Emocje od pierwszych dni życia.

Emocje towarzyszą nam od pierwszego krzyku. Stopniowo w procesie dorastania zyskujemy dostęp do bogatszych zasobów emocjonalnego arsenału. Zarządzanie emocjami to zadanie, którego podjąć się powinna cała rodzina. Wspomaganie dziecka w rozumieniu, nazywaniu i zarządzaniu emocjami zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Z pomocą przychodzi Wydawnictwo CoJaNaTo i Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii. Czy warto? Warto a nawet trzeba! Dlaczego?

 • Tytuł: “Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii. Tom 1”
 • Autorka: Aneta Ryfczyńska, Joanna Berendt
 • Wydawnictwo: Co Ja Na To?
 • Format: 170 x 240 mm
 • Liczba stron: 160
 • Okładka: Twarda
 • Ilustracje: Ewa Beniak-Haremska
 • Do kupienia TUTAJ

Na blogu znajdziecie wiele bajek, które mówią o empatii, emocjach oraz zarządzania nimi. Serdecznie polecam wszystkie wcześniej opisane. Jest jednak jedna książka która zasługuje na wyróżnienie. To właśnie niepozorna publikacja, która ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa CoJaNaTo? Mowa o książce: Przyjaciele żyrafy. Na czym polega jej wyjątkowość?

 1. Dosadność oraz precyzja słów
 • Bajkowa opowieść o zwierzętach zamieszkujących Leśny Zakątek to zbiór opowieści, których sednem jest emocjonalna edukacja czytelnika. Zwierzęta, których losy śledzimy przeżywają autentyczne emocje, w sytuacjach które doświadczyć może każdy z nas. Przeżywane emocje nie pozostają w próżni. Bohater czuje je, pokazuje ich ekspresję i znaczenie oraz omawia je na drodze rozmów i wzajemnego uczenia się z innymi bohaterami. Opowieści dotykają również kwestii potrzeb, oczekiwań, sekretów czy znaczenia wypowiedzialnych pod wpływem emocji słów. Precyzyjnie nazywają emocje oraz dokładnie i konkretnie omawiają przeżycia bohaterów. Zapewniam jednocześnie, że całość opowieści jest interesująca, inspirująca oraz bardzo adekwatna do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
20181227_224107823373249-767x1024 Jak wspomagać rozwój wrażliwości emocjonalnej dzieci? Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii. Tom 1
 • Skąd wiem, że ktoś mnie kocha?
 • Po czym mogę poznać, czego potrzebuję?
 • Jak mam mówić, by rodzice usłyszeli, że bardzo nie lubię pobierania krwi?
 • Czy zawsze muszę się dzielić?
 • Dlaczego mój młodszy brat czasem tak bardzo mnie złości, że mam ochotę spuścić mu lanie?
 • No i co to znaczy być grzecznym?

Oto niektóre z ważnych dziecięcych problemów, które pojawiają się w książce „Przyjaciele żyrafy”. Żyrafa Bibi, jej najlepszy przyjaciel, szakal Zenon, i inne zwierzęta z Leśnego Zakątka rozmawiają ze sobą na te właśnie tematy, czasem burzliwie.

2. Krótkie opowieści, po których następuje rozmowa oraz zadania

Coś co sprawdza się w praktyce to na pewno krótkie opowieści. Czytając je nagłos córce zwykle mieszczę się w 15-20 minutach. Składają się z wielu dialogów podczas, których mamy okazję odpowiednio modelować głos i pracować nad komunikacją niewerbalną, co czyni opowieść jeszcze bardziej atrakcyjną. Autentycznie, moja 21 miesięczna córka potrafiła wysłuchać w ogromnym zaciekawieniu 2 opowieści, które odczytywałam jej podczas jej zabawy w styczniowe popołudnia. Obserwowałam jej częste spojrzenia, uśmiechy, momenty zastanowienia się czy pełna ciekawości oczy, które chciały sprawdzić wygląd grafiki na stronie. Na rozmowę jeszcze znajdziemy czas. Jednak dzieci 3-8 letnie z pewnością podejmą się dialogu po przeczytaniu opowieści. Znajdziemy na zakończenie opowieści wykaz pytań i zadań, których celem jest utrwalenie omawianych kwestii, wyjaśnienie znaczeń i implementacja w zachowaniu nowej wiedzy i umiejętności.

3. Następstwo bohaterów w kolejnych opowieściach

W poszczególnych opowieściach towarzyszą nam ci sami bohaterowie. Oczywiście najważniejsza jest żyrafa, która wzbudza sporo sympatii. Dzięki następstwie bohaterów czytelnik podąża w emocjonalną podróż śladem znanych postaci. Z ciekawością czeka na kolejne wydarzenia i chętnie wraca do tych minionych.

4. Krzewienie komunikacji opartej na szacunku, akceptacji oraz empatii

Bohaterowie opowieści bardzo dużo rozmawiają. W trakcie spotkań często popełniają błędy, zmieniają swoje zachowanie i słownictwo. Autorki jasno pokazują, które zachowania i słowa są właściwe, a których należy unikać. Nie znajdziemy tutaj rad i zaleceń. Mamy żywy przykład, który trafia najlepiej do odbiorcy.

Wartościowa i bardo potrzebna książka. Serdecznie polecam.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *