Nawet jeśli twoje dziecko od najwcześniejszych lat otoczone jest książkami i po prostu je uwielbia, nadchodzi taki moment (zwykle w okolicy nastoletnich urodzin), że książki idą w odstawkę. Jest sporo młodych ludzi, którzy wprost nie chcą czytać. Jak zachęcić młodych do czytania oraz jakie propozycje mam dla młodych ludzi? O wszystkim przeczytacie w jednym miejscu! Praktyczne wskazówki i dwie ciekawe propozycje od Media Rodzina: Fantastyczne zwierzęta, STAGS!

Młodzieżowy czytelnik

Odsetek Polaków, którzy nie czytają książek stare rośnie. Ta tendencja wśród młodzieży również wzrasta na sile. Bywa, że przyznanie się do czytania w niektórych kręgach jest wręcz niemodne, obciachowe. To smutne, ale prawdziwe. Ja osobiście spotykam się także z młodzieżą, która czytanie książek traktuje jako przykry obowiązek związany z przymusem lektury szkolnej. Wiadomo przecież,  że każde dziecko jest inne i ma prawo do własnych preferencji literackich. Niestety podstawa programowa tego nie respektuje. Coraz mniej także czytają rodzice, dziadkowie itd. Młodzież po prostu nie czerpie wzorców literackich. Nie musi tak być! Wierzę, że przy zachowaniu kilku ważnych i prostych zasad młody człowiek może traktować spotkania z literaturą jako wspaniałą rozrywkę i inwestycję we własny rozwój i erudycję! Nawet mając 11, 12 czy kilkanaście lat!

wp-15559317108351306360348-682x1024 Jak zachęcić młodzież do czytania książek?Rady i dwie propozycje od Media Rodzina: Fantastyczne zwierzęta, STAGS.
  • Wskazówki, jak zachęcić młodych ludzi do czytania książek:
  • Traktuj dziecko/ młodzież w indywidualny sposób. Tylko dostrzegając indywidualny potencjał, doświadczenia życiowe i preferencje jesteś w stanie dotrzeć do nastolatka z wartościowym wg. niego przekazem,
  • Czytanie to nie tylko lektura szkolna, wybierzcie się do księgarni, biblioteki, a nawet kina (wiele z książek można zobaczyć w formie ekranizacji na wielkim ekranie),
  • Zaproponuj książki związane z poszerzaniem zainteresowań dziecka
  • Sam czytaj! Może znajdziecie w ciągu dnia, tygodnia wspólny czas w którym wszyscy będą czytać? Niech w waszym domu zapanuje moda na czytanie. Tym bardziej jeśli młody chłopak ma czytać potrzebuje do tego obserwacji własnego ojca!
  • Zaproponuj komiksy!
  • Wybieraj książki, które są aktualnie „MODNE” – poniżej dwie propozycje!
  • Rozmawiajcie o przeczytanych książkach!

Poniżej dwie propozycje, które dedykowane są młodym czytelnikom od Wydawnictwa Nasza Księgarnia:

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda. Scenariusz oryginalny

Książka, która nawiązuje do historii znanej z wielkiego ekranu! To absolutnie ciekawy nośnik przekazu literackiego. Kiedy dodamy do tego jeszcze pierwiastek niezwykłości w postaci scenariusza oraz fabułę magii i czarodziejstwa – zestaw idealny. Taka właśnie jest książka Fantastyczne Zwierzęta : Zbrodnie Grindelwalda. Twarda oprawa, elementy złota, graficzne elementy nawiązujące do klimatu z magicznej opowieści oraz  papier, który czuć w dłoni.  Film oraz książkowy scenariusz  to wciągająca opowieść utrzymana w klimacie książek o Harrym Potterze. Czy bohaterom uda się schwytać czarownika Gellerta Grindelwalda? Czy fantastyczne zwierzęta będą miały swój udział w niezwykłych zdarzeniach? To także spotkanie z wartościami jak miłość, lojalność, oddanie.

Scenariusz stanowi pełną wersje ekranizacji. Zawiera także obsadę oraz ekipę postaci i magicznych stworzeń (również znanych z pierwszej części serii). To możliwość spotkania młodego czytelnika z niecodzienną książką, która może zachęcić do odkrywania ciekawostek literackich oraz teatralnych i kinowych. Polecam scenariusz serwować razem z filmem i bacznie porównać. To fascynujące zestawienie, które pozwala poczuć klimat filmu i zobaczyć od „kuchni” tworzenie dzieła kinowego.  J.K.Rowlling bardzo dobrze sprawdziła się w roli scenarzystki i jednocześnie zapowiada kolejne dzieła – seria będzie liczyć aż 5 części.

STAGS

  • autor: M.A. Bennett
  • Do kupienia TUTAJ

Co to jest za powieść! Thriller psychologiczny dla młodzieży. Absolutnie wciąga i nie pozwala przestać czytać. Akacja wydarzeń rozgrywa się współcześnie w elitarnej szkole Saint Aiden the Great School (STAGS). Bohaterka powieści, nastoletnia Greer zostaje „zaproszona” w niezwykłą akcję wydarzeń, które już za kilka dni staną się przeszłością a jednocześnie odmienią los jej samej jak i wielu ludzi. Już nic nie będzie w szkole funkcjonować jak dawniej. A korzenie tradycji i zwyczajów szkoły sięgają bardzoooo daleko.  Jeden weekend zmieni tak wiele… To nie będzie spokojny czas wiejskiej rezydencji. Są zaproszenia, których lepiej nie przyjmować…

Książkę polecam osobom, które uwielbiają  zagadki, dedukcję, wciągające wątki. Powieść zaprasza do fabularnej przygody, której przebieg zaskakuje i trzyma w niepewności. Na pewno spodoba się także dziewczynom, które myślą o miłości (taki wątek pojawia się w fabule). Nie jest to jednak romans czy opowieść dla romantyczek. Wręcz przeciwnie bo główna bohaterka doświadcza tutaj sporego rozczarowania. Krwawe sporty do których zostaje zaproszona to również watek egzystencjalny – dający sporo do myślenia. Dobry tekst, ciekawa fabuła i niezapomniana historia – to gwarancja zadowolenia.  Serdecznie polecam i mam przeczucie, że możemy kiedyś zobaczyć książkową opowieść na dużym ekranie…

1…2…3…. czytasz Ty!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: