodu lub miłości. Przelotne uniesienie, które może skończyć się na jednorazowej sytuacji intymnej lub kilku ich epizodach może też skutkować końcem przyjaźni. Sytuacja ta nie ma miejsca w przypadku przyjaźni kobiety z kobietą. Kobieca przyjaźń ma także przewagę w zrozumienia specyfiki kobiecego ciała. Sama doświadcza na sobie wahania nastrojów, trudności w podejmowaniu decyzji czy bólu menstruacyjnego oraz PMS. Często w prasie i mediach słyszy się nawet o tzw. „przyjaźni jajników”.
Po czym poznać prawdziwą przyjaźń?
- jest empatyczna
- jest bezinteresowna
- potrafi wybaczać, odpuszczać, jest wyrozumiała
- zdolna jest do konstruktywnej krytyki
- jest tolerancyjna
- wymaga od siebie i od przyjaciela
- potrafi dobrze się bawić
- zawsze jest obok kiedy tego potrzebuje.
Przyjaźń – warto o nią walczyć.
Alan Alexander Milne, Kubuś Puchatek
– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.– Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
0 komentarzy