Od dziecka uwielbiam puzzle. Dzisiaj kiedy sama jestem mamą , puzzle mają szczególne znaczenie w zabawach mojego starszego dziecka. To znakomite zajęcie, które doskonali również jego rozwój. Jakie znaczenia dla rozwoju dziecka mają puzzle? Jakie puzzle wybrać? Od jakich zaczynać? Kilka propozycji  od Lisciani oraz Ludattica na puzzle, które dają coś jeszcze więcej! Zapraszam na wpis!

wp-15815955804562086841845-1024x682 Jak wspierać rozwój dziecka przez zabawę? 5 korzyści dla rozwoju poprzez puzzle!

Puzzle – jak wspierać dziecko poprzez zabawę?

Pozornie puzzle to wypełnienie czasu, zabawa. Zgadza się – jednak niosą ze sobą również ogromne walory rozwojowe. Jakie?

 1. Rozwój manualny

Puzzle to bez wątpienia ćwiczenie, które wspomaga zdolności manualne dziecka. To znakomita okazja do ćwiczenia technik chwytania, rotacji przedmiotu, precyzji ruchów, siły oraz dokładności.  Już od około pierwszego roku życia dzieci mogą zaczynać zabawę z puzzlami. Stopniowanie ich trudności i różnicowanie pod względem rodzaju oraz złożoności to atrakcja dla dziecka i ćwiczenie jednocześnie. Puzzle mają również niebagatelne znaczenie dla nauki pisania i to na wiele miesięcy zanim dziecko pozna litery i zacznie je świadomie zapisywać.  Ćwiczenia manualne ręki są ogromnym zasobem w treningu pisania. Właśnie poprzez swobodną zabawę dziecko ćwiczy paluszki, nadgarstek i całą ręka oraz koordynację ręka-oko.

 • Trening koncentracji i uważności

Puzzle pozwalają na stymulowanie koncentracji dziecka. Ułożenie obrazka z rozsypanych elementów wymaga koncentracji i uważności na detale,  uważnego przyglądania się poszczególnym elementom. To także nauka wykonywania zadań krok po kroku.  Bo by łatwiej ułożyć puzzle trzeba np. odwrócić wszystkie elementy obrazkiem do góry, wybrać dominantę od której zaczniemy układanie itd.  Stopniowo będziemy obserwować jak polaryzacja wagi dziecka się zwiększa i trwa coraz dłużej. Jaką radość przeżywa rodzic, kiedy obserwuje skupienie swojego dziecka na czynności! Coś wspaniałego!

 • Rozwój zdolności matematycznych

Matematyka jest wszędzie! Zanim dziecko nauczy się liczyć czy zapisywać cyfry uczy się pojęcia liczby oraz tworzenia kategorii i zbiorów. Puzzle również są świetną okazją do ćwiczeń matematycznych. Tak niewiele potrzeba by ćwiczyć matematykę – tu i teraz w zabawie!

W tych pytaniach i poleceniach jest bardzo dużo matematyki:

 Ile puzzli masz w ręce?
Ile jeszcze nam zostało do ułożenia?
Czy znajdziesz dwa puzzle z dwoma butami Anny?
Od zaczynamy – którą postać układamy najpierw?  
Poszukaj wszystkie niebieski puzzle – to woda!

 • Rozwój kreatywności, wsparcie pasji i zainteresowań.

Wybierajcie puzzle tematycznie związane z zainteresowaniami dziecka. Bohaterowie ulubionej bajki, zwierzęta, kosmos. Wybór jest ogromny. To okazja do docenienia zainteresowań dziecka, indywidualizacja jego potrzeb i zainteresowań, docenienie. Puzzle mogą służyć także do nauki słownictwa, tworzenia opowieści i wspomagania rozwoju mowy.  Puzzle kreatywne – takie też znajdziecie na blogu (TUTAJ).

 • Wzmocnienie relacji.

Układanie puzzli to czas dla rodziny. Warto towarzyszyć dziecku przy układaniu puzzli (o ile dziecko tego chce), i w ten sposób spędzać twórczo czas razem. Puzzle można zabrać na wyjazd, w podróż pociągiem czy układać niemal w każdym miejscu w domu (wystarczy kawałek podłogi). Obserwacja samodzielnego układania puzzli, pochwały za wykonanie zadania – to źródło ogromnej satysfakcji dla twórcy oraz wzmocnienie jego pewności siebie.

Kiedy już zapoznaliśmy się z walorami rozwojowymi puzzli czas na wybór właściwych dla naszego dziecka. Krótki przegląd propozycji od Lisciani oraz Ludattica. Wszystkie zostały szczegółowo opisane na blogu.

 1. Puzzle FROZEN 60 elementów 2 in 1 od Liscani

To najnowsze puzzle w naszej kolekcji. Dedykowane dla dzieci od 3 roku życia. Matylda nie ma jeszcze 3 lat a już sobie świetnie radzi z układanką.  Są grube i bardzo solidne w wykonaniu. Odporne za dziecięce ręce i zabawę podczas której trenują chwyt, siłę i precyzję ruchu ręki.  Puzzle zawierają dodatkową powierzchnie do pokolorowania. Mamy tutaj dwa obrazki. Jeden kolorowy z obrazkiem z okładki oraz drugi całkowicie podatny na kredki czy pisaki.

Dodatkowo puzzle nawiązują do tematu, którym interesuje się moje dziecko. Aktualnie jest to bajka FROZEN. To rozwijanie wyobraźni, okazja do tworzenia opowieści na temat postaci na rysunku oraz wspieranie zainteresowań. Podążanie za dzieckiem i proponowanie mu puzzli z postaciami z bajki którą lubi to także docenienie dziecka, nagrodzenie jego indywidualności i preferencji. Uważne podążanie za zainteresowaniem sprawi, że dziecko będzie docenione i zadowolone.

Do kupienia TUTAJ

 • Puzzle progresywne ZWIERZĘTA od Liscani – przeczytaj TUTAJ

Pierwsze puzzle Twojego dziecka – świetny pomysł! Puzzle progresywne to doskonały pomysł na prezent dla dzieci w wieku 1-4 lata. Już nawet roczne dziecko będzie zdolne ułożyć samodzielnie najmniejsze puzzle dzięki samokorygującej szkatułce. Zabawa spowoduje, że z biegiem dni maluszki staną się ekspertami od układania puzzli i będą potrafiły ułożyć je nawet bez korzystania z żadnej pomocy.

 • Creative Puzzle – kosmiczne puzzle od Ludattica –  przeczytaj TUTAJ

Puzzle inne niż wszystkie. Zdecydowanie przyciągają wzrok i intrygują. Drewniane puzzle to aż 49 drewnianych kostek. Wykonane z drewna – solidne, trwałe i całkowicie bezpieczne. Dziecko ma w rękach materiał sensoryczny, czuje jego ciężar i strukturę, obserwuje kolor. Nie ma jednego wzorca ułożenia. Puzzle pobudzają kreatywność i zachęcają do rozwinięcia zainteresowań tematyką kosmosu.

 • Secret Puzzle The Sea (Sekretne Puzzle – Morze) Ludattica- przeczytaj TUTAJ

Sekretne puzzle (Secret Puzzle The Sea Ludattica) to zabawa w odkrywanie tajemniczych elementów ukrytych na kolorowych kartonach. Dziecko ma okazję na zabawę puzzlami oraz  za pomocą specjalnej maseczki obserwacje ukrytych elementów. Układamy puzzle, zakładamy maskę i szukamy wszystkich ukrytych elementów!

Puzzle to absolutnie jedna z moich ulubionych zabaw. Mają stałe miejsce w naszym domu. Uwielbiam je i znam ich wartość dla rozwoju mojego dziecka. Zachęcam do zabawy i nie tylko!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *